Domů     Medicína
Dlouhodobé následky covidu přetrvávají i dva roky po nakažení
Zdroj: Pixabay

Koncem roku 2020 a zejména potom ve druhé polovině roku 2021 začali vědci podrobně zkoumat možné trvalé následky po prodělání onemocnění covid. Publikované studie ukazovaly, že covid zanechává trvalé změny na plicích, srdci a oběhové soustavě i imunitním systému. Stále však chybělo dlouhodobé hodnocení.

V dubnu 2023 proto vědci z univerzity ve švýcarském Curychu publikovali rozsáhlou studii provedenou na více než 1700 dospělých lidech, ve které se opět zaměřili na dlouhodobé následky po prodělání covidu.

U některých respondentů přitom od prodělání infekce už uběhly více než dva roky a část jich onemocnění prodělala i opakovaně. Mezi sledované parametry, jejichž zhoršení hlásí lidé zotavující se z covidu, patří změna chuti a čichových vjemů, zvýšená únava, zadýchávání se, problémy se soustředěním a pamětí.

Následky i po dvou letech

Výsledky studie ukazují, že 18 % pacientů se po prodělání onemocnění covid plně nezotavilo ani během dvou let od nákazy. Jedná se o vyšší procento, než předpokládaly dřívější studie, které naznačovaly, že zotavení by mělo probíhat rychleji.

Pracovaly ale s daty za kratší časový úsek. Informace shromážděné švýcarskými vědci ukazují, že rychlost zotavování z dlouhodobých následků covidu se mezi 6 a 24 měsícem od nákazy snižuje. To vysvětluje, proč se reálná data liší od předchozích modelových situací.

Celá řada vědců se rovněž zaměřila na hledání důvodů, proč covid způsobuje dlouhodobé zhoršení některých funkcí lidského těla. Jejich lepší pochopení by následně mělo umožnit cílenou léčbu a zrychlit tak rekonvalescenci a minimalizovat trvalé následky.

Doktoři Nath a Iwasaki a doktorka Monjeová z americké Stanfordské univerzity se zaměřili na neurologické problémy způsobené covidem. Doktor Nath k tomu říká: „Covid vyvolal rozsáhlou krizi veřejného zdraví.“ Řešení dlouhodobých následků covidu zdravotní systém značně zatěžuje především s ohledem na velké množství pacientů, kteří jej prodělali.

I když se s dlouhodobými následky potýká jen menší část z nich, stále se jedná o miliony lidí na celém světě.

Covid působí na mozek jako rakovina

Doktoři sledovali na mozku pacientů potýkajících se s onemocněním covid podobné změny jako v případě postižení kognitivních mozkových funkcí v důsledku rakoviny (Cancer-related cognitive impairment, neboli CRCI).

Změny byly patrné zejména v bílé kůře mozkové a vyvolaly je i malé virové dávky, které jinak měly za následek jen mírný průběh onemocnění covid. Symptomy CRCI se potom shodují s problémy hlášenými pacienty po prodělání covidu.

Jedná se zejména o problémy se soustředěním, schopností učit se a zapamatovat si nové informace. Pacienti si připadají „zabrždění“.

Zdroj: Pixabay

Nedochází přitom ke ztrátě informací z dlouhodobé paměti. Problémy obvykle odezní samy během 6 týdnů až tří měsíců. To dává naději na úplné zotavení i lidem potýkajícím se s následky covidu delší dobu. Pro některé ze symptomů dlouhodobého covidu se však obtížně hledají paralely se známým onemocněním.

Jedná se například o časté zadýchávání. Studie provedená americkými pneumology ukazuje výrazné omezení aerobní kapacity plic. Nejedná se přitom o fyzické omezení kapacity plic nebo zjizvení jejich tkáně, ale o sníženo schopnost transportu kyslíku do krve.

Přiměřené cvičení zrychlí zotavení

Stejně tak se u pacientů po prodělání covidu snížila efektivita ventilace plic. Tedy kolik vzduchu se jim povede vyměnit na jeden nádech a výdech. Tato omezení funkce plic se potom v běžném životě projeví jako častější zadýchávání se při fyzické námaze a mohou způsobit až malátnost z důvodu nedostatečného zásobování mozku kyslíkem.

I tyto symptomy se však podle provedených studií normalizují. Dobu, po kterou se pacienti potýkali s těmito následky, přitom zkracuje přiměřené cvičení. Jako nejvhodnější se ukázaly pravidelné procházky svižnou chůzí po rovině na čerstvém vzduchu.

Štítky:
Související články
Medicína 18.3.2025
Tím, jak se lidé dožívají stále vyššího věku, se jich značná část potýká s neurodegenerativními onemocněními, jako jsou stařecká demence či Alzheimerova choroba. Aktuálně neexistuje účinný nástroj k časné detekci těchto problémů, lidé tak podporu, kterou si jejich zdravotní stav zaslouží, získávají až se zpožděním. To by do budoucna mohl změnit jednoduchý a bezbolestný test! […]
Medicína 16.3.2025
Konopí je jednou z nejrozšířenějších psychoaktivních látek na světě, a i proto jsou jeho dlouhodobé účinky na lidské zdraví předmětem intenzivního výzkumu. Nejnovější studie naznačuje, že užívání látek obsažených v konopí může být spojeno s epigenetickými změnami, tedy s úpravami v regulaci genů, které ovlivňují fungování organismu, aniž by měnily samotnou DNA. Tým vědců z […]
Medicína 14.3.2025
Na světě žije asi 40 milionů lidí s nákazou HIV, z toho dvě třetiny v Africe. Moderní léky již umí infekci potlačit, ale nakaženého viru nezbaví. Ročně se jím pak nově nakazí asi milion lidí, přičemž vakcína je stále v nedohlednu. Nyní ale začalo svítat na lepší časy. Nový injekčně podávaný lék zvaný lenacapavir totiž […]
Medicína 14.3.2025
Nová studie, za kterou stojí tým vedený Sebastiaanem van Heeschem z Oncode Institute v nizozemském Utrechtu, odhalila v lidském genomu celou armádu „podměrečných“ genů, kódujících takzvané mikroproteiny, jež jsou tvořené méně než stovkou aminokyselin, o nichž se dříve vědci domnívali, že nejsou příliš důležité. Mýlili se! Lidský genom je souhrnem veškeré genetické informace zapsané v […]
Medicína 11.3.2025
Mnozí z nás mají v živé paměti covidové testování. Hlavní roli v něm sehrály tak zvané antigenní testy, lépe řečeno laterální průtokové testy, jejichž nespornou výhodou byla rychlost v určení, zda je či není člověk nakažen. Jejich spolehlivost se však různila. O té doby ušly překotným vývojem, dnes jsou proto využívány nejen k diagnostice nemocí, […]
reklama
Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
reklama
Copyright © RF-Hobby.cz
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz