Kostnice – revoluce v pohřbívání
Při návštěvě prakticky jakékoliv kostnice na člověka dýchne závan minulosti. Zdá se skutečně téměř neuvěřitelné, že lidské kosti mohly v dřívější době sloužit k výzdobě takovýchto místností. Jako dekorace sloužily i jinde, například v kostelech a kaplích. Dnes jsou kostnice především turisticky zajímavými destinacemi, kde se v návštěvnících probouzí úzkost a na tvářích se projevuje…
Jak mohl vypadat jeden den v životě staroegyptského dělníka
Ani otroci, ba ani mimozemšťané. Za to, že do Egypta každoročně proudí miliony turistů, aby zhlédli velkolepé pyramidy, vděčí zdejší ministerstvo turismu především sezonním dělníkům, kteří se obvykle rekrutovali z řad zemědělců. A byť nad jejich hlavami nehvízdaly biče, jejich každodenní život nebyl jednoduchý. I když v Nilu už uplynulo hodně vody od doby, kdy…
Výzkum pohřebiště habánů v Přibicích boří mýty o jejich velkém vzrůstu
Unikátní vhled do života příslušníků reformní křesťanské společnosti hlásící se k novokřtěnectví, známých též pod označením habáni, přináší antropologicko-archeologický výzkum hřbitova v Přibicích na Brněnsku. Tým antropologů z Ústavu antropologie Přírodovědecké fakulty MU tam pracuje už pátou sezonu. Výsledky jejich práce ukazují, jak se s migrací vypořádávali naši předkové a k jakým vzájemným interakcím přistěhovalých…
Nejprodávanější kniha Agathy Christie v adaptaci s hvězdným obsazením
Až tam nezbyl žádný (And Then There Were None) je název slavného románu Agathy Christie, který se zatím poslední (u nás dostupné) adaptace dočkal v podobě hvězdně obsazené televizní minisérie z roku 2015. Tuto adaptaci budou mít diváci možnost vidět ve dnech 6. a 7. srpna v premiéře na kanálu Epic Drama. Do té doby…
„Kočičí vikingové“
Že byly kočky uctívané ve starověkém Egyptě, ví snad každé malé dítě, důkazy, že v minulosti patřily mezi oblíbené mazlíčky také v Evropě, dosud chyběly. Skutečně rozsáhlá studie však potvrdila, že kočky se do Evropy dostaly dřív, než si výzkumníci mysleli, a ke svému „vpádu“ využívaly také lodí vikingů. U vikingů byly kočky nesmírně…
Desátník Wojtek: Medvěd v uniformě, který miloval pivo
„Desátník Wojtek! Kde je desátník Wojtek!?“ hřímal jednoho dne v časech druhé světové války na nástupu polské jednotky britský důstojník. Vojáci se potutelně usmívali, až to jeden z nich nevydržel a rozesmál se nahlas. „Co si to ti drzí Poláci dovolují,“ pomyslel si možná Brit. Dřív, než se však stačil rozčílit, jeden z Poláků jej…
Nejlepší výběr článků každý den!
Donutil Ernest von Koerber TGM k...
Medvěd z Knihy džunglí
Svátek nejmenších: Dětem jako...
Museli jsme za svoji účast v...
Křídla pod drobnohledem
Zakladatel spolku nejtlustších...
Když mrtví po 1000 let vyprávějí
Mrtví, kteří byli doposud po tisíce let potichu, se znovu ozývají. Nehledejte v tom ale žádnou duchařinu, spíš jen nové možnosti archeologie, která nyní dokáže zjistit mnohem víc než před lety. A právě nová zjištění v oblasti archeologie jsou tématem nového dokumentárního seriálu nazvaného Hlasy mrtvých, který poběží od 10. července ve 21:00 na televizním…
Monumentální stavba pod drobnohledem
Jak byli Mayové zdatnými architekty, dokazuje také zhruba 3 tisíce let starý chrám, který se v polovině roku 2020 podařilo archeologům objevit. Jedná se o pozůstatky skutečně monumentálního komplexu, jenž je odborníky považován za největší a nejstarší dosud objevenou stavbu mayské civilizace. Komplex, který sloužil zřejmě ke společným rituálním obřadům, byl podle vědců postaven…
Co skrývají tajemné geoglyfy?
Jejich původ je obestřen záhadou, stejně jako důvod jejich existence. Geoglyfy patří mezi ty nejunikátnější úkazy, které je na planetě Zemi možné najít. Kde se nacházejí? Kdo je vytvořil a proč? Jako geoglyfy se označují velké motivy zvířat, lidí či geometrické tvary utvořené z hlíny, kamení nebo vyryté do země. Ty nejslavnější geoglyfy je…