Domů     Vesmír
Projekt vesmírného turistického hotelu
Pavel Polcar
od Pavel Polcar 30.8.2022
Zdroj: Pixabay

K tomu, aby se mohly do vesmíru hrnout „davy“ turistů, je nejprve třeba vyřešit otázku jejich pobytu. Na Mezinárodní vesmírné stanici (ISS) bude nejspíš otevřen vůbec první vesmírný hotel. Dovolená na Havaji bude brzy passé, v kurzu budou cesty do vesmíru.

Národní úřad pro letectví a vesmír (NASA) se rozhodl pro ambiciózní plán, a to pro využití prostorů Mezinárodní vesmírné stanice, kroužící na nízké oběžné dráze kolem Země, komerčně. Potenciálním zájemcům nabízí dechberoucí výhled a nezapomenutelný zážitek.

Dovolená tohoto typu rozhodně nebude laciná, zejména v jejích počátcích, kompenzací je však fascinující cesta. K tomu, aby mohly být zahájeny první kroky, bylo předně zapotřebí sehnat společnost, jež by dodala soukromý modul pro potřeby ubytování.

reklama

NASA již má v tomto ohledu jasno. Vítěznou firmou pro nadcházející projekt se stala Axiom Space, jejíž sídlo se nachází v texaském Houstonu.

Slibů bylo mnoho, nyní je čas na činy

Společnost Axiom Space dostala jedinečnou příležitost předvést to nejlepší. Vzhledem k tomu, že se jedná o poměrně mladou firmu – založena byla v roce 2016 –, se musí hodně snažit, aby obstála. Na jejím založení se podílel mimo jiné také Michael T. Suffredini, manažer projektu ISS a bývalý zaměstnanec Johnsonova vesmírného střediska (JSC).

O vesmírné hotely usilovaly společnosti z celého světa, kdo by taky nechtěl prorazit v takto lukrativní oblasti, která slibuje něco zcela nového, a tudíž i pro komerční účely značně výdělečného.

Zdroj: Pixabay

V 60. letech 20. století byla například k vidění reklama řetězce Hilton, jehož představou bylo lunární hotelnictví. Následoval slavný let Apolla 11, první přistání na Měsíci, avšak dodnes jsou měsíční hotely pouze snem.

reklama

Dalším v řadě se stal experimentální projekt nafukovacích modulů BEAM (Bigelow Expandable Activity Module), na nichž se podílela soukromá společnost Bigelow Aerospace. K vyzkoušení na ISS došlo, nutno podotknout, že poměrně úspěšně, odpojení a ukončení mise je prozatím plánováno na rok 2028.

Firma si ale „brousí zuby“ na něco většího. Jmenovitě se jedná o projekt označovaný jako B330, což je rovněž nafukovací modul obřích rozměrů. Využití modulu je dle slov firmy vskutku široké, i proto by mohl jednou nalézt své uplatnění.

První modul B330 může být postaven za 42 měsíců od přijetí oficiální výzvy. Stavba druhého by pak trvala jen 28 měsíců od prvního a stavba třetího pak 22 měsíců od druhého.

„B330 je autonomní nafukovací a nezávislá kosmická stanice, která se na oběžnou dráhu dostane při jediném startu. Tato stanice pojme čtyřčlennou posádku na libovolně dlouhou dobu a pětičlennou na několik měsíců.

reklama

Je vybavena dvěma kuchyněmi, dvěma toaletami, obřím nákladovým prostorem a dvěma různými pohonnými systémy. Tohle je ideální habitat pro dlouhodobé kosmické mise,“ popsal zakladatel společnosti Robert T. Bigelow.

Zdroj: Pixabay

Sladká hudba budoucnosti

Budoucí plány Axiom Space spočívají ve výrobě tří velkých modulů – jeden z nich bude spojovací a k němu bude připojen modul ubytovací a výzkumný. Další uveřejněnou informací je, že nová část ISS bude vybavena také velkým oknem s výhledem na Zemi.

Obrovská výhoda tohoto nápadu spočívá v možnosti rozšíření o další prvky. Zařízení je sestrojeno tak, aby mohlo být připojeno k modulu Harmony neboli k Uzlu 2 (Node 2).

NASA a Axiom projednávají podmínky a cenu pětileté smlouvy s následnou dvouletou opcí (smlouva mezi prodávajícím a kupujícím). První modul by dle předběžných odhadů měl letět na oběžnou dráhu nejdříve v roce 2024. Axiom Space však nesází vše pouze na jednoho „dostihového koně“, neomezuje se pouze na modul zavěšený na ISS. Směřuje totiž k vystavění samostatného pětihvězdičkového vesmírného hotelu na orbitě, za jehož interiérem by stál světoznámý francouzský designér Philippe Starck, který se proslavil především využíváním nových materiálů a neobvyklým řešením umožňujícím vytvářet zcela nové tvary.

Zdroj: Pixabay

Jak on sám rád říká, krása jeho práce tkví v jednoduchosti. Axiom mimo jiné spolupracuje s několika společnostmi, které mají za sebou již řadu zkušeností s programem ISS, řeč je o firmě Boeing, stojící za výrobou několika modulů tvořících americký segment, včetně Node 1 a amerického laboratorního modulu.

Mezi dalšími partnery je například Thales Alenia Space, Maxar Technologies a Intuitive Machines. Firma má skvěle našlápnuto k tomu, aby se její projekty staly nástupcem ISS, byly by levnější, tedy komerčně efektivnější.

Předchozí článek
reklama
Související články
Společnost Honda podepsala smlouvu o výzkumu a vývoji s japonskou kosmickou agenturou Japan Aerospace Exploration Agency (JAXA) týkající se „systému oběhu obnovitelné energie“, který má dodávat elektřinu pro zachování funkčnosti životního prostoru a různých systémů lunárních vozítek. Na základě této smlouvy agentura JAXA pověří společnost Honda, aby nejprve provedla koncepční studie a poté do konce […]
Možná se k vám už dostaly zastrašující zprávy, které uvádějí, že existuje značné riziko, že Asteroid 2023 BU v blízké budoucnosti zasáhne Zemi. Asteroid 2023 BU je známý jako Near Earth Object (nebo NEO), tedy asteroid, jehož dráha je blízko protnutí dráhy Země. Tyto asteroidy jsou velmi pečlivě sledovány a díky vysoce přesnému pozorování polohy a […]
Těžko hledat ikoničtější snímek vlajky než ten, na kterém astronaut Buzz Aldrin stojí vedle prvního amerického praporu na Měsíci. Přitom vlajka zapíchnutá do země má určité historické konotace. Ještě začátkem 20. století zapíchnutí vlajky znamenalo automatické přičlenění daného území k té které zemi. Znamenaly snad v roce 1969 hvězdy a pruhy na Měsíci založení americké […]
Naděje, které astronomové vkládali do Webbova teleskopu, se zatím beze zbytku naplňují. Snímky, které ze vzdálenosti jeden a půl milionu kilometru zasílá, jsou vskutku dechberoucí. A nyní zaznamenal další úspěch: objevil svou první exoplanetu. Pozoruhodné je, že se nejedná o žádného horkého Jupitera či podobně velkou planetu. Těleso, které Webbův teleskop objevil, je téměř stejně […]
Od příštího týdne na dalších pár neděl zvedněte hlavy k noční obloze. Daleko od měst malými dalekohledy, nebo i pouhýma očima, můžete spatřit poměrně vysoko nad obzorem kometu C/2022 E3 ZTF. Kometa bude nejlépe viditelná od druhé poloviny ledna do první poloviny února, v průběhu noci velmi vysoko nad hlavou a takřka měsíc bude cirkumpolární […]
reklama
Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
Copyright © RF-Hobby.cz