Domů     Vesmír
Projekt vesmírného turistického hotelu
Pavel Polcar
od Pavel Polcar 30.8.2022
Zdroj: Pixabay

K tomu, aby se mohly do vesmíru hrnout „davy“ turistů, je nejprve třeba vyřešit otázku jejich pobytu. Na Mezinárodní vesmírné stanici (ISS) bude nejspíš otevřen vůbec první vesmírný hotel. Dovolená na Havaji bude brzy passé, v kurzu budou cesty do vesmíru.

Národní úřad pro letectví a vesmír (NASA) se rozhodl pro ambiciózní plán, a to pro využití prostorů Mezinárodní vesmírné stanice, kroužící na nízké oběžné dráze kolem Země, komerčně. Potenciálním zájemcům nabízí dechberoucí výhled a nezapomenutelný zážitek.

Dovolená tohoto typu rozhodně nebude laciná, zejména v jejích počátcích, kompenzací je však fascinující cesta. K tomu, aby mohly být zahájeny první kroky, bylo předně zapotřebí sehnat společnost, jež by dodala soukromý modul pro potřeby ubytování.

reklama

NASA již má v tomto ohledu jasno. Vítěznou firmou pro nadcházející projekt se stala Axiom Space, jejíž sídlo se nachází v texaském Houstonu.

Slibů bylo mnoho, nyní je čas na činy

Společnost Axiom Space dostala jedinečnou příležitost předvést to nejlepší. Vzhledem k tomu, že se jedná o poměrně mladou firmu – založena byla v roce 2016 –, se musí hodně snažit, aby obstála. Na jejím založení se podílel mimo jiné také Michael T. Suffredini, manažer projektu ISS a bývalý zaměstnanec Johnsonova vesmírného střediska (JSC).

O vesmírné hotely usilovaly společnosti z celého světa, kdo by taky nechtěl prorazit v takto lukrativní oblasti, která slibuje něco zcela nového, a tudíž i pro komerční účely značně výdělečného.

Zdroj: Pixabay

V 60. letech 20. století byla například k vidění reklama řetězce Hilton, jehož představou bylo lunární hotelnictví. Následoval slavný let Apolla 11, první přistání na Měsíci, avšak dodnes jsou měsíční hotely pouze snem.

reklama

Dalším v řadě se stal experimentální projekt nafukovacích modulů BEAM (Bigelow Expandable Activity Module), na nichž se podílela soukromá společnost Bigelow Aerospace. K vyzkoušení na ISS došlo, nutno podotknout, že poměrně úspěšně, odpojení a ukončení mise je prozatím plánováno na rok 2028.

Firma si ale „brousí zuby“ na něco většího. Jmenovitě se jedná o projekt označovaný jako B330, což je rovněž nafukovací modul obřích rozměrů. Využití modulu je dle slov firmy vskutku široké, i proto by mohl jednou nalézt své uplatnění.

První modul B330 může být postaven za 42 měsíců od přijetí oficiální výzvy. Stavba druhého by pak trvala jen 28 měsíců od prvního a stavba třetího pak 22 měsíců od druhého.

„B330 je autonomní nafukovací a nezávislá kosmická stanice, která se na oběžnou dráhu dostane při jediném startu. Tato stanice pojme čtyřčlennou posádku na libovolně dlouhou dobu a pětičlennou na několik měsíců.

reklama

Je vybavena dvěma kuchyněmi, dvěma toaletami, obřím nákladovým prostorem a dvěma různými pohonnými systémy. Tohle je ideální habitat pro dlouhodobé kosmické mise,“ popsal zakladatel společnosti Robert T. Bigelow.

Zdroj: Pixabay

Sladká hudba budoucnosti

Budoucí plány Axiom Space spočívají ve výrobě tří velkých modulů – jeden z nich bude spojovací a k němu bude připojen modul ubytovací a výzkumný. Další uveřejněnou informací je, že nová část ISS bude vybavena také velkým oknem s výhledem na Zemi.

Obrovská výhoda tohoto nápadu spočívá v možnosti rozšíření o další prvky. Zařízení je sestrojeno tak, aby mohlo být připojeno k modulu Harmony neboli k Uzlu 2 (Node 2).

NASA a Axiom projednávají podmínky a cenu pětileté smlouvy s následnou dvouletou opcí (smlouva mezi prodávajícím a kupujícím). První modul by dle předběžných odhadů měl letět na oběžnou dráhu nejdříve v roce 2024. Axiom Space však nesází vše pouze na jednoho „dostihového koně“, neomezuje se pouze na modul zavěšený na ISS. Směřuje totiž k vystavění samostatného pětihvězdičkového vesmírného hotelu na orbitě, za jehož interiérem by stál světoznámý francouzský designér Philippe Starck, který se proslavil především využíváním nových materiálů a neobvyklým řešením umožňujícím vytvářet zcela nové tvary.

Zdroj: Pixabay

Jak on sám rád říká, krása jeho práce tkví v jednoduchosti. Axiom mimo jiné spolupracuje s několika společnostmi, které mají za sebou již řadu zkušeností s programem ISS, řeč je o firmě Boeing, stojící za výrobou několika modulů tvořících americký segment, včetně Node 1 a amerického laboratorního modulu.

Mezi dalšími partnery je například Thales Alenia Space, Maxar Technologies a Intuitive Machines. Firma má skvěle našlápnuto k tomu, aby se její projekty staly nástupcem ISS, byly by levnější, tedy komerčně efektivnější.

Předchozí článek
reklama
Související články
Pomocí radioteleskopu ALMA astronomové zachytili známky ‚horké skvrny‘ obíhající kolem superhmotné černé díry Sagittarius A*, která se nachází v centru naší Galaxie. Objev vědcům pomůže lépe pochopit dynamické okolní prostředí dosud obestřené řadou tajemství. „Domníváme se, že pozorujeme bublinu horkého plynu kroužící kolem Sagitarius A* po oběžné dráze, která je svou velikostí srovnatelná s drahou […]
Druhou největší planetu Sluneční soustavy si snad ani nelze představit bez jeho ozdoby v podobě prstenců. Tento šperk je přitom jen dočasný. Vznikl teprve před 160 miliony lety a za nějakých 100 000 000 let zase kvůli srážkám s mikrometeority zcela zmizí. Od roku 2004 do roku 2017 dělala Saturnu společnost sonda NASA Cassini. Ta […]
Od tzv. nejhoršího dne v historii planety již uplynulo více než 66 milionů let. Tehdy dopadl do oblasti dnešního mexického zálivu asteroid Chicxulub, kterému se podařilo uvrhnout Zemi do doby temna. Trvalo miliony let, než se ekosystém vzpamatoval. Vědci se nyní obávají toho, kdy dopadne další takový zabiják života. Mnoho odborníků je přesvědčeno, že vesmírné […]
Za čtyři miliardy let bude naše planeta již dávno neobyvatelná a Slunce se bude připravovat na proměnu v rudého obra. Naše galaxie ovšem bude mít poněkud jiné starosti. V té době totiž začne splývat s galaxií Andromeda, což potrvá ještě další dvě miliardy let. Poté se na vesmírné mapě objeví nový útvar, galaxie, která v […]
V pondělí ve tři minuty po půl třetí odpoledne středoevropského letního času se otevře startovací okno pro raketu Space Launch System (SLS) s modulem Orion. Tím se v praxi zahájí očekávaný program Artemis, jehož cílem je návrat člověka na Měsíc. Komplex SLS a Orion už čeká na startovací rampě 39B v Kennedyho vesmírném středisku na […]
reklama
Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
reklama
Copyright © RF-Hobby.cz