Domů     Příroda
Proč spí koně ve stoje?
Zdroj: Pixabay

Pokud jste někdy prošli kolem ohrady s koňmi, jistě jste si všimli, že většina jich několikrát za den dřímá ve stoje. Koně uléhají ke spánku opravdu jen zřídkakdy, ovšem jen a pouze vleže si skutečně odpočinou..

Koně spí ve stoje, aby byli připraveni na útok predátora. Čeleď koňovitých má dlouhou historii, která si jako obranu proti predaci vyvinula spaní ve stoje na kopytech. Karen Waiteová, specialistka na koně z Michigan State University, k tomu říká:

„Díky stání mohou na predátora zaútočit kopyty a zároveň jim to dává větší šanci na útěk, než kdyby leželi.“ Protože jsou to velká zvířata, na zvednutí se ze země potřebují čas a energii, a ani jedno při útoku nemají.

Totéž platí i pro další velké kořistní býložravce jako jsou zebry, bizoni, sloni a žirafy. Ti všichni jsou schopni spát ve stoje.

Užitečný statický aparát

Anatomie koní jim umožňuje stát na nohou a přitom dřímat. Člověk by to nezvládl, spadl by na zem. Koně ovšem ne, přivřou oči, uvolní a sníží hlavu, povolí pysky a váhu přenesou na přední končetiny. Jednu zadní přitom uvolní tak, že ji pokrčí a opřou kopyto špičkou o zem.

Jejich končetiny jsou vybaveny tak zvaným statickým aparátem, který uzamkne klouby, takže se nohy samovolně nepokrčí. Svaly se v této pozici uvolní a mohou si odpočinout, protože nohy nyní plní opěrnou funkci podobně jako sloupy.

Zdroj: Pixabay

Na rozdíl od lidí nepotřebují koně spát nepřetržitě několik hodin, stačí jim kratší intervaly. V závislosti na tom, jak moc se cítí v bezpečí, se liší délka jejich spánku. Za den mohou naspat několik minut i několik hodin.

Větší potřebu spánku mají hříbata, mladí a staří koně. Ovšem alespoň jednou za den (minimálně jednou za několik dní) si kůň potřebuje na chvíli lehnout a hluboce usnout, aby se dostal do REM fáze spánku, která je životně důležitá pro regeneraci mozku i celého těla.

REM spánek je důležitý

Sarah Matlocková, která se zaměřuje na chování koní na Coloradské státní univerzitě, k tomu podotýká: „Koně stráví většinu času spánkem ve stoje, ale ve skutečnosti nedosáhnou plného REM spánku, když stojí.“ Během REM fáze spánku u lidí dochází k rychlým pohybům očí pod víčky a zdají se sny.

V tu chvíli jsou naše svaly paralyzovány, abychom se nezranili. Mozek během ní také konsoliduje a zpracovává nové informace a ukládá je do dlouhodobé paměti. Lidé, kteří nemají dostatek REM spánku se potýkají s problémy s koncentrací, se změnami nálad, slabým imunitním systémem a pomalejším růstem buněk.

Koním stačí 5 hodin spánku denně, přičemž většinu z toho zvládnou ve stoje, kdy spí hlubokým spánkem bez snů. Ale aby byl kůň dostatečně odpočatý, potřebuje podle Matlockové, alespoň 25 minut REM spánku denně, což se mu podaří pouze vleže.

Pokud toho nedosáhne, bude se potýkat s nedostatkem spánku, což u něj může zvyšovat riziku pádu. Matlocková k tomu říká: „Takoví koně bývají často špatně diagnostikováni s narkolepsií, protože mohou usnout, i když na nich jezdec jede.“.

Bezpečí především

Aby se koně cítili bezpečně, potřebují kolem sebe volný prostor, aby měli v případě ohrožení kam utéct. A protože jsou to stádní zvířata, uklidňuje je, když jsou obklopeni jinými koni. Ovšem i v populacích divokých koní platí, že zatímco si jich většina lehne, aby dosáhla REM fáze spánku, vždy alespoň jeden kůň zůstane stát, aby mohl sledovat potenciální predátory.

Matlocková to komentuje: „Pokud se ve svém prostředí necítí bezpečně, nebo nejsou obklopeni jinými koňmi, případně jsou-li izolováni, pak je méně pravděpodobné, že si lehnou ke spánku.“.

Štítky:
Související články
Málokteří živočichové vyvolávají tak silný obdiv a zároveň odpor jako pavouci. Arachnofobií neboli abnormálním strachem z pavouků trpí až 6 % světové populace, častěji ženy než muži. Nutno však říci, že většina nejděsivějších věcí, které se o těchto osminohých členovcích tradují, jsou jen fámy! Řada lidí se domnívá, že je pavouci chtějí pokousat, a to […]
Bezmála tři století víme, že blesk je elektrický výboj. Stále ale není jasné, jak přesně vzniká, a není možné jej předpovědět. Přispět k vyřešení bouřkové hádanky by mohl model elektrizace oblačnosti, na jehož vývoji pracuje Jana Popová z Ústavu fyziky atmosféry AV ČR. Většinou blesky vznikají v bouřkovém oblaku, který se nazývá cumulonimbus. Známe ho […]
Žijeme v době plastové jako generace „plastic people“, v barevném, naleštěném a nerozbitném. Zatímco z kdysi zázračného produktu se stal veřejný nepřítel číslo jedna, dnes ho bereme na milost. Plasty ale nejsou zlo. „Špatnou reklamu plastům dělají obalové výrobky s krátkou dobou použitelnosti, ale především lidské chování, jak s nimi nakládáme…“ řekl nám ředitel Ústavu makromolekulární chemie […]
V evropských parcích jsou kromě cvrlikání sýkorek a vrkání holubů stále častěji slyšet i méně obvyklé ptačí zvuky – papoušci, kteří na sebe vesele pokřikují. Ještě zajímavější je, že i když jde o stejný druh, jejich pozdravy znějí jinak v Bruselu, Barceloně či v Aténách.   Exotické druhy, jako jsou papoušci mniší z Jižní Ameriky nebo alexandři malí […]
Ptačí chřipka, která napadla několik stád skotu ve Spojených státech, zneklidnila jak vědce, tak chovatele, ale i širokou veřejnost. Čerstvý pokus, který se zaobíral možnostmi šíření choroby, přináší uklidňující informace. Vědcům se nepodařilo najít důkaz, že by se virus mohl šířit jako respirační infekce. Od chvíle, kdy vědci na začátku letošního roku identifikovali chřipku, kterou […]
reklama
Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
reklama
Copyright © RF-Hobby.cz