Domů     Historie
Vyhynulý druh zebry se vrací
Pavel Polcar
od Pavel Polcar 31.8.2022
Foto: Hogyncymru / Creative Commons / CC-BY-SA-4.0

Zebra kvaga byla jako zcela nový jihoafrický druh zebry klasifikována v roce 1778. Hnědobílé zbarvení pokrývalo hlavu a krk, hřbet měla hnědý a nohy bílé. K jejímu vyhubení v důsledku lovu v koloniálním období došlo již před více než 130 lety.

Poslední zástupce kvagy zahynul v amsterodamské zoologické zahradě Natura Artis Magistra 12. srpna 1883, ve volné přírodě byly kvagy podle všeho vyhubeny o asi 5 let dříve – poslední zdokumentovanou událostí je zastřelení zvířete v roce 1887.

Projekt opětovného vyšlechtění kvagy nazývaný Quagga Project započal expert na přírodní historii Reinhold Rau (1932-2006). Ten nechal roku 1984 analyzovat vzorky kůže zeber kvaga z Jihoafrického muzea v Kapském Městě, díky čemuž bylo zjištěno, že nejde o samostatný druh, nýbrž o poddruh zebry stepní (Equus quagga).

Krom genové mutace způsobující odlišné pruhování je DNA kvagy stejné jako u zebry stepní.

Foto: Quibik / Creative Commons / CC-PD-Mark

Odborníci se i v současnosti snaží o návrat kvagy do přírody, vytvořili tak malé stádo zpola pruhovaných zvířat. Po dobu 30 let mezi sebou množili zebry, jež byly méně pruhované než ostatní, čímž chtěli docílit soustředění potřebných genů. Pátá generace je ve všech bodech podobná zebře kvaga.

reklama

Snažili jsme se v malém měřítku opravit ekologickou škodu, abychom mohli opět spatřit toto pěkné zvíře, které kdysi v Jihoafrické republice žilo,“ objasnil Eric Harley, bývalý profesor klinické biochemie.

Nyní je do projektu zahrnuto dohromady 100 zeber. „Takové druhy projektů vždy vyvolávají polemiky. Nikdy se všichni vědci neshodnou na tom, co je správné. Jaký je rozdíl mezi zebrou kvaga a stepní zebrou?

První nemá pruhování na zadní části a její srst je hnědší. Kvaga se každopádně vrací. Projekt je mimořádně úspěšný,“ uzavřel Harley.

Foto: M0tty / Creative Commons / CC-PD-Mark

Zvířata vzniklá křížením zeber s koňmi nebo s osly bývají neplodná, avšak v případě novodobé zebry kvaga je rozmnožování možné.

reklama
Související články
Megalodon představoval stvoření jako vystřižené z nejhrůznějších nočních můr, a tak není divu, že ani miliony let po svém pravděpodobném vyhynutí nedává spát vědcům ani amatérským badatelům! Nutno podotknout, že toto úsilí zůstává odměňováno stále novými a novými zjištěními, která podtrhují už tak dosti fascinující příběh největšího žraloka všech dob. Při pohledu na zjev takového […]
Škrkavky, roupi či nedejbože tasemnice rozhodně na lidském žebříčku popularity živočichů nestojí na nejvyšších příčkách. Ba právě naopak, koneckonců, kdo by miloval parazity. Ale i tito tvorové jsou součástí živočišné říše a lidstvo už doprovázejí velmi dlouho. Hlístice, kam patří roup nebo škrkavka, stejně jako ploštěnci, ke kterým náleží tasemnice, jsou evolučně jedny z nejstarších […]
Činnost pravěkého člověka rozhodně nevrcholila jen nečinným posedáváním u ohně či kreslením obrazců na nudou oplývající šedé stěny jeskyně. Letošní studie mezinárodního vědeckého týmu, jehož součástí byli i naši odborníci, přišla s překvapivým zjištěním, že lidé už tehdy intenzivně cestovali přes Lamanšský průliv v touze po vzkvétajícím obchodu a kulturním obohacení. Jak odborníci k těmto […]
Život v Sýrii snad nikdy nebyl tak těžký, jako je tomu v posledních letech. Každodenní umírání a ničení kulturních památek se v očích radikálů stalo jakýmsi pomateným bojem pro „vyšší dobro“. Zatímco lidské životy už nikdo nevrátí, obnově památek se věnují také čeští odborníci. Válka nevratně zničila mnoho zdejších památek, některé navždy smazala z povrchu […]
Věda ve své honbě za poznáním nezná hranic. Důkazem nám může být tým odborníků, který ze severoamerického souvrství Morrison nadšeně informoval o nálezu  pestré směsky pozůstatků obojživelníků, které vyzvrátilo jiné zvíře.    150 milionů let staré zvratky některého ze zástupců čeledi kaprounovitých, kteří cíleným zvracením pozřené potravy běžně matou predátory, podle odborníků odhalují, že starověké […]
reklama
Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
reklama
Copyright © RF-Hobby.cz