Země zrychluje tempo své rotace
Rok 2020 byl ve znamení nejen pandemie, ale i krátkých dnů, dokonce nejkratších v historii měření. Bylo to dáno tím, že rotace Země se zrychlila. Jeden pozemský den trvá zhruba 86 400 vteřin. Pro takové měření se používají atomové hodiny, které dokážou délku dne změřit v řádech milisekund. První takové hodiny se poprvé objevily v…
Úspěch českého SPACE týmu společnosti Atos
Český SPACE tým společnosti Atos se bude podílet na vývoji testovacího zařízení pro raketu VEGA-C. Dodá systém nazvaný „VEGA Navigation Ground Support Equipment“ (VNE GSE) určený pro testování navigačního systému. Je vyroben na míru přesně podle specifikací, aby odpovídal navigačnímu zařízení. Jedná se o další vesmírný kontrakt, který se podařil českému týmu uzavřít. SPACE týmu…
Scottyho poslední cesta: Vesmírný turista vyrazil na oběžnou dráhu s ostatky herce ze Star Treku
Po dvanácti letech od své výpravy na oběžnou dráhu vesmírný turista Richard Garriott poprvé promluvil o činu, kterým chtěl uctít památku zesnulého herce Jamese Doohana, jež se proslavil rolí Montgomeryho „Scottyho“ Scotta v původním televizním seriálu Star Trek. Garriott totiž propašoval na ISS jeho zpopelněné ostatky… „Bylo to naprosto tajné. Jeho rodinu velmi potěšilo, že…
Nejlepší výběr článků každý den!
Dějepis jinak: Proč neexistuje...
Temné dějiny Vatikánu: Papež...
Byl Bush junior nejhorším...
Turkmenistán: Brána do pekla hoří...
Nejznepokojivější práce? Mimo jiné i...
Řež u Hradce Králové: Staré...
Kvalita vzorků asteroidu Ryugu je nad očekávání dobrá
Vědci japonské národní vesmírné agentury (JAXA) jásají nad vzorky, které jim do laboratoří dopravila japonská sonda Hajabusa2. „Když jsme to otevřeli, oněměl jsem,“ popsal své první pocity z přepraveného vzorku jeden z vědců Hirotaka Sawada. „Bylo to víc, než jsme čekali a bylo toho tolik, že to na mě skutečně udělalo dojem,“ uvedl v rozhovoru…
Kadaň se bude pyšnit novou observatoří
Nová přírodovědná observatoř se bude tyčit na Prostředním vrchu v Kadani ve výšce 400 m n. m. Turisté se budou moci kochat nejen výhledem do historií prodchnutého kraje, ale i pozorováním meteoritů. Radnici se na stavbu, která dle předběžných odhadů bude stát zhruba do 5 milionů korun, podařilo získat dotaci. V sousedství observatoře je plánován…
Vzorky z Ryugu dorazily na Zemi
Vzorky z asteroidu Ryugu, které odebrala v roce 2019 sonda Hajabusa 2, se začátkem prosince 2020 úspěšně dostaly v kapsli na planetu Zemi. Vědci si kapsli vyzvedli v poušti v jižní Austrálii. Japonská sonda Hajabusa 2 odstartovala ze Země v roce 2014, vypustila ji japonská vesmírná agentura JAXA. Získané vzorky asteroidu Ryugu, jehož stáří se…
Čína míří k Měsíci
Začátkem posledního listopadového týdne roku 2020 úspěšně odstartovala čínská raketa Dlouhý pochod 5 z čínského vesmírného střediska Wen-čchang na jihočínském ostrově Chaj-nan. Nesla sondu určenou pro průzkum Měsíce. Mise, pro kterou bylo zvoleno jméno po čínské měsíční bohyni, Čchang-e 5, má za úkol pomocí speciálního vrtáku vyhloubit až dvou metrovou díru na přivrácené straně přirozené…
Novinky a zajímavosti z celého světa!
Vědci z Přírodovědecké fakulty se...
Bvlgari Hotel Roma – Nový...
Kudlanka nábožná, strašlivý žralok...
Kamenné labyrinty Velkého zaječího...
4 nejlepších superpotravin
Pohřeb britské panovnice Viktorie:...
Vynese a zároveň postupně vypustí až 96 družic
Na zářijový úspěch brněnské firmy SAB Aerospace navazuje další. Po startu rakety Vega s dispenserem, který vynesl do vesmíru najednou 53 družic, se bude firma SAB Aerospace podílet i na právě vyvíjené raketě Ariane 6. Dodá ji kompletní zařízení zodpovědné za postupné vypouštění družic ve vesmíru – tzv. sequencer. Tuto zakázku vyhrála firma SAB Aerospace…
Leonidy: Listopadové meteorické roje
Cestuje 200krát rychleji než vystřelená kulka, rychlostí asi 71 km/s, zářit začne ve výšce asi 155 km nad zemí a pozorovatele uvede v úžas. Řeč je o typickém meteoru roje Leonid. Pokud je sezona a máte štěstí, můžete jich za hodinu vidět i několik tisíc. Ne každý rok se ale poštěstí. Zatímco Perseidy jsou záležitostí…
Brána do vesmíru otevřena
Co jsou exoplanety, jak můžeme zkonstruovat a vyslat do vesmíru družici anebo poslat zprávu či experiment na Mezinárodní vesmírnou stanici? Na tyto a další vesmírné otázky hledají odpovědi žáci ze základní brněnské školy Labyrinth, kteří se letos účastní pilotního ročníku Labyrinth Space Academy. Cílem vesmírné akademie je otevřít dětem oči a seznámit je se všemi…