Domů     Historie
Vyhynulý druh zebry se vrací
Pavel Polcar 31.8.2022
Foto: Hogyncymru / Creative Commons / CC-BY-SA-4.0

Zebra kvaga byla jako zcela nový jihoafrický druh zebry klasifikována v roce 1778. Hnědobílé zbarvení pokrývalo hlavu a krk, hřbet měla hnědý a nohy bílé. K jejímu vyhubení v důsledku lovu v koloniálním období došlo již před více než 130 lety.

Poslední zástupce kvagy zahynul v amsterodamské zoologické zahradě Natura Artis Magistra 12. srpna 1883, ve volné přírodě byly kvagy podle všeho vyhubeny o asi 5 let dříve – poslední zdokumentovanou událostí je zastřelení zvířete v roce 1887.

Projekt opětovného vyšlechtění kvagy nazývaný Quagga Project započal expert na přírodní historii Reinhold Rau (1932-2006). Ten nechal roku 1984 analyzovat vzorky kůže zeber kvaga z Jihoafrického muzea v Kapském Městě, díky čemuž bylo zjištěno, že nejde o samostatný druh, nýbrž o poddruh zebry stepní (Equus quagga).

Krom genové mutace způsobující odlišné pruhování je DNA kvagy stejné jako u zebry stepní.

Foto: Quibik / Creative Commons / CC-PD-Mark

Odborníci se i v současnosti snaží o návrat kvagy do přírody, vytvořili tak malé stádo zpola pruhovaných zvířat. Po dobu 30 let mezi sebou množili zebry, jež byly méně pruhované než ostatní, čímž chtěli docílit soustředění potřebných genů. Pátá generace je ve všech bodech podobná zebře kvaga.

Snažili jsme se v malém měřítku opravit ekologickou škodu, abychom mohli opět spatřit toto pěkné zvíře, které kdysi v Jihoafrické republice žilo,“ objasnil Eric Harley, bývalý profesor klinické biochemie.

Nyní je do projektu zahrnuto dohromady 100 zeber. „Takové druhy projektů vždy vyvolávají polemiky. Nikdy se všichni vědci neshodnou na tom, co je správné. Jaký je rozdíl mezi zebrou kvaga a stepní zebrou?

První nemá pruhování na zadní části a její srst je hnědší. Kvaga se každopádně vrací. Projekt je mimořádně úspěšný,“ uzavřel Harley.

Foto: M0tty / Creative Commons / CC-PD-Mark

Zvířata vzniklá křížením zeber s koňmi nebo s osly bývají neplodná, avšak v případě novodobé zebry kvaga je rozmnožování možné.

Související články
V lokalitě Cañada Seca na západě Argentiny objevili vědci hrob, který vedle koster nejméně 24 lidí obsahoval i částečnou kostru vyhynulého druhu lišky. Zkoumání naznačují, že byla zřejmě oblíbeným „domácím“ mazlíčkem, proto se jí dostalo pocty být pohřbená spolu se svými „páníčky“. Naleziště, nacházející se asi 210 kilometrů jižně od argentinského města Mendoza, bylo objeveno […]
Zhruba 5200 let staré Ötziho přírodně mumifikované tělo bylo nalezeno roku 1991 v Ötztalských Alpách, odtud pochází jeho jméno. Je nejstarší známou evropskou, přírodně zachovanou, mumií, která nabízí nebývalý pohled na Evropany doby měděné. Nyní se vědci zaměřili na zkoumání jeho tetování a techniky, pomocí které vznikla. Ötzi měřil kolem 160 centimetrů a vážil asi […]
Včera, 8. dubna 2024, bylo možné pozorovat úplné zatmění Slunce v Mexiku, Spojených státech a Kanadě. Podle všeho byli už dávní Mayové schopni předvídat tento jev, který pro ně představoval umírání slunečního boha, a přijmout opatření, aby nenastal konec světa. Zatmění Slunce je astronomický jev, který nastane, když Měsíc vstoupí mezi Zemi a Slunce, takže […]
Nový archeologický výzkum, jenž probíhá v ruinách starořímského města Pompeje, které roku 79 zničila erupce sopky Vesuv, odhalil také několik domů, které byly v době výbuchu sopky v rekonstrukci. To vědcům umožnilo seznámit se se stavebními postupy, které Římané používali. Možná bychom se jimi měli nechat inspirovat… Starořímské město Pompeje se nacházelo v Neapolském zálivu. […]
Mělo „srdce“ z kamene, a svou rozlohou předčilo i starověký Řím. Vynikalo totiž majestátními stavbami, důmyslným obchodem i nerostným bohatstvím. Dnes je považováno za kolébku dávné moudrosti, která však na své rozluštění stále ještě čeká. Civilizace, která zde v klasickém období sídlila, totiž představuje pro archeology a vědce těžší oříšek než Mayové. Její jazyk nám […]
reklama
Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
reklama
Copyright © RF-Hobby.cz