Domů     Příroda
Geneticky upravené banány odolné vůči plísni
Zdroj: Pixabay

Kdo by nemiloval banány! Jejich produkci však ohrožuje plíseň. Proto se australští vědci rozhodli vytvořit první geneticky modifikované banány, použitelné v případě, kdy by tak zvaná panamská choroba zcela zlikvidovala aktuální plantáže..

Banány patří mezi nejoblíbenější ovoce na světě, obsahují přírodní cukry, které v kombinaci s vlákninou představují okamžitý zdroj energie. Jsou také účinným prebiotikem, zlepšují trávení a pomáhají i při zácpě a průjmu.

Banány obsahují velké množství draslíku, který pomáhá udržovat zdravý kardiovaskulární systém. Nachází se v nich také tryptofan, který tělo přeměňuje na serotonin, neurotransmiter v mozku, jenž zlepšuje náladu a pomáhá s usínáním.

Obsažený hořčík, kterého je ve 100 gramech banánu 27 mg, zase pomáhá uvolnit svaly.

Banány v ohrožení!

Banány jsou chutné a dobře stravitelné, existuje jich více než 1000 druhů. Jejich dnešní podoba se datuje do roku 650 n. l., předtím obsahovaly mnoho velkých a tvrdých semen. Aktuálně nejoblíbenější odrůdou je Cavendish.

Šířit se začala v 60. letech 20. století poté, co epidemie tak zvané panamské choroby, konkrétně její kmen TR1, zcela zlikvidovala plantáže, na kterých se pěstovala tehdy dominantní odrůda Gros Michel.

Panamskou chorobu neboli fusariové vadnutí způsobuje plíseň srpovička špičatovýtrusá (Fusarium oxysporum). Ta napadá řadu rostlin, ale obzvláště banány jsou k této plísni náchylné.

Koncem 20. století se v jihovýchodní Asii začal šířit kmen TR4, který postupně pronikl do všech zemí, jež jsou významnými producenty a vývozci banánů. Podle údajů z roku 2021 pochází 70 % světového exportu banánů z Jižní a Střední Ameriky a 7 % z Filipín, přičemž Filipíny jsou panamskou chorobou obzvláště silně zasaženy.

Odrůda Cavendish je navíc tvořena přírodními klony, což znamená, že všechny rostliny mají stejné geny, takže se mezi nimi plíseň může rychle šířit. Zatím se chorobu daří držet na uzdě, ale je to velmi nákladné.

Zdroj: Pixabay

Řešení pro případ nouze

Choroba postihla i banánové plantáže v Austrálii, objevila se v Severním teritoriu a pomalu se šíří i na východním pobřeží v údolí řeky Tully. Tamní vědci se proto rozhodli jednat a hledat obranu před touto plísní.

Nyní hlásí, že se jim to povedlo. Vytvořili geneticky modifikovaný banán, který získal jméno QCAV-4, jež by měl panamské chorobě odolávat. Vývoj odrůdy vedl profesor James Dale z Queenslandské technologické univerzity.

Ten věří, že tento „nový banán“ nabízí naději pro případ, že by se šíření plísně v Austrálii nadále nedařilo držet pod kontrolou.

Nyní se čeká, zda úřady tento geneticky vylepšený banán schválí. Pokud se tak stane, bude prvním schváleným geneticky modifikovaným banánem na světě, navíc určeným pro pěstování i konzumaci. Na pulty by ale zatím putovat neměl, vědci upravený banán považují za obranu pro případ nouze, pěstovat a prodávat by se začal až v případě, kdy to bude opravdu zapotřebí.

Tedy kdyby hrozila celosvětová likvidace banánových plantáží kvůli plísni Fusarium oxysporum.

Štítky:
reklama
Související články
V krátkém létě zelené planiny, jinak zaledněná krajina, kde strom bývá vzácnější než vegan ve lví smečce, plná ostrých zlomů, připomínajících, že zdejší terén vznikl teprve nedávno. Takový je Island. A když je řeč o Islandu, nelze opomenout jeho gejzíry. Před dávnými lety, konkrétně před 65 000 000 let, došlo ke zlomu v zemské kůře […]
Sedm, deset, v lepších případě dvanáct nebo šestnáct let. Tak dlouho se zpravidla dožívají naši psí společníci. A nejen chovatelé, ale i vědci se ptají: Šla by tato doba prodloužit? Při vší úctě ke kočkám, pes je skutečně nejvěrnějším přítelem člověka. Zvládne být záchranářem, terapeutem, hlídačem, přepravcem, vojákem, pastevcem a samozřejmě velmi dobrým společníkem. Psí […]
Na nejmenším kontinentu světa se nachází závratné množství jedovatých tvorů, jako jsou pavouci, hadi, medúzy, chobotnice, mravenci či ptakopyskové. Proč jich tolik hostí právě Austrálie? „Austrálie se stala samostatnou pevninou před asi 100 miliony let, kdy se oddělila od jižního super kontinentu Gondwana,“ říká Kevin Arbuckle, docent evoluční biovědy na Swansea University ve Velké Británii. […]
Evropská rada pro výzkum je první evropskou organizací pro podporu špičkového badatelského výzkumu. O grant ji mohou požádat vědci jakékoliv národnosti s 7 až 12 lety zkušeností. Letos uspěli hned dva vědci z Čech. Evropská rada pro výzkum (ERC, European Research Council) byla zřízena Evropskou komisí v únoru 2007 s cílem finančně podpořit vědecký výzkum […]
Je svatým grálem teoretické fyziky. Tzv. teorie všeho by měla vysvětlit všechny základní fyzikální jevy takříkajíc v jednom balíku. Ale tato očekávání jsou dost možná přehnaná… „I kdybychom si představovali, že lidstvo nakonec objeví ‚teorii všeho‘ zahrnující všechny jednotlivé částice a síly, výpovědní hodnota této teorie bude pro vesmír jako celek pravděpodobně marginální,“ nechal se […]
reklama
Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
reklama
Copyright © RF-Hobby.cz