Domů     NOVINKY
Pronikněte do molekul, vesmíru i přírody. Dnes začíná Veletrh vědy 2023
Jan Zelenka 8.6.2023

Veletrh vědy, největší vědecká akce v České republice, otevírá své brány široké veřejnosti. Ode dneška se v areálu PVA EXPO PRAHA v Letňanech bude prezentovat více než 100 vědeckých pracovišť, firem i science center.

Doprovodný program nabídne přednášky, workshopy nebo panelové diskuse. Třídenní akci pořádá Akademie věd ČR. Vstup je zdarma..

Lákadly letošního, již sedmého ročníku veletrhu budou mimo jiné úniková hra Staňte se tajným agentem, mikroskopické zkoumání spermií různých druhů savců, určování vlastních vzorků hornin či podepisování hlaholicí.

S pomocí vědců si bude možné třeba spočítat věk ryby z šupin, zjistit, co se dá vyčíst z korespondence spisovatelů a básníků, vypěstovat krystal, vyrobit si blesk v mikrovlnné troubě, vyzkoušet simulátor funkce solárního panelu, prozkoumat mlžnou komoru anebo zajít do laserového bludiště.

Všichni vystavovatelé, ať už vědci, pracovníci ZOO Praha, zdravotničtí záchranáři, vysokoškolští učitelé a výzkumníci, vývojáři soukromých společností nebo popularizátoři vědy, budou ochotni odpovídat na zvědavé otázky návštěvníků.

Předat radost z poznávání

„Chceme představit nejen záběr naší práce a šíři vědních oblastí, ale i špičkovou úroveň a zároveň aktuálnost a společenskou odpovědnost vědy,“ říká Eva Zažímalová předsedkyně Akademie věd ČR, instituce, která sedmý ročník Veletrhu vědy pořádá.

„Silně vnímáme, že jedním ze zásadních úkolů vědy je ukazovat co nejširší veřejnosti výsledky své práce financované z veřejných peněz, probouzet zájem o vědecké poznání i o racionální přístup k novým poznatkům, zvláště u mladých lidí.

Ale to hlavní je předat radost z poznávání, objevování i překonávání zdánlivě neřešitelných či příliš složitých problémů,“ zdůrazňuje předsedkyně AV ČR.

V sále s 80 m2 obrazovkou

Stánky s expozicemi doplní vědecká představení pro školy, panelové diskuse, přednášky, workshopy a besedy – to vše v multimediálním sále s obří obrazovkou o rozloze 80 m2. Nebudou chybět ani oblíbené science show – zábavné experimenty doprovázené výbuchy, ohněm a dýmem.

Mladší školáci se mohou těšit na vyprávění o vzniku Sluneční soustavy a života na Zemi. Ti úplně nejmenší jsou zváni na pohádku Běla mezi včelami, která děti zavede do včelího úlu. Panelové diskuse, tradičně moderované Václavem Moravcem, se budou letos věnovat energetice, genové terapii či právu na nenávist.

Novinky letošního ročníku

K vystavovatelům, kteří se Veletrhu zúčastní poprvé, patří ZOO Praha, které připravuje expozici zaměřenou mimo jiné na ochranu živočichů v lidské péči, nebo Fakulta elektrotechnická ČVUT, jež představí nevšední technologie, jako jsou robopes SPOT, pásoví roboti a kráčející mravenci.

Poprvé se na veletrhu budou prezentovat také Dopravní podnik hl. m. Prahy, Paměť národa nebo Národní ústav duševního zdraví.

Diskuse s vědci vítány

Novinkou budou i dva diskusní pořady s mladými vědci, diváci jsou zváni, aby jim přímo v sále kladli dotazy: Vědecká zastávka ve čtvrtek od 16.00 a Zeptej se vědce live! v neděli od 15.00.

Ve vstupní hale bude nově Malá scéna Akademie věd. Na jejím pódiu se během veletrhu vystřídají zajímaví hosté, kteří návštěvníkům přiblíží aktuální témata a výsledky špičkového výzkumu AV ČR.

Zajímavou zkušeností pro návštěvníky může být i účast na živém natáčení podcastu Věda na dosah ve čtvrtek od 16:30 do 17:30 v improvizovaném studiu naproti multimediálnímu sálu. Hostem bude špičkový vědec Pavel Jungwirth z Ústavu organické chemie a biochemie AV ČR, který nedávno získal prestižní evropský grant ERC Advanced.

Související články
Češi za rok najedou téměř 76 miliard kilometrů. Ukázala to analýza, kterou pomocí dat z STK zpracoval odborný datový tým společnosti Cebia, která je známá především tím, že pomáhá motoristům bojovat proti podvodům při prodeji ojetin prostřednictvím kontroly jejich historie. Hypoteticky se tak Češi ročně dostanou 515krát ke Slunci, 197 tisíc krát k Měsíci či […]
NOVINKY Objevy Technika 12.12.2024
Robotika opět pokročila na další úroveň. Vědci z Fakulty elektrotechnické ČVUT vyvinuli systém, díky kterému se humanoidní roboti mohou pohybovat mezi lidmi přirozeně a bezpečně. Třeba i hrát stolní hry. Tento přelomový algoritmus, nazvaný Harmonious, umožňuje humanoidům nejen reagovat na své okolí, ale také být empatickými společníky, kteří v reálném čase přizpůsobují své pohyby aktuálním […]
Parazitologové z Biologického centra Akademie věd ČR potvrdili první autochtonní (tj. domácí, neimportovaný) případ difylobotriózy v České republice. Toto lidské onemocnění způsobuje tasemnice škulovec široký. K nákaze došlo po konzumaci syrových jiker štiky (kaviáru) pocházející z  nádrže Lipno v jižních Čechách. Tento případ naznačuje přítomnost zavlečeného parazita v nádrži, která by tak mohla představovat nové ohnisko […]
NOVINKY Objevy Technika 7.11.2024
Google dosáhl významného pokroku ve vývoji kvantových počítačů. S procesorem Sycamore nyní dokáže překonat nejlepší superpočítače na světě při provádění složitých a specifických výpočtů. Tento procesor s 67 kvantovými bity (qubity) vykazuje novou úroveň výpočetní síly díky pokročilým operacím, které vstupují do tzv. fáze slabého šumu. Je to důležitý milník v oblasti kvantových výpočtů, protože […]
NOVINKY Objevy 4.11.2024
18. 10. 2024, 11.00 amerického času. Přesně v tento moment otevřel Ústav organické chemie a biochemie Akademie věd svoji laboratoř v Bostonu. Je to poprvé, co se něco takového české vědě podařilo. Čeští (bio)chemici se tím dostávají do těsné blízkosti nejlepších vědeckých institucí světa, např. Harvardovy univerzity, MIT nebo Boston Medical Center (Centra klinické medicíny). […]
reklama
Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
reklama
Copyright © RF-Hobby.cz
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz