Domů     Příroda
Geneticky upravené banány odolné vůči plísni
Zdroj: Pixabay

Kdo by nemiloval banány! Jejich produkci však ohrožuje plíseň. Proto se australští vědci rozhodli vytvořit první geneticky modifikované banány, použitelné v případě, kdy by tak zvaná panamská choroba zcela zlikvidovala aktuální plantáže..

Banány patří mezi nejoblíbenější ovoce na světě, obsahují přírodní cukry, které v kombinaci s vlákninou představují okamžitý zdroj energie. Jsou také účinným prebiotikem, zlepšují trávení a pomáhají i při zácpě a průjmu.

Banány obsahují velké množství draslíku, který pomáhá udržovat zdravý kardiovaskulární systém. Nachází se v nich také tryptofan, který tělo přeměňuje na serotonin, neurotransmiter v mozku, jenž zlepšuje náladu a pomáhá s usínáním.

Obsažený hořčík, kterého je ve 100 gramech banánu 27 mg, zase pomáhá uvolnit svaly.

Banány v ohrožení!

Banány jsou chutné a dobře stravitelné, existuje jich více než 1000 druhů. Jejich dnešní podoba se datuje do roku 650 n. l., předtím obsahovaly mnoho velkých a tvrdých semen. Aktuálně nejoblíbenější odrůdou je Cavendish.

Šířit se začala v 60. letech 20. století poté, co epidemie tak zvané panamské choroby, konkrétně její kmen TR1, zcela zlikvidovala plantáže, na kterých se pěstovala tehdy dominantní odrůda Gros Michel.

Panamskou chorobu neboli fusariové vadnutí způsobuje plíseň srpovička špičatovýtrusá (Fusarium oxysporum). Ta napadá řadu rostlin, ale obzvláště banány jsou k této plísni náchylné.

Koncem 20. století se v jihovýchodní Asii začal šířit kmen TR4, který postupně pronikl do všech zemí, jež jsou významnými producenty a vývozci banánů. Podle údajů z roku 2021 pochází 70 % světového exportu banánů z Jižní a Střední Ameriky a 7 % z Filipín, přičemž Filipíny jsou panamskou chorobou obzvláště silně zasaženy.

Odrůda Cavendish je navíc tvořena přírodními klony, což znamená, že všechny rostliny mají stejné geny, takže se mezi nimi plíseň může rychle šířit. Zatím se chorobu daří držet na uzdě, ale je to velmi nákladné.

Zdroj: Pixabay

Řešení pro případ nouze

Choroba postihla i banánové plantáže v Austrálii, objevila se v Severním teritoriu a pomalu se šíří i na východním pobřeží v údolí řeky Tully. Tamní vědci se proto rozhodli jednat a hledat obranu před touto plísní.

Nyní hlásí, že se jim to povedlo. Vytvořili geneticky modifikovaný banán, který získal jméno QCAV-4, jež by měl panamské chorobě odolávat. Vývoj odrůdy vedl profesor James Dale z Queenslandské technologické univerzity.

Ten věří, že tento „nový banán“ nabízí naději pro případ, že by se šíření plísně v Austrálii nadále nedařilo držet pod kontrolou.

Nyní se čeká, zda úřady tento geneticky vylepšený banán schválí. Pokud se tak stane, bude prvním schváleným geneticky modifikovaným banánem na světě, navíc určeným pro pěstování i konzumaci. Na pulty by ale zatím putovat neměl, vědci upravený banán považují za obranu pro případ nouze, pěstovat a prodávat by se začal až v případě, kdy to bude opravdu zapotřebí.

Tedy kdyby hrozila celosvětová likvidace banánových plantáží kvůli plísni Fusarium oxysporum.

Štítky:
Související články
V tropických deštných lesích Nové Kaledonie se po ránu ozývají zvuky připomínající štěkot a kokrhání. Pro turisty vlastně nic zvláštního, ale místní obyvatelé vědí, že je vydávají tvorové, kterým jejich předci říkávali duchové lesa.   Samozřejmě to nejsou ani psi, ani kohouti. Ozývají se tak perleťově šedí ptáci s chocholkou a oranžovým zobákem. Zvukové projevy nejsou jejich […]
Příroda 22.4.2025
Korovec je jedním z mála druhů jedovatých ještěrů na světě. Patří k ikonám pouští Severní Ameriky. S oteplujícím se světem je však i on vystaven výzvám, které nemusí zvládnout a mohly by se mu stát osudnými. Vědci se snaží zjistit, nakolik jsou tito ještěři schopni se adaptovat na nové podmínky. Korovci (Heloderma suspectum) dorůstají délky […]
Příroda 18.4.2025
Rostlina známá jako irský mech, jinak také puchratka kadeřavá, nyní zažívá své chvíle slávy. Je novou superpotravinou se zázračnými účinky, kterou doporučuje řada celebrit a tiktokerů. Je ale humbuk kolem této červené mořské řasy skutečně oprávněný? Puchratka kadeřavá (Chondrus crispus) je poměrně drobná mořská řasa, která dorůstá jen asi 20 cm. Vyrůstá ze základny uchycené […]
Příroda 17.4.2025
Každý den každý z nás vdechuje kyslík, který z velké části pochází z moří a oceánů. Ano, hlavním producentem tohoto plynu není deštný prales, ale drobné mikroskopické řasy a fytoplankton. A ten je teď v extrémním nebezpečí… Nová vědecká studie přichází s alarmujícím zjištěním: mikroplasty narušují schopnost těchto organismů fotosyntetizovat, což může mít dalekosáhlé důsledky […]
Desetitisíce sklenic uspořádaných v obřích lednicích. Konstantní teplota -18 °C. A uchované odrůdy pšenice až z roku 1917. Česká genová banka, jejíž provoz zajišťuje odborný tým CARC (Národní centrum zemědělského a potravinářského výzkumu), uchovává rostlinné dědictví české země pro výživovou bezpečnost i biodiverzitu a velikostí patří mezi 10 největších v Evropě.   Podle Organizace pro výživu a […]
reklama
Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
reklama
Copyright © RF-Hobby.cz
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz