12. duben 1961: Den, kdy člověk poprvé opustil svou planetu
12. dubna 1961 vyšla na titulní straně Rudého Práva nenápadná zpráva s titulkem Člověk v nedaleké budoucnosti poletí do vesmíru. Ve chvílích, kdy Češi jedny z mála povolených novin pročítali, se ona nedaleká budoucnost stávala přítomností. Aniž by o tom věděli, nad hlavami jim v kosmické lodi Vostok 1 právě kroužil první člověk, který pronikl…
Smělé plány Jižní Koreje: Země chce do roku 2030 dobýt Měsíc
Je tomu sotva pár dnů, co prezident Jižní Koreje Mun Če-in veřejně přiznal úmysl své země přistát na Měsíci. V rámci plánovaného projektu má být do roku 2030 vyslána na přirozenou družici Země raketa s robotickým landerem. Svým projevem v Naro Space Center v Goheung-gun prezident opakovaně poukázal na rozvoj vesmírného programu země i…
Češi zrekonstruovali slavný záběr „Einsteinova“ zatmění Slunce. Snímek byl oceněn i v NASA
V pondělí 5. dubna 2021 publikovala Asociace univerzit pro výzkum vesmíru NASA jako prestižní Geovědecký snímek dne fotografii s názvem „Obarvené Einsteinovo zatmění“, jehož spoluautory jsou Petr Horálek z Fyzikálního ústavu v Opavě a prof. Miloslav Druckmüller z Vysokého učení technického v Brně. S využitím moderních výpočetních metod zpracování obrazu se pokusili „oživit“ snímek zatmění…
Nejlepší výběr článků každý den!
Která země prosperuje nejvíce na...
Sopečné peklo jako zkáza...
Varšava obklíčená Němci: Starosta...
Optické iluze a jejich vysvětlení
Pražské Senovážné náměstí: Během...
Nový domov naleznou až v Indonésii
Planetka Apophis Zemi v nejbližších 100 letech neohrozí
Planetka Apophis dá zatím pozemšťanům pokoj. Potenciálně nebezpečné těleso, které bylo objevené v roce 2004, Zemi podle výpočtů NASA v nejbližším století nezkříží dráhu. O kolizi Země s planetkou či třeba s kometou byla natočena spousta filmů. Vždy se v nich objevil nějaký ten Bruce Willis, který byť za cenu vlastního života, lidstvo hrdinně zachránil….
Technologie vyvinuté pro lety do kosmu, které našly místo i v našem každodenním životě
Když se řekne vesmírný výzkum, každý z nás si nejspíš vybaví velmi nákladnou záležitost, jež není určena pro „obyčejné lidi.“ Ve skutečnosti není nic vzdálenějšího pravdě. Řadu vynálezů, určených jen pro pobyt mimo zemskou atmosféru, totiž dnes používáme zcela běžně. A mnohdy nám značně ulehčují život. Bez vesmíru by nebyla kojenecká výživa Samozřejmě – sušené…
Vědci poprvé přímo změřili rychlost proudění ve stratosféře planety Jupiter
Pomocí radioteleskopu ALMA, jehož evropským partnerem je ESO, se týmu astronomů podařilo poprvé přímo změřit rychlost větru ve středních vrstvách atmosféry planety Jupiter. Na základě studia chemických pozůstatků po dopadu komety do atmosféry planety na začátku 90. let 20. století vědci zjistili, že se v této vrstvě atmosféry Jupiteru vyskytuje extrémně silné proudění, jehož rychlost…
ʻOumuamua byla zřejmě fragmentem světa podobného Plutu
Když v říjnu 2017 proletěl naší sluneční soustavou objekt nazvaný 1I/ʻOumuamua, vyrojila se kolem něj spousta spekulací. Nelze se divit, vždyť 1I/ʻOumuamua nepocházela z naší Sluneční soustavy. A tak vědci řešili, zda se jednalo o kometu, planetku, divočejší teorie pak nadhazovaly možnost, že se jedná o mimozemský pozdrav. Podle astronomů z Arizonské univerzity tento objekt…
Novinky a zajímavosti z celého světa!
Co přináší ztráta čichu?
Boarini Milanesi – 130...
Když se voda řítí dolů: Nejvyšší...
Fenomén krysího krále. Znamení...
Antilopí kaňon: Pastva pro oči,...
Jak chutná 14° Pěkný číslo za 25π
Astronomové detekovali dosud nejvzdálenější kvazar s mohutnými rádiovými výtrysky
Evropským astronomům se podařilo objevit dosud nejvzdálenější zdroj intenzivního rádiového záření, jaký kdy byl ze Země pozorován. Jedná se o takzvaný ‚rádiově hlasitý‘ kvasar – jasný objekt s mohutnými výtrysky vyzařujícími rádiové vlny. Nachází se tak daleko, že jeho světlu trvalo plných 13 miliard let, než dolétlo až k nám. Objev učiněný pomocí dalekohledu ESO/VLT…
Budoucnost měsíčních kolonistů? Chov ryb
Dobývání Měsíce v současné době představuje vesmírné téma číslo jedna, které vzbuzuje značné emoce a přivádí odborníky i veřejnost k celé řadě otázek. Mezi ty nejčastější patří dotaz, co vlastně budou kolonisté jíst a čím se na Měsíci zabaví? A francouzští vědci odpověděli… Jejich nápad je poměrně nečekaný. Vědci totiž dospěli k závěru, že…
ISS bude pokračovat
Mezinárodní vesmírná stanice (ISS) byla na oběžnou dráhu vypuštěna v závěru roku 1998 a trvale obydlena od listopadu 2000. Zařízení pohybující se ve výšce 400 kilometrů má ukončit svůj provoz do sedmi let. Jak vyplývá z dosavadní dohody všech účastníků, ISS by měla fungovat do roku 2024, některé strany by stanici rády využívaly i…