Domů     Technika
Dle Creative Dock svět přijme AI do tří let, ale bude ji regulovat
Jan Nováček 18.6.2023

Nejpravděpodobnějším scénářem, jak se společnost v roce 2026 vypořádá s generativní umělou inteligencí (AI), je její přijetí za současné komplexní regulace. Na vzestupu bude AI jako služba, generativní AI využívající web3 nebo multimodální AI. Vyplývá to z nové studie Budoucnost generativní umělé inteligence, kterou sestavili odborníci ze skupiny Creative Dock zabývající se budováním firem a technologických projektů..

Dalšími třemi méně pravděpodobnými scénáři jsou podle expertů Creative Docku hibernace a vysoce regulovaná AI, nebo ustávání a odmítání AI společností případně technologická volnost a neregulace high-tech AI.

Magnus Boman, profesor působící na Stockholmské univerzitě, vidí možné omezení použitelnosti AI, pokud by regulace byla příliš silná a dodává: „Regulace zničí cloud. Předpisy a pravidla ochrany dat, omezují samotná data, která lze ukládat v rámci národních hranic. Proto edge computing nabyde na významu.“.

Daniel Gillblad ze švédského národního centra pro aplikovanou umělou inteligenci k tomu říká: „Nikdy není snadné regulovat technologii, protože technologie je vždy o krok před námi. Je potřeba regulovat případy použití, ale ne samotnou technologii.“.

Je potřeba předvídat změny a připravit se na ně

Strategický foresight je přístup, který systematicky zkoumá možné scénáře budoucnosti s cílem co nejlépe předvídat změny a připravit se na ně. Vysoká míra nejistoty, která provází trendy v oblasti generativní AI, přístup strategického foresightu přímo vyžaduje.

Ve studii se odborníci Creative Docku hlouběji zabývají různými aspekty generativní AI, jejím tržním prostředím, průniky technologií jako jsou web3 nebo IoT a využívají vytvořené scénáře, které organizacím pomáhají zkoumat příležitosti a orientovat se ve složitosti tohoto rychle se vyvíjejícího technologického prostředí.

Scénáře mají podle ředitele oddělení foresightu a strategie Creative Dock Sebastiana Knaba provokovat. „Jsou tím, co dostanete, když zkřížíte dvě proměnné v jejich příslušných extrémech. Může se tedy zdát, že je to velmi nepravděpodobné, nebo dokonce někdy až absurdní, ale my vytváříme nejrůznější scénáře z jednoho prostého důvodu, aby se naši klienti mohli shodnout na své představě o možnostech budoucnosti, což je předpokladem pro úspěšnou strategii a přípravu dané společnosti na další roky.“.

30 trendů generativní AI

Studie zároveň identifikuje 30 trendů generativní AI a 40 nově vznikajících obchodních příležitostí. Tento pohled do blízké budoucnosti ukazuje, která odvětví mohou z AI obzvláště těžit a které oblasti podnikání se díky ní budou rozvíjet.

Generativní AI může být dalším skokem ve spolupráci člověka a stroje, který promění nejenom průmysl, ale i pracovní trh a celkovou společnost, a to v podobném měřítku jako nástup počítačů, internetu, elektromobility nebo cloudu.

S tím, jak bude stále více organizací integrovat generativní AI, budou následovat rozsáhlé sociální, politické, environmentální a technologické změny.

„V nové studii identifikujeme některé z nejvýznamnějších trendů v oblasti generativní AI, včetně vzestupu multimodální AI, generativní AI využívající web3, AI jako služby (AIaaS), pokroku v NLP a rostoucích investic do výzkumu a vývoje.

Pochopením těchto trendů mohou organizace udržet náskok a vytvořit strategie, které využijí příležitostí, jež tato transformační technologie nabízí,“ dodává Knab.

Odborníci Creative Docku identifikovali 30 trendů ve společenské, technologické, ekonomické, environmentální a politické oblasti. Společenskou oblast zahrnují trendy jako jsou například růst obav etických a morálních, růst obavy o soukromí nebo vysoká úroveň předsudků a diskriminace.

Mezi technologické trendy pak patří růst edge computingu, rozvoj decentralizovaných tržišť s AI založenou na blockchainu anebo vysoká úroveň algoritmických vylepšení. Ekonomické trendy zahrnují vysokou míru přesunu pracovních míst a vytváření nových, vzestup AI jako služby nebo vzestup AI jako služby ochrany duševního vlastnictví.

Environmentální oblast obsahuje trendy jako jsou vzestup zelené AI, vysoká úroveň přechodu na obnovitelné zdroje energie za použití AI anebo vysoká úroveň monitoringu životního prostředí. Politickou oblast reprezentují vysoká úroveň kybernetické a národní bezpečnosti, vzestup národních strategií v oboru AI a také vysoká úroveň mezinárodní spolupráce.

Štítky:
reklama
Související články
Celoevropský společný podnik EuroHPC (EuroHPC JU) vyhlásil výběrové řízení na dodavatele nového kvantového počítače konsorcia LUMI-Q, který bude umístěn v České republice a propojen se superpočítačem KAROLINA. Národní superpočítačové centrum IT4Innovations, které je součástí VŠB – Technické univerzity Ostrava, se tak stane domovem prvního českého kvantového počítače. Kvantový počítač konsorcia LUMI-Q bude založený na supravodivých […]
Společnost OpenAI na sklonku ledna značně pozměnila „pravidla hry“. Ze svých zásad totiž odstranila zákaz týkající se poskytování umělé inteligence armádám. Proč? Kvůli prevenci! Spolupráci s Pentagonem navázalo „dítko“ Elona Muska a Sama Altmana v polovině ledna, a to konkrétně v oblasti kybernetické bezpečnosti. Projekt, do kterého společnost prozatím zapojila je však ryze preventivní – […]
Když Mercedes‑Benz představoval SUV GLC, šlo o zcela nově vyvinutou modelovou řadu, která měla spojovat design, technikou, sportovní jízdní výkony i komfort a agilitu. A to vše s nejvyšší možno hospodárností. A víte co? Povedlo se dokonale. Od začátku bylo jasné, že tenhle model bude existovat výhradně s plně elektrifikovanými pohony jako plug-in hybrid. A to jak se […]
Zahraje si jednoduché počítačové hry, vyřeší základní matematické úlohy – tím ovšem podobnost cerebrálního organoidu s mozkem průměrného třeťáka končí. Tyto „minimozky“ měří jen několik milimetrů, rostou v laboratorních podmínkách a podívaly se i na Mezinárodní vesmírnou stanici.   Tato koule mozkové tkáně o průměru kolem 4 milimetrů, vypěstovaná z lidských kmenových buněk, už dnes poskytuje testovací půdu […]
Neurotechnologická společnost Neuralink, kterou založil podnikatel, inženýr a od května 2023 nejbohatší muž světa Elon Musk, implantovala 28. listopadu loňského roku mozkový čip prvnímu člověku. Podle Muska se mu daří dobře. Společnost Neuralink se zabývá vývojem implantovatelných komunikačních rozhraní mezi mozkem a strojem zvaných BCI (brain-computer interface). Od svého založení přijala řadu významných neurologů, neurochirurgů […]
Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
reklama
Copyright © RF-Hobby.cz