Výprava za moře
V roce 2016 byla Zoo Praha jednou z prvních evropských zoologických zahrad, které začaly s chovem vzácného endemického plaza z ostrova Borneo – varanovce bornejského (Lanthanotus borneensis). Díky chovu ve speciálně sestrojených vodních nádržích a dlouhodobému zkoumání jejich chování v lidské péči se nyní varanovce daří pražské zoo pravidelně odchovávat. Deset mláďat letos v únoru…
Narodil se malý hrabáč
25. února 2021 se v Zoo Praha narodilo dlouho očekávané mládě hrabáče kapského (Orycteropus afer). Jak jeho zkušená matka Kvída, tak čerstvě narozený hrabáč si vedou zatím dobře. Mládě pije, podle chovatelů je aktivní a po porodu vážilo 1380 gramů, což je u hrabáčů přiměřená porodní hmotnost. „Kvída nás opět velmi napínala. Prvotní termín…
Escobarovo překvapení aneb když má zásilka dvě tuny
Drogový magnát Pablo Ecsobar je téměř tři desetiletí po své smrti, přesto i v současné době budí vášně a zaměstnává kolumbijskou vládu a mnoho odborníků. Jak je něco takového možné? Mafiánský boss po sobě zanechal nečekané dědictví, které se v průběhu desítek let znásobilo a teď přerůstá „přes hlavu” mnoha úřadům. Řeč není o drogách,…
Nejlepší výběr článků každý den!
Posvátná řeka Ganga: Očistná koupel...
Narodil se malý hrabáč
Stojí za úspěchem Asyřanů i...
Obávaný netopýr: Zvíře (z) temnoty?
Fenomén Minecraft: Jak vydolovat...
Architekt kostela na Zelené hoře Jan...
5 nejdůležitějších věcí, co budete potřebovat při pobytu v přírodě
Láká vás strávit nějaký čas v přírodě? Vrhnout se do divočiny a snažit se na vlastní pěst čelit všem nástrahám přírody? Než se do toho pustíte bez jakýchkoliv zkušeností, můžete absolvovat kurz přežití v přírodě anebo si alespoň přečíst následující řádky. Představíme vám 5 nejdůležitějších věcí, které při pobytu v přírodě budete potřebovat a dáme…
Tvor, který jako by nepocházel z tohoto světa
Kdysi rozmanitá skupina hlavonožců, vampýrovky, obývala mělká šelfová moře jury a spodní křídy. Poté se však náhle fosilní záznam ztrácí a mezera mezi současností a posledním známým výskytem ve spodní křídě (stupeň apt) představuje neuvěřitelných 120 mil. let. Nález 30 milionů let (oligocén) starého zástupce v Maďarsku (Necroteuthis hungarica) pomáhá pochopit, co a kdy vedlo…
Nová žiletka nebo prací prášek. Nahlédněte do inovačního centra
Dr. Sian Morris pracuje v londýnském výzkumném a inovačním centru společnosti Procter & Gamble, kde se společně s dalšími vědci podílí na vývoji efektivnějších pracích prášků na odstranění skvrn nebo zkoumá, jak mužům a ženám poskytnout žiletky a holicí strojky pro holení bez podráždění. Zajímá vás, co předchází tomu, než se kosmetika nebo drogerie ocitne…
Chrochtající pařmen z Ameriky: Vědci naučili prase hrát videohru
Označíme-li nějakého člověka za vepře či prase, tak se od něj poděkování pravděpodobně nedočkáme. Tyto termíny v běžné komunikaci zastávají nevděčnou roli nadávky, což ve výsledku škodí pověsti zvířat samotných… Ale jaká je druhá strana mince? Americká studie nyní prokázala, že jde především o překvapivě inteligentní zvířata… Pokud jste prasata vnímali jako tvory primitivní a…
Novinky a zajímavosti z celého světa!
Prezident Johnson: Zval si drsňák z...
Až u 40 % lidí probíhá fibrilace...
Létající světec Josef Kopertinský:...
Měsíc má vrásky! Proč souputník...
Slavný příběh fotky: Mrtví...
Ornitologové se radují
V Národním parku Podyjí na Znojemsku letos proběhlo v pořadí již sedmnácté sčítání vodního ptactva. Ornitologové napočítali celkem 19 druhů, což je nejvíce v celé historii sčítání. Jednalo se o 680 jedinců vodních ptáků a ptáků vázaných na vodní prostředí. Odborníkům se podařilo zpozorovat hned tři nové druhy zimujících vodních ptáků – chřástala vodního (Rallus aquaticus) a dva…
Bidenův boj za ekologii: Prezident chce sestavit státní vozový park převážně z elektromobilů
Po značně kontroverzních rozhodnutích v oblasti sportu či armády přichází čerstvě zvolený americký prezident Joe Biden s dalším překvapivým prohlášením. Rád by významnou část automobilů z federálního vozového parku nahradil elektromobily… Podle amerických médií má jít o více než 645 tisíc aut, konkrétně 254 tisíc civilních, 173 tisíc vojenských a 225 poštovních. Ačkoliv hlava státu…
Zdravější pivo? Vědci poprvé upravili chmel moderní technologií CRISPR
Více léčivých látek a hořkých kyselin v chmelu chtějí docílit vědci z Biologického centra Akademie věd ČR (BC AV ČR). Jako první na světě upravili chmel pomocí nejmodernější genetické technologie CRISPR, která umožňuje velmi přesné úpravy konkrétního vybraného genu. Zatím techniku úspěšně otestovali na genu důležitém pro výrobu listových barviv, v současnosti už ale pracují…