Domů     Příroda
Geneticky upravené banány odolné vůči plísni
Alexandra Fiedlerová
od Alexandra Fiedlerová 16.5.2023
Zdroj: Pixabay

Kdo by nemiloval banány! Jejich produkci však ohrožuje plíseň. Proto se australští vědci rozhodli vytvořit první geneticky modifikované banány, použitelné v případě, kdy by tak zvaná panamská choroba zcela zlikvidovala aktuální plantáže..

Banány patří mezi nejoblíbenější ovoce na světě, obsahují přírodní cukry, které v kombinaci s vlákninou představují okamžitý zdroj energie. Jsou také účinným prebiotikem, zlepšují trávení a pomáhají i při zácpě a průjmu.

Banány obsahují velké množství draslíku, který pomáhá udržovat zdravý kardiovaskulární systém. Nachází se v nich také tryptofan, který tělo přeměňuje na serotonin, neurotransmiter v mozku, jenž zlepšuje náladu a pomáhá s usínáním.

Obsažený hořčík, kterého je ve 100 gramech banánu 27 mg, zase pomáhá uvolnit svaly.

Banány v ohrožení!

Banány jsou chutné a dobře stravitelné, existuje jich více než 1000 druhů. Jejich dnešní podoba se datuje do roku 650 n. l., předtím obsahovaly mnoho velkých a tvrdých semen. Aktuálně nejoblíbenější odrůdou je Cavendish.

Šířit se začala v 60. letech 20. století poté, co epidemie tak zvané panamské choroby, konkrétně její kmen TR1, zcela zlikvidovala plantáže, na kterých se pěstovala tehdy dominantní odrůda Gros Michel.

Panamskou chorobu neboli fusariové vadnutí způsobuje plíseň srpovička špičatovýtrusá (Fusarium oxysporum). Ta napadá řadu rostlin, ale obzvláště banány jsou k této plísni náchylné.

Koncem 20. století se v jihovýchodní Asii začal šířit kmen TR4, který postupně pronikl do všech zemí, jež jsou významnými producenty a vývozci banánů. Podle údajů z roku 2021 pochází 70 % světového exportu banánů z Jižní a Střední Ameriky a 7 % z Filipín, přičemž Filipíny jsou panamskou chorobou obzvláště silně zasaženy.

Odrůda Cavendish je navíc tvořena přírodními klony, což znamená, že všechny rostliny mají stejné geny, takže se mezi nimi plíseň může rychle šířit. Zatím se chorobu daří držet na uzdě, ale je to velmi nákladné.

Zdroj: Pixabay

Řešení pro případ nouze

Choroba postihla i banánové plantáže v Austrálii, objevila se v Severním teritoriu a pomalu se šíří i na východním pobřeží v údolí řeky Tully. Tamní vědci se proto rozhodli jednat a hledat obranu před touto plísní.

Nyní hlásí, že se jim to povedlo. Vytvořili geneticky modifikovaný banán, který získal jméno QCAV-4, jež by měl panamské chorobě odolávat. Vývoj odrůdy vedl profesor James Dale z Queenslandské technologické univerzity.

Ten věří, že tento „nový banán“ nabízí naději pro případ, že by se šíření plísně v Austrálii nadále nedařilo držet pod kontrolou.

Nyní se čeká, zda úřady tento geneticky vylepšený banán schválí. Pokud se tak stane, bude prvním schváleným geneticky modifikovaným banánem na světě, navíc určeným pro pěstování i konzumaci. Na pulty by ale zatím putovat neměl, vědci upravený banán považují za obranu pro případ nouze, pěstovat a prodávat by se začal až v případě, kdy to bude opravdu zapotřebí.

Tedy kdyby hrozila celosvětová likvidace banánových plantáží kvůli plísni Fusarium oxysporum.

Štítky:
reklama
Související články
Trochu to připomíná béčkový horor. Vědci zkoumali prastaré viry, které odebrali ze zmrzlé půdy v severské tundře. Ke svému překvapení badatelé zjistili, že viry se nejen navrátily k životu, ale dokázaly být i infekční. Tedy, jen vůči jednobuněčným organismům, možnost, že by napadly i lidi je nejasná, ale i tak by viry z tajícího permafrostu […]
Žraloci kladivouni jsou aktivní predátoři, kteří si rádi pochutnávají na různých druzích ryb, hlavonožců i korýšů, větší druhy nepohrdnou ani rejnoky či jinými žraloky. Aby byli schopni pronásledovat svoji kořist, museli si vyvinou důmyslné způsoby lovu. Kladivouni bronzoví (Sphyrna lewini) patří mezi kriticky ohrožené druhy. Jsou to 370 až 420 cm dlouzí a až 150 […]
Zhotovování ostrých kamenných nástrojů bylo antropology dlouho považováno za znak evoluce hominidů neboli předchůdců člověka. Nyní zjistili, že podobnou dovednost mají i makakové jávští. Tvorba kamenných nástrojů je spojována především s pravěkými kulturami doby kamenné. Ty kámen využívaly k vytváření celé řady nástrojů, včetně hrotů šípů, kopí či žernovů neboli mlýnků na obilí. Vyráběly je […]
Radon je bezbarvý chemický prvek s atomovým číslem 86, patřící do skupiny vzácných plynů, kam vědci řadí také helium, neon nebo xenon. První z nich jistě znáte z pouťových balónků, neonová světla bezpečně poznáme z dálky a xenonovými světlomety je dnes vybaveno každé osobní auto, které to chce někam dotáhnout. Proč bychom však měli znát zrovna radon? Hlavním […]
Pracovníci Agentury ochrany přírody a krajiny ČR, Regionálního pracoviště správa CHKO Slavkovský les, řeší případ zabité samice ohroženého orla mořského, podezření je na otravu. Pár orlů již pečoval o několik týdnů staré mládě, které zahynulo přímo na hnízdě. Případ šetří kriminální policie jako trestný čin. V celém Karlovarském kraji hnízdí odhadem pouze do 5 párů […]
reklama
Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
reklama
Copyright © RF-Hobby.cz