Domů     Technika
Dle Creative Dock svět přijme AI do tří let, ale bude ji regulovat
Jan Nováček 18.6.2023

Nejpravděpodobnějším scénářem, jak se společnost v roce 2026 vypořádá s generativní umělou inteligencí (AI), je její přijetí za současné komplexní regulace. Na vzestupu bude AI jako služba, generativní AI využívající web3 nebo multimodální AI. Vyplývá to z nové studie Budoucnost generativní umělé inteligence, kterou sestavili odborníci ze skupiny Creative Dock zabývající se budováním firem a technologických projektů..

Dalšími třemi méně pravděpodobnými scénáři jsou podle expertů Creative Docku hibernace a vysoce regulovaná AI, nebo ustávání a odmítání AI společností případně technologická volnost a neregulace high-tech AI.

Magnus Boman, profesor působící na Stockholmské univerzitě, vidí možné omezení použitelnosti AI, pokud by regulace byla příliš silná a dodává: „Regulace zničí cloud. Předpisy a pravidla ochrany dat, omezují samotná data, která lze ukládat v rámci národních hranic. Proto edge computing nabyde na významu.“.

Daniel Gillblad ze švédského národního centra pro aplikovanou umělou inteligenci k tomu říká: „Nikdy není snadné regulovat technologii, protože technologie je vždy o krok před námi. Je potřeba regulovat případy použití, ale ne samotnou technologii.“.

Je potřeba předvídat změny a připravit se na ně

Strategický foresight je přístup, který systematicky zkoumá možné scénáře budoucnosti s cílem co nejlépe předvídat změny a připravit se na ně. Vysoká míra nejistoty, která provází trendy v oblasti generativní AI, přístup strategického foresightu přímo vyžaduje.

Ve studii se odborníci Creative Docku hlouběji zabývají různými aspekty generativní AI, jejím tržním prostředím, průniky technologií jako jsou web3 nebo IoT a využívají vytvořené scénáře, které organizacím pomáhají zkoumat příležitosti a orientovat se ve složitosti tohoto rychle se vyvíjejícího technologického prostředí.

Scénáře mají podle ředitele oddělení foresightu a strategie Creative Dock Sebastiana Knaba provokovat. „Jsou tím, co dostanete, když zkřížíte dvě proměnné v jejich příslušných extrémech. Může se tedy zdát, že je to velmi nepravděpodobné, nebo dokonce někdy až absurdní, ale my vytváříme nejrůznější scénáře z jednoho prostého důvodu, aby se naši klienti mohli shodnout na své představě o možnostech budoucnosti, což je předpokladem pro úspěšnou strategii a přípravu dané společnosti na další roky.“.

30 trendů generativní AI

Studie zároveň identifikuje 30 trendů generativní AI a 40 nově vznikajících obchodních příležitostí. Tento pohled do blízké budoucnosti ukazuje, která odvětví mohou z AI obzvláště těžit a které oblasti podnikání se díky ní budou rozvíjet.

Generativní AI může být dalším skokem ve spolupráci člověka a stroje, který promění nejenom průmysl, ale i pracovní trh a celkovou společnost, a to v podobném měřítku jako nástup počítačů, internetu, elektromobility nebo cloudu.

S tím, jak bude stále více organizací integrovat generativní AI, budou následovat rozsáhlé sociální, politické, environmentální a technologické změny.

„V nové studii identifikujeme některé z nejvýznamnějších trendů v oblasti generativní AI, včetně vzestupu multimodální AI, generativní AI využívající web3, AI jako služby (AIaaS), pokroku v NLP a rostoucích investic do výzkumu a vývoje.

Pochopením těchto trendů mohou organizace udržet náskok a vytvořit strategie, které využijí příležitostí, jež tato transformační technologie nabízí,“ dodává Knab.

Odborníci Creative Docku identifikovali 30 trendů ve společenské, technologické, ekonomické, environmentální a politické oblasti. Společenskou oblast zahrnují trendy jako jsou například růst obav etických a morálních, růst obavy o soukromí nebo vysoká úroveň předsudků a diskriminace.

Mezi technologické trendy pak patří růst edge computingu, rozvoj decentralizovaných tržišť s AI založenou na blockchainu anebo vysoká úroveň algoritmických vylepšení. Ekonomické trendy zahrnují vysokou míru přesunu pracovních míst a vytváření nových, vzestup AI jako služby nebo vzestup AI jako služby ochrany duševního vlastnictví.

Environmentální oblast obsahuje trendy jako jsou vzestup zelené AI, vysoká úroveň přechodu na obnovitelné zdroje energie za použití AI anebo vysoká úroveň monitoringu životního prostředí. Politickou oblast reprezentují vysoká úroveň kybernetické a národní bezpečnosti, vzestup národních strategií v oboru AI a také vysoká úroveň mezinárodní spolupráce.

Štítky:
reklama
Související články
Na 3D tiskárnách se jednou budou tisknout celé obytné domy nebo lidské orgány. Zájemci o tuto klíčovou technologii by měli zbystřit, VŠB-TUO totiž jako jediná vysoká škola v Česku nabízí uchazečům studium zaměřené na aditivní technologie. Do nového programu Fakulty strojní se mohou hlásit už letos, a to od 13. září do 13. října. Fakulta […]
Byť je virtuální svět od toho reálného v mnohém odlišný, leccos však oba mají společného. Třeba to, že se v nich nepohybují jen slušní lidé, ale i zločinci, kteří pro zisk neváhají udělat cokoli. Třeba nešťastné internetové uživatele vydírat. Nedávný případ, ve kterém hlavní roli hráli počítačový vyděrač vybavený ruským virem Ryuk a nemocnice v […]
Agrovoltaice se blýská na lepší časy. Nově totiž bude ukotvená v zákoně a zemědělci nebudou muset volit, jestli půdu využijí na pěstování plodin, nebo na výrobu elektřiny. Počítá s tím novela zákona o ochraně zemědělského půdního fondu. Česko po vzoru západních států podpoří rozšíření obnovitelných zdrojů energie. Přispěje tak nejen k vlastní energetické nezávislosti, ale […]
Touhu zkrotit blesky zažehl v lidstvu s příchodem 20. století Nikola Tesla. Na jeho odkaz nyní navázali také čeští experti, kterým se podařilo odhalit nejdelší „kousek“ ve střední Evropě. Úspěch mezinárodního významu si na svůj „vrub“ připsali odborníci z Fakulty elektrotechnické ČVUT a Akademie věd ČR. Společnými silami zachycený blesk dosáhl podle prvotních odhadů délky […]
Ve výrobních podnicích Toyota Motor Manufacturing France (TMMF) využívají unikátní lakovací kabinu s nulovými emisemi využívající technologii rekuperace tepla a tepelných čerpadel. Tímto způsobem továrna snížila roční emise CO2 o 1 000 tun. Toyota je lídr ve výrobě automobilů s nízkými a nulovými emisemi, zároveň ale usiluje o co nejrychlejší dekarbonizaci výroby. Koncern odhaduje, že […]
reklama
Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
reklama
Copyright © RF-Hobby.cz