Bez pravidel to nejde, ani v přírodě!
Všechno na světě má nějaká pravidla nebo zákonitosti. Bez nich nemůže dobře fungovat nic, co děláme. Lidské vztahy, obchod, mezinárodní dohody a ani příroda se bez nich neobejde. Zkrátka jedno souvisí s druhým, a kdo to nehodlá přijmout, měl by si oživit pořekadla typu „Jak se do lesa volá…, kdo jinému jámu kopá…, boží mlýny melou pomalu…“…
Kyselé oceány
Změny klimatu a s nimi spojené oteplování planety Země přináší mnoho nepříjemností, jednou z nich je i okyselování světových oceánů, které poškozuje tamní ekosystém. Lze ho zvrátit? Světový oceán pohlcuje oxid uhličitý (CO2), který způsobuje jeho okyselování, a to v takové míře, jaká nemá v historii planety obdoby. Odborníci z celého světa si dlouho…
Nejlepší současné dokumenty zdarma na online festivalu AFO
Blíží se již 56. ročník mezinárodního festivalu populárně-vědeckého filmu Academia Film Olomouc. Ten se už podruhé adaptuje na stávající situaci a diváci si mohou užít celý program online a zdarma z bezpečí svých domovů na platformě www.watchandknow.cz a to od 27. dubna do 11. května. Red Heaven. Šest lidí z celého světa bylo vybráno pro…
Nejlepší výběr článků každý den!
Vodík jako palivo budoucnosti
Habsburk Leopold II. nakupoval...
Záhadné zvuky, které věda...
Tajemství zaniklých Sudet: Co...
Medvídek Pú a jeho přátelé: Slavné...
Jak fungují jednotlivé hemisféry...
Vrcholí tření největšího hejna bolenů dravých v republice
Zajímavý přírodní jev je možné pozorovat v těchto dnech na vodárenské nádrži Švihov na řece Želivce nedaleko Prahy. U hlavního přítoku do nádrže se shromažďuje největší třecí hejno bolenů dravých v České republice. Tření ryb tam sledují hydrobiologové z Biologického centra Akademie věd ČR (BC AV ČR), kteří mají deset tisíc bolenů v nádrži…
Změna migrace ryb zlepší stav chráněných biotopů na Šumavě
Nad Údolní nádrží Lipno vyroste mobilní konstrukce, která bude sloužit k omezení tahu nežádoucích druhů ryb z nádrže do horní Vltavy. Jedná se přitom o stovky tisíc jedinců ročně, kteří vytvářejí nežádoucí konkurenční tlak na původní říční druhy ryb, zejména pstruha obecného (Salmo trutta morpha). Obdobná konstrukce může být využitá všude, kde je potřeba…
V liberecké zoo se narodil pásovec kulovitý
Přestože je pásovec kulovitý (Tolypeutes matacus) chován ve více než 65 evropských zoologických zahradách, jeho odchovy bývají spíše vzácné. V Zoo Liberec se poprvé v její téměř stosedmnáctileté historii podařilo tohoto živočicha odchovat. Zahrada začala s chovem pásovců na jaře roku 2020 a již po necelém roce se dočkala prvního prospívajícího mláděte. To přišlo…
Záhadná úmrtí orlů v USA
Více než 25 let trápily americkou veřejnost na jihovýchodě USA záhadné úhyny orlů bělohlavých (Haliaeetus leucocephalus), kteří umírali na neurologickou nemoc nejasného původu. K odhalení příčiny této smrtelné nemoci výrazně přispěl tým jihočeských vědců z Biologického centra AV ČR, Centra Algatech Mikrobiologického ústavu AV ČR a Jihočeské univerzity v Českých Budějovicích, který potvrdil, že…
Novinky a zajímavosti z celého světa!
Kam s použitými rouškami?
Módní fenomén: Kravaty Hermès
10 tajemství diktátora Stalina
Tragický osud lodi Arandora Star:...
Zlomili druidové v Irsku zlou...
Ženy a jejich role v pravěké...
Už kvetou!
Pro Japonsko jsou typické především okrasné třešně sakury, jejichž křehké květy jsou často označovány za symbol života, smrti a znovuzrození. Stromy od prvního rozvinutého poupěte do opadání kvetou po dobu dvou týdnů. V letošním roce v mnoha částech Japonska plně rozkvetly sakury nejdříve v historii za posledních téměř 70 let. Za tento rekord mohou…
Když se rozzáří obloha
Blesky na obloze stále patří mezi nejzáhadnější přírodní úkazy. Na otázku, proč se jejich výskyt zvyšuje v Arktidě, se snaží najít odpovědi tým amerických specialistů. Obecně je známo, že když je chladno, blesky se vyskytují méně často, než když je teplo. Proto jsou v zimě blesky vzácnější, než je tomu v létě. Fyzici v…
Jak na obnovu lesů?
Káva je něco, co si každé ráno ráda vychutná část lidské populace, mnoho studií se zaměřilo na to, jak káva škodí. Nová studie však naznačuje, čím by mohla být prospěšná. Mnoho odborníků uvádí, že kávová sedlina je účinné a „levné“ hnojivo pro zahradní a pokojové rostliny. Začátkem roku 2021 odborníci z University of Hawaii…