U hub si dejte pozor na rtuť a stříbro
Mnohé druhy hub dokážou v plodnicích akumulovat kromě arsenu také stopové prvky kadmia, rtuti nebo stříbra. Problematika těžkých kovů je velmi rozsáhlá, stejně jako u jiných kontaminantů a věnují se ji tisíce vědeckých prací po celém světě. Přestože je stříbra v půdě obvykle málo, ne více než půl miligramu na kilogram, jistým přeborníkem v…
Poněkud drsná láska
Je samozřejmé, že se chobotnice také musí rozmnožovat, a je to právě jejich rozmnožovaní, na které se zaměřila jedna z posledních studí roku 2021, zacílená na tyto hlavonožce. Podvodní fotografka Jules Caseyová natočila v australském Shire of Mornington Peninsula ve státě Victoria dvojici hlavonožců, kteří se sexuálním hrátkám věnovali několik hodin. Podle vědců je…
Izraelské prvenství: Země se chystá doplňovat jezero odsolenou vodou z moře
Izrael si zřejmě připíše další unikátní prvenství. Jako první země na světě začne odvádět odsolenou mořskou vodu do přírodního jezera. Hlavní roli v celém projektu má sehrát podzemní kanál, který bude zprovozněn na jaře příštího roku. Právě ten umožní vodě proudit do Galilejského jezera. Tato rozsáhlá vodní plocha má pro zemi mimořádný význam, neboť…
Magnetické pole Země kdysi téměř zmizelo. Činnost kovů v zemském jádru pak zachránila pozemský život
Magnetické pole obklopující naši planetu je docela užitečná záležitost. Okolní vesmír je plný záření, které si z pozemským životem příliš nerozumí. Magnetismus však vytváří ochrannou bariéru, jež toto vražedné záření k povrchu Země nepustí. Geomagnetické pole vychyluje záření z jeho normální dráhy a nutí je, aby Zemi obešlo. Ve vzdálenosti od 1 000 do 50…
Tajemný tvor jménem čupakabra: Výmysl lovců senzací nebo dobře utajené zvíře?
O tajemné tvory není na naší planetě nouze. S některými si evoluce pohrála natolik, že pro lidské oko vypadají až bizarně a strašidelně. Příroda se se svou pověstnou kreativitou vyřádila zejména v hmyzí říši, avšak ani u vyšších živočichů netvořila fádně podle jediné šablony. Takový krtek hvězdonosý (Condylura cristata) vypadá díky svému čenichu jako nebezpečný…
Odkaz Mendela: Slepice více snáší a méně kvokají, obilí je nižší a ovoce sladší
V červenci uplynulo 200 let od narození Gregora Johanna Mendela a řada vědeckých a výzkumných institucí si připomíná jeho genialitu a odkaz. I díky jeho pokusům se šlechtěním dnes máme lepší slepice a odolnější obilí… Dříve by nebyl v obilném poli člověk vysoký 160 centimetrů vidět, protože stébla byla mnohem delší než dnes. Obilí muselo…
PROJEKT CETI: O čem si povídají vorvani?
Velryby patří k největším živočichům planety. Jak jsou na tom ale s inteligencí? Mozek vorvaně je se svými více než 9 kg vůbec největším mozkem v živočišné říši. Znamená to však vůbec něco? Má to spojitost s jejich řečí? Pokud by se někdo domníval, že jsou velryby díky velikosti mozku „superinteligentní“ tvorové, pletl by se….
Nejlepší výběr článků každý den!
Na stavby českých kostelů se...
V Údolí ohrožené divočiny vznikla...
Operaci šedého zákalu je bezpečné...
Odkaz nenáviděného diktátora:...
Na léky nezapomínejte ani o letní...
Zážitek podobný Tour de France?...
Pozor na kousnutí
V nedávné době narazili badatelé ve středním Mexiku ve státě Thaxcala na pavouka, který je na rozdíl od předchozích jmenovaných skutečnou noční můrou arachnofobiků. Zpozorovaný druh je totiž silně jedovatý a jeho kousnutím do lidského těla pronikají látky, které jsou schopny ničit tkáň. Po jeho kousnutí doslova uhnívá kůže. Vědci tvora pojmenovali jako Loxosceles tenochtitlan,…
Když prší ptáci… Proč padají mrtví k zemi?
Z nebe padají dešťové kapky, sněhové vločky a také… ptáci. Úkaz z letošního února nebyl prvním a rozhodně ani ne posledním, kdy došlo k pádu mrtvých ptačích těl do zemské náruče. Pokaždé se však tomu dělo z rozličných důvodů. Mexické severně položené město Cuauhtémoc bylo 7. února 2022 před osmou hodinou ranní doslova zasypáno stovkami…
Barevné ryby s násilnickou povahou
Představa akvária plného krásně barevných samců bojovnic pestrých může být lákavá, setkání už dvou samců však zpravidla končí smrtí jednoho z nich. O těchto rybách se říká, že mají násilnickou povahu a byly vyšlechtěny k boji. Bojovnice pestré (Betta splendens) jsou zástupci akvarijních rybiček s významnou pohlavní diverzitou původem z řeky Mekong v jihovýchodní…