Domů     Historie
Vyhynulý druh zebry se vrací
Pavel Polcar
od Pavel Polcar 31.8.2022
Foto: Hogyncymru / Creative Commons / CC-BY-SA-4.0

Zebra kvaga byla jako zcela nový jihoafrický druh zebry klasifikována v roce 1778. Hnědobílé zbarvení pokrývalo hlavu a krk, hřbet měla hnědý a nohy bílé. K jejímu vyhubení v důsledku lovu v koloniálním období došlo již před více než 130 lety.

Poslední zástupce kvagy zahynul v amsterodamské zoologické zahradě Natura Artis Magistra 12. srpna 1883, ve volné přírodě byly kvagy podle všeho vyhubeny o asi 5 let dříve – poslední zdokumentovanou událostí je zastřelení zvířete v roce 1887.

Projekt opětovného vyšlechtění kvagy nazývaný Quagga Project započal expert na přírodní historii Reinhold Rau (1932-2006). Ten nechal roku 1984 analyzovat vzorky kůže zeber kvaga z Jihoafrického muzea v Kapském Městě, díky čemuž bylo zjištěno, že nejde o samostatný druh, nýbrž o poddruh zebry stepní (Equus quagga).

Krom genové mutace způsobující odlišné pruhování je DNA kvagy stejné jako u zebry stepní.

Foto: Quibik / Creative Commons / CC-PD-Mark

Odborníci se i v současnosti snaží o návrat kvagy do přírody, vytvořili tak malé stádo zpola pruhovaných zvířat. Po dobu 30 let mezi sebou množili zebry, jež byly méně pruhované než ostatní, čímž chtěli docílit soustředění potřebných genů. Pátá generace je ve všech bodech podobná zebře kvaga.

reklama

Snažili jsme se v malém měřítku opravit ekologickou škodu, abychom mohli opět spatřit toto pěkné zvíře, které kdysi v Jihoafrické republice žilo,“ objasnil Eric Harley, bývalý profesor klinické biochemie.

Nyní je do projektu zahrnuto dohromady 100 zeber. „Takové druhy projektů vždy vyvolávají polemiky. Nikdy se všichni vědci neshodnou na tom, co je správné. Jaký je rozdíl mezi zebrou kvaga a stepní zebrou?

První nemá pruhování na zadní části a její srst je hnědší. Kvaga se každopádně vrací. Projekt je mimořádně úspěšný,“ uzavřel Harley.

Foto: M0tty / Creative Commons / CC-PD-Mark

Zvířata vzniklá křížením zeber s koňmi nebo s osly bývají neplodná, avšak v případě novodobé zebry kvaga je rozmnožování možné.

reklama
Související články
Podivných dutých, kovových dvanáctistěnů s velkými otvory v každé ze stran a čepy v každém rohu, pocházejících z dob římské říše, bylo po celé Evropě nalezeno mnoho. Nikdo však netuší, k čemu tyto záhadné předměty sloužily. Nejnovější fragment římského dvanáctistěnu byl nedávno objeven v Belgii poblíž městečka Kortessem, jeho stáří je odhadováno na 1 600 […]
Vůle komunistických pohlavárů v Číně poroučí nejen větru, dešti, ale také i posmrtnému životu. Legislativní norma opravňuje stát rozhodovat o tom, kdo a zda může být novým převtělením dalajlámy. O jeho uznání pak musí buddhistické chrámy žádat v oficiálním reinkarnačním formuláři. Absurdní komedie? Ani ne… Linie spirituálních a později i politických vůdců Tibetu se ustanovila v 16. století, […]
Příběh o zvídavé Barunce, pomatené Viktorce a moudré babičce zná každý z nás… Život autorky, kterou považujeme za jednu z největších žen českých dějin, je však i po více než 160 letech obestřen hávem tajemství. Jaký byl její původ? Osud ikony a múzy české avantgardy Boženy Němcové (1820–1862) dodnes nepřestává fascinovat nejen milovníky literatury, ale […]
Sluneční paprsky potřebují k životu rostliny i člověk. Kromě jiného jsou zásadní pro dostatečné množství vitamínu D v lidském organismu a mají vliv také na naši psychickou pohodu. Proto se tolik těšíme na léto s dlouhými dny, na koupání a opalování. Ale má to háček. Pokud si nenaneseme kvalitní opalovací krém nebo zůstaneme na slunci […]
Předsudky z předsudků, zasmušilý Ijáček z Medvídka Pú a celá hrst nepochopení nasadily oslům „oslí hlavu“. Pro svou svéhlavost jsou považováni za hloupá zvířata. Naši předkové přitom osly používali odpradávna, už v dobách prvních karavan či budování egyptských pyramid.  Počátky vývoje koňovitých, kam se vedle koní řadí i osli a zebry, sahají asi 55 milionů […]
reklama
Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
Copyright © RF-Hobby.cz