Domů     Historie
Vyhynulý druh zebry se vrací
Pavel Polcar 31.8.2022
Foto: Hogyncymru / Creative Commons / CC-BY-SA-4.0

Zebra kvaga byla jako zcela nový jihoafrický druh zebry klasifikována v roce 1778. Hnědobílé zbarvení pokrývalo hlavu a krk, hřbet měla hnědý a nohy bílé. K jejímu vyhubení v důsledku lovu v koloniálním období došlo již před více než 130 lety.

Poslední zástupce kvagy zahynul v amsterodamské zoologické zahradě Natura Artis Magistra 12. srpna 1883, ve volné přírodě byly kvagy podle všeho vyhubeny o asi 5 let dříve – poslední zdokumentovanou událostí je zastřelení zvířete v roce 1887.

Projekt opětovného vyšlechtění kvagy nazývaný Quagga Project započal expert na přírodní historii Reinhold Rau (1932-2006). Ten nechal roku 1984 analyzovat vzorky kůže zeber kvaga z Jihoafrického muzea v Kapském Městě, díky čemuž bylo zjištěno, že nejde o samostatný druh, nýbrž o poddruh zebry stepní (Equus quagga).

Krom genové mutace způsobující odlišné pruhování je DNA kvagy stejné jako u zebry stepní.

Foto: Quibik / Creative Commons / CC-PD-Mark

Odborníci se i v současnosti snaží o návrat kvagy do přírody, vytvořili tak malé stádo zpola pruhovaných zvířat. Po dobu 30 let mezi sebou množili zebry, jež byly méně pruhované než ostatní, čímž chtěli docílit soustředění potřebných genů. Pátá generace je ve všech bodech podobná zebře kvaga.

Snažili jsme se v malém měřítku opravit ekologickou škodu, abychom mohli opět spatřit toto pěkné zvíře, které kdysi v Jihoafrické republice žilo,“ objasnil Eric Harley, bývalý profesor klinické biochemie.

Nyní je do projektu zahrnuto dohromady 100 zeber. „Takové druhy projektů vždy vyvolávají polemiky. Nikdy se všichni vědci neshodnou na tom, co je správné. Jaký je rozdíl mezi zebrou kvaga a stepní zebrou?

První nemá pruhování na zadní části a její srst je hnědší. Kvaga se každopádně vrací. Projekt je mimořádně úspěšný,“ uzavřel Harley.

Foto: M0tty / Creative Commons / CC-PD-Mark

Zvířata vzniklá křížením zeber s koňmi nebo s osly bývají neplodná, avšak v případě novodobé zebry kvaga je rozmnožování možné.

Související články
Pražské Metro slaví 50 let a jako oslavu přinášíme vzpomínky pamětníků a dokumentů z firemních archivů – přehlídku zapomenutých příběhů. Zaměstnanci Metrostavu vybudovali traťové tunely na všech třech trasách pražského metra a celkem 49 stanic, z toho 33 hloubených a 16 ražených. V roce 2018 bylo pražské metro zařazeno mezi 100 nejlepších děl v anketě […]
Těžké dělostřelectvo a kulomety způsobují zranění dosud nevídaná. Šrapnely odtrhávají kusy tváře. Jedovaté plyny poškozují tkáně. I „obyčejný“ požár nadělá pořádnou paseku… Zdá se, že osudem znetvořených vojáků je dožít v ústraní a zahalení. Pak ale přichází lékař, který jim navrátí naději. Objev anestezie, sepse a dezinfekce v 19. století spustily skutečný rozvoj v oblasti plastické chirurgie. Tohle […]
Svatý Vojtěch, který pocházel ze slavného rodu Slavníkovců, jež bojovali s Přemyslovci o český trůn, byl druhým pražským biskupem a prvním českého původu. Unikl vyvraždění Slavníkovců, aby byl zabit na misii v Prusku. Nyní se mezinárodnímu týmu podařilo zrekonstruovat jeho tvář. Vojtěch, který je v zahraničí známý pod svým biřmovacím jménem Adalbert, se narodil kolem […]
Avaři, kočovníci mongolského původu, byli zřejmě příčinou vzniku Sámovy říše na našem území. O jejich životě se toho však mnoho neví. Genetické zkoumání ostatků z jejich pohřebišť na území dnešního Maďarska, za kterým stála česká vědkyně Zuzana Hofmanová, tak nyní odhaluje taje avarské společnosti. Zuzana Hofmanová, která působí v Ústavu archeologie a muzeologie Filozofické fakulty […]
V lokalitě Cañada Seca na západě Argentiny objevili vědci hrob, který vedle koster nejméně 24 lidí obsahoval i částečnou kostru vyhynulého druhu lišky. Zkoumání naznačují, že byla zřejmě oblíbeným „domácím“ mazlíčkem, proto se jí dostalo pocty být pohřbená spolu se svými „páníčky“. Naleziště, nacházející se asi 210 kilometrů jižně od argentinského města Mendoza, bylo objeveno […]
reklama
Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
reklama
Copyright © RF-Hobby.cz