Domů     Medicína
Je klíč k dlouhověkosti skrytý v nízkých teplotách?
Martin Janda 17.6.2023

Kdyby proti sobě v celostátních volbách kandidovaly dvě strany, z nichž jedna by měla v programu teplo a druhá naopak chladno, zcela jistě by s přehledem zvítězila ta první. Jenže, jak naznačují závěry některých studií, chladná strana má pro lidské zdraví mnohem zajímavější program, než by se na první pohled mohlo zdát..

Teplomilní Středoevropané se v poslední době tetelí blahem, průměrné teploty nejen v centrální části starého kontinentu stoupají a horkých dní neustále přibývá. Co může být krátkodobě příjemné, může však mít zhoubný dlouhodobý vliv. A to jak na biodiverzitu, tak i na lidské zdraví.

Že chlad může prodlužovat lidský život, naznačily už některé předchozí výzkumy. Nyní vědci z německé Kolínské univerzity přicházejí s vysvětlením, proč by tomu tak mohlo být. Nižší teploty totiž snadněji nastartují procesy, při kterých se z buněk vyhánějí poškozené bílkoviny.

Právě poškozené bílkoviny v neuronech jsou často spojovány z neurogenerativními chorobami jako je ALS, Alzheimerova nebo Parkinsonova nemoc. V poslední době odborníci dokonce hovoří o epidemii těchto chorob.

Tudíž zjištění, jak teplota ovlivňuje progresi těchto nemocí, je významným krokem vpřed, pokud jde o hledání způsobů, jak je potenciálně zpomalit nebo dokonce zastavit.

Ne, vědci nenavrhují posadit lidi, u kterých se neurogenerativní nemoci rozvíjejí, do ledničky a pak čekat, co to s nimi udělá. Nový objev spíše umožní vymýšlet nové a účinnější léčebné způsoby. „Extrémně nízké teploty jsou škodlivé, ale mírné snížení tělesné teploty může mít pro organismus blahodárné účinky,“ píší vědci ve svém zveřejněném článku.

„Přestože účinky nízké teploty na dlouhověkost byly popsány již před více než sto lety, o tom, jak nízká teplota ovlivňuje délku života a zdraví, toho víme jen málo.“.

Badatelé při svých experimentech využili buňky hlístice háďátka obecného a také kultivované lidské buňky. Byť to možná leckoho překvapí, právě s tímto červíkem mají lidé spoustu společného. Zejména to, jak se v jeho organismu shlukují proteiny, proto mezi výzkumníky bývá oblíbeným živočichem.

Ti tak i za pomoci háďátka zjistili, že nižší teplota vede k odstranění shluků bílkovin, které se hromadí ve zvířecích a buněčných modelech amyotrofické laterální sklerózy (ALS) a Huntingtonovy choroby.

K tomu sloužily struktury zvané proteazomy, které rozkládají bílkovinný odpad. K tomu, aby se aktivovaly a začaly odstraňovat potenciálně nebezpečné nahromaděné bílkoviny, stačil jen mírný pokles teploty.

Tým také zjistil, že proteazomy lze stimulovat pomocí genetické manipulace, takže regulace okolní teploty nakonec není nutná. „Celkově tyto výsledky ukazují, jak si v průběhu evoluce chlad zachoval vliv na regulaci proteazomu a s tím souvisejícími terapeutickými důsledky pro stárnutí a nemoci spojené se stárnutím,“ říká biolog David Vilchez z univerzity v německém Kolíně nad Rýnem.

O vztahu mezi nižšími teplotami a stárnutím organismu je stále co objevovat. Průměrná vnitřní teplota lidského těla se například v průběhu posledních desetiletí snížila, což může mít vliv na prodlužování délky života.

Výzkumníci doufají, že díky mnohem bližšímu a podrobnějšímu výzkumu toho, co přesně stojí v pozadí zjištěných procesů, by se lidstvo mohlo dočkat zdravějšího stárnutí. „Věříme, že tyto výsledky bude možné aplikovat i na další neurodegenerativní onemocnění související s věkem a také na jiné živočišné druhy,“ uzavřel Vilchez.

Související články
Medicína 18.3.2025
Tím, jak se lidé dožívají stále vyššího věku, se jich značná část potýká s neurodegenerativními onemocněními, jako jsou stařecká demence či Alzheimerova choroba. Aktuálně neexistuje účinný nástroj k časné detekci těchto problémů, lidé tak podporu, kterou si jejich zdravotní stav zaslouží, získávají až se zpožděním. To by do budoucna mohl změnit jednoduchý a bezbolestný test! […]
Medicína 16.3.2025
Konopí je jednou z nejrozšířenějších psychoaktivních látek na světě, a i proto jsou jeho dlouhodobé účinky na lidské zdraví předmětem intenzivního výzkumu. Nejnovější studie naznačuje, že užívání látek obsažených v konopí může být spojeno s epigenetickými změnami, tedy s úpravami v regulaci genů, které ovlivňují fungování organismu, aniž by měnily samotnou DNA. Tým vědců z […]
Medicína 14.3.2025
Na světě žije asi 40 milionů lidí s nákazou HIV, z toho dvě třetiny v Africe. Moderní léky již umí infekci potlačit, ale nakaženého viru nezbaví. Ročně se jím pak nově nakazí asi milion lidí, přičemž vakcína je stále v nedohlednu. Nyní ale začalo svítat na lepší časy. Nový injekčně podávaný lék zvaný lenacapavir totiž […]
Medicína 14.3.2025
Nová studie, za kterou stojí tým vedený Sebastiaanem van Heeschem z Oncode Institute v nizozemském Utrechtu, odhalila v lidském genomu celou armádu „podměrečných“ genů, kódujících takzvané mikroproteiny, jež jsou tvořené méně než stovkou aminokyselin, o nichž se dříve vědci domnívali, že nejsou příliš důležité. Mýlili se! Lidský genom je souhrnem veškeré genetické informace zapsané v […]
Medicína 11.3.2025
Mnozí z nás mají v živé paměti covidové testování. Hlavní roli v něm sehrály tak zvané antigenní testy, lépe řečeno laterální průtokové testy, jejichž nespornou výhodou byla rychlost v určení, zda je či není člověk nakažen. Jejich spolehlivost se však různila. O té doby ušly překotným vývojem, dnes jsou proto využívány nejen k diagnostice nemocí, […]
reklama
Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
reklama
Copyright © RF-Hobby.cz
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz