Domů     Architektura
Váš příští dům možná bude z hub
Zdroj: The Living

Možnost použití hub jako stavebního materiálu je předmětem odborného zkoumání v poslední dekádě. Nejedná se přitom o houbový domeček jako ve šmoulí vesničce, ale o využití hub jako základu pro výrobu nejrůznějších stavebních materiálů, které by svými vlastnostmi překonaly dnešní anorganické hmoty.

Houby se vyznačují řadou obdivuhodných vlastností. Jako živoucí organismus velmi rychle rostou, jejich struktura je pevná, ale velmi lehká a v symbióze s vyššími rostlinami dokáží zachycovat a ukládat CO2 ze vzduchu.

Vedle biologů se tak staly předmětem zájmu i stavebních inženýrů a ekologů. Stavební průmysl totiž patří spolu s živočišnou výrobou k největším producentům CO2 na Zemi. Podle odborných odhadů je odpovědný přibližně za 1/10 veškerého vypuštěného oxidů uhličitého pocházejícího z lidské činnosti.

Stavebnictví jako producent skleníkových plynů

Násobkem tak překonává jiná odvětví, která se přitom těší mnohem většímu mediálnímu zájmu, jako například dopravu. Odstavení veškerých automobilů se spalovacím motorem ve městě velikosti Prahy sníží produkci CO2 zhruba stejně jako omezení výroby jediné cementárny o třetinu.

Největší podíl produkce oxidu uhličitého v rámci stavebnictví potom připadá na výrobu betonu. Beton je přitom základem celé řady dalších stavebních materiálů a polotovarů. Snížení jeho spotřeby tak může mít rapidní dopad na omezení produkce skleníkových plynů, které si vytkla za cíl řada zemí včetně České republiky.

Americká společnost The Living se proto zaměřila na pokusy s využitím hub k produkci stavebních materiálů. Architekt David Benjamin k tomu říká: „Naše stavebnictví skutečně potřebuje takovéto materiály.“ Základem jejich práce se staly choroše, houby čeledi polyporaceae, které rostou na kmenech živých i mrtvých stromů a jsou schopné vytvářet velmi pevný povrch.

Nejprve je jeden týden kultivovali na směsi dřevitého odpadu. Takto vzniklé zárodky podhoubí potom vložili do formy velikosti běžné cihly, zhutnili, zavlažovali a nechali růst další týden.

Zdroj: Andreas Kunze, Creative Commons

Skutečná houbová cihla

Po dvou týdnech choroš materiál prorostl a spojil natolik, že měl tvar i pevnost srovnatelnou s běžnou pórobetonovou cihlou. K zastavení růstu následovala fáze sušení a fixace pomocí přírodní pryskyřice.

Takto získané houbové cihly se dají následně použít pro klasickou stavbu namísto přesných tvárnic. Mají přitom podobné vlastnosti včetně tepelné izolace. I když jsou z biologického materiálu, nedegradují a nerozpadají se působením vlhka.

V případě, že z nich vznikne stavební suť, například při bourání, se dokonce v přírodě plně rozloží.

„Růst“ houbové cihly je však v porovnání s výrobou běžné pórobetonové tvárnice mnohem zdlouhavější, trvá přibližně dva týdny, a protože se jedná o biologický proces, nelze ho příliš uspíšit. Lze ho však paralelizovat – miliony cihel mohou „růst“ souběžně na ploše velikosti fotbalového hřiště.

Proces jejich výroby lze snadno automatizovat a do budoucna se počítá i se zapojením robotů. Tím však úvahy společnosti The Living nekončí, přemýšlí nad stavbou budov z prefabrikované kostry, kterou by potom přímo na místě houba prorostla a vytvořila tak „zdi“.

Štítky:
Související články
Toyota dokončila první fázi výstavby svého „Tkaného města“ Woven City, tedy testovacího hřiště pro mobilitu. Spuštění první fáze je plánováno na podzim 2025. Výstavba budov první fáze byla dokončena v říjnu 2024. Souběžně s tím probíhá renovace bývalého závodu TMEJ Higashi-Fuji na výrobní centrum pro Woven City a byly zahájeny přípravné práce pro fázi dvě. […]
Zlatý poklad, tajemné rituály a dechberoucí příběhy z dávné historie. Dějiny starověkého Egypta ožívají v Praze díky unikátní výstavě „Tutanchamon – jeho hrobka a poklady“. Výjimečná expozice vás zavede do světa 3000 let staré historie a odhalí tajemství faraona, jehož hrobka změnila archeologii navždy. Psal se rok 1922, když britský archeolog Howard Carter pohlédl do […]
Architektura Historie 31.10.2024
Ke konci života už byl zcela slepý, přesto stále úspěšně velel husitským vojskům. Jeho muži ho respektovali jako geniálního stratéga, stejně jako nepřítel. Kontroverze budil už za svého života a rozdílné názory přetrvávají po celých 600 let. Přesně tolik uplynulo od jeho smrti. Co o Žižkovi (ne)víme? Jméno Jan Žižka z Trocnova (1360–1424) si většina […]
Architektura Historie 14.10.2024
Jazykovědci se málokdy mohou ozvat s přelomovým objevem. Jednou z mála možností je rozluštění písma dávných civilizací. V případě starého Egypta pomohly dvě náhody. Jednou byla starověká deska s nápisy ve třech písmech a druhou chytrá hlava Francouze, který už jako dítě vynikal jazykovým talentem. Bylo to za napoleonského tažení do Egypta, když v červenci 1799 narazili dělníci při […]
Architektura Objevy 5.9.2024
Pěti nejdůležitějšími archeologickými areály Pražského hradu, které jsou z naprosté většiny veřejnosti nepřístupné, provede zájemce mobilní aplikace Pražský hrad archeologický. Seznámí je s historií jednotlivých památek a ukáže jim i to, jak se prostor vyvíjel v průběhu staletí. Více než 150 let trvající archeologický výzkum Pražského hradu za sebou zanechal mimo jiné zcela nový pohled […]
reklama
Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
reklama
Copyright © RF-Hobby.cz
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz