Domů     Medicína
Atlas strachu: Jak ho umět číst?
Dagmar Garciová 31.8.2022
Zdroj: Pixabay

Dokáže nás paralyzovat, vyvolává panické stavy a úzkost, drží nás zpátky, pomocí něj lze manipulovat s lidmi… To vše způsobuje emoce jménem strach. Každý člověk nosí v sobě zárodky strachu a k jeho prostoupení na povrch může dojít prakticky kdykoliv.

Emoce nejsou pouze něco psychického, nýbrž jsou úzce spjaty s tělesnými projevy. Naše mysl a tělo jsou neoddělitelné, jedno bez druhého by nemohly fungovat. Podle tvrzení odborníků z finské Aaltovy univerzity dochází k tomu, že se emoce projevují na různých místech těla.

Při výzkumu, kterého se účastnilo na 700 dobrovolníků ve Finsku, Švédsku a na Tchaj-wanu, bylo zjištěno, že se u testovaných shodoval fakt, že strach byl nejčastěji pociťován v hlavě, v pažích a na prsou, tedy v horní oblasti těla.

Strach se nejvíce usazuje v hrudním koši a břišní dutině. Člověk cítí tlak na hrudi, jako kdyby mu tam leželo několik cihel, zrychluje se dech a srdce jakoby „vyskočilo“ až do krku. Strach je jedním z nejsilnějších pocitů vůbec.

V člověku je zakořeněn nezávisle na tom, do jaké míry je inteligentní či civilizovaný.

Zdroj: Pixabay

Centrum strachu

Když nastane situace, která člověka vyděsí nebo znejistí, vyšle příslušné smyslové podněty do amygdaly, která je centrem strachu hluboko v mozku. „Strach nám může zachránit život. Pokud například někteří naši předci kdysi neměli strach z tygra šavlozubého, většinou mu posloužili jako zákusek.

Naopak jedinci, kteří strach měli, přežili a svůj strach na nás přenesli prostřednictvím svých genů. Moderní člověk je tedy potomkem pravěkých strašpytlů,“ vyjádřil se k problematice strachu Borwin Bandelow z psychiatrické kliniky v německém Göttingeru.

Podle něj si každý z nás s sebou nese vrozené fobie, u některých se projeví výrazněji, u jiných méně.

Bojuj, nebo uteč

A jak vůbec dochází ke spuštění strachu? Pomocí neurotransmiterů amygdala v momentu, kdy zjistí, že se nový zážitek či myšlenka podobá nějaké děsivé vzpomínce, spustí řetězovou reakci, která aktivuje šedou hmotu ve středním mozku.

Tato část způsobuje u člověka ustrnutí na místě, snažíme se nebýt vidět, splynout s prostředím. Jde v podstatě o velmi starý reflex, který je z evolučního hlediska smysluplný, kdyby totiž došlo k jakémukoliv pohybu v přítomnosti predátora, ohrozilo by to život člověka.

Zdroj: Pixabay

Když se člověk ocitne v situaci akutního ohrožení, amygdala zalarmuje i hypothalamus, v tuto chvíli nastává děj, jenž je označován jako „útok, nebo útěk“. Stačí opravdu jen pouhý zlomek vteřiny k vyhodnocení celé situace a následnému rozhodnutí.

Strach zvyšuje naši ostražitost, vnímáme okolní věci s větší pozorností, veškeré smysly se zbystří. Do těla jsou propuštěny chemikálie, které z mozku proudí do krve, takže člověk je připravený k akci. Po odeznění nebezpečí se tělo navrací do původního stavu, zhruba tak po hodině.

Avšak u těch jedinců, u nichž je přítomna těžká fobie, panické záchvaty neustávají. Jsou bezmocní a paralyzovaní. U nich dochází k tomu, že jim chemikálie v těle obíhají neustále, berou člověku energii a zatěžují srdce.

Zdroj: Pixabay

reklama
Související články
Velmi často se mluví o tom, jak jsou zdravý jídelníček a dostatek pohybu důležité pro naše fyzické zdraví. Nyní se ukazuje, že zdravý životní styl je významný i pro duševní zdraví člověka. Studie provedená vědci z University of Cambridge a dalších významných světových univerzit naznačuje, že se podstatným způsobem podílí na snížení rizika rozvoje deprese. […]
Významná hrozba pro lidské zdraví… i tak by se dala označit antibiotická rezistence, ke které podle nejnovější studie velkou měrou přispívá také nestále se zhoršující kvalita ovzduší. Své závěry mezinárodní tým vědců z Velké Británie a Číny postavil na údajích z více než stovky zemí nashromážděných za dvě desetiletí. „Naše analýza představuje silný důkaz, že […]
Česká republika se drží na předních příčkách žebříčku výskytu rakoviny tlustého střeva a konečníku na světě. Ačkoliv je nádor ve střevě chirurgicky odstranitelný, zákeřnost této diagnózy spočívá v tom, že malé množství rakovinných buněk původní tumor opustí a založí novou rakovinu v životně důležitých orgánech. Tomu se nyní snaží zabránit španělští vědci. Kolorektální karcinom je […]
V letošním roce se Američané byli donuceni „vrátit“ zpět do minulosti. Po více než 20 letech se totiž na Floridě podařilo zachytit stopy jednoho z nejstarších nepřátel člověka, malárie… Každým rokem se na území USA objeví 2000 případů malárie. Drtivou většinu z nich lze však vystopovat k jedincům, kteří přicestovali ze subsaharské Afriky nebo jižní […]
Ani vitaminy, ani antioxidanty. Americký výzkum přišel s poznatkem, že větším zdravotním benefitem ovoce a zeleniny mohou být toxiny, které rostlinám slouží na ochranu proti hmyzu. Jsou v množství, které nám neublíží, přesto cosi zajímavého dělají s našimi buňkami. Někdy před 15 lety připravili vědci ve Švýcarském federálním technologickém institutu jednoduchý experiment, u nějž se […]
reklama
Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
reklama
Copyright © RF-Hobby.cz