Domů     Historie
Olympijský čas: Evoluce dokonalosti
Veronika Tyrková 26.6.2024
FOTO: Unsplash

Čas je jako veličina života. Ovlivňuje všechno, všechny a všude. Otázkou je, jak ho člověk v průběhu dějin zaznamenával a jak se měřil… 

V dubnu 1896 byla slavnostně obnovena vznešená myšlenka, postavená na pilířích dávných sportovních bitev, odehrávajících se v kulisách antického Řecka. V Aténách byly zahájeny první novodobé olympijské hry.

V té době už existovaly stopky. Hodinářská společnost TAG Heuer si je patentovala už v roce 1869 a čas měřily s přesností na pětinu vteřiny. To byla také přesnost, se kterou byly měřeny první sporty novodobých olympijských her.

Třeba americkému běžci Thomasovi Burkemu napočítaly ve sprintu na 100 metrů čas 12 vteřin.

Když se Omega učí

Tehdy ale čas moc nikdo neřešil. Prioritou bylo, kdo doběhl první – tomu se měřil čas. Všem sportovcům se začal měřit čas až na Olympiádě ve Stockholmu v roce 1912. Neoficiálně se také experimentovalo s propojením stopek a elektronických čidel.

Bylo nasnadě, že příští hry se už neobejdou bez oficiálního časostroje. Tím se staly nové stopky Micrographe s přesností na setinu vteřiny.

To už ale sbírala konkurence znalosti. Švýcarská Omega se na stadionech po celém světě učila, jak co nejlépe a nejpřesněji měřit časy v různých atletických disciplínách (především běžeckých). Navíc dodávala informační tabule pro fotbalové stadiony, včetně pražských.

Díky akvizici firmy Lemania Lugrin a nasbíraných zkušeností byla Omega nejlépe připravena poskytnout jednoduše ovladatelné měřiče času pro olympiádu v Los Angeles (1932).

Začátek nové éry – Olympijské hry v Los Angeles

Olympiáda v Los Angeles byla v mnohém revoluční. Poprvé se postavila olympijská vesnice pro sportovce. Poprvé vítězové stanuli na stupních vítězů, poprvé se vyvěšovaly státní vlajky.

Vstupenka na zahajovací ceremoniál stála 3 dolary a padl rekord kapacity olympijského stadionu (101 574). Her se účastnilo 37 zemí, 1 332 sportovců, padlo 17 světových rekordů a rozdalo se 346 medailí.

A to všechno za pomoci 1 časoměřiče a 30 stopek Omega, které měřily čas na desetiny sekundy, a byly navrženy tak, aby byly maximálně přesné a spolehlivé, což byl v té době obrovský technologický průlom.

Tím začíná éra, kdy Omega nejenže definovala standardy v časomíře, ale také se stala trvalým partnerem Olympijských her, spojujícím inovace, přesnost a sportovní excelenci.

Autoři: Monika Živná, Jiří Lukša

Více se dočte v čísle 7/2024.

Štítky:
Související články
Historie Objevy 3.4.2025
Téměř dva tisíce let staré svitky, pohřbené pod nánosy sopečného popela v Herkulaneu, se dlouho zdály být navždy ztracené. Extrémní teplo při erupci Vesuvu v roce 79 n. l. je proměnilo v křehké, spálené „nic“, co se zdálo být nerozluštitelné. Díky moderním zobrazovacím technikám a umělé inteligenci však nyní vědci dokázali virtuálně rozvinout a přečíst […]
Historie Technika 27.3.2025
Před sto lety v březnu 1925 šéfpilot společnosti Aero Josef Novák dosáhl výškového rekordu 8 651 metrů na stíhacím letounu Aero A-18. Tento výkon o dva měsíce později ještě překonal, když se stejným strojem a upraveným motorem vystoupal do rekordní výšky 9 140 metrů. Úspěch potvrdil nejen výjimečné vlastnosti první sériově vyráběné československé stíhačky, ale také významnou […]
Historie 12.3.2025
Pražské Národní muzeum hostí jednu z nejvýznamnějších výstav letošního roku. Pod názvem Čingischán a jeho svět se návštěvníci mohou ponořit do fascinující historie mongolského impéria a jeho vládce. Tato unikátní expozice, připravená ve spolupráci s mongolským Národním muzeem Čingischán a Archeologickým ústavem Mongolské akademie věd, představuje více než 260 vzácných exponátů z období Velké Mongolské […]
Historie 25.2.2025
Řeč umožnila rozvoj lidské společnosti, díky ní si byli jednotlivci schopni sdělit důležité informace, a plánovat, přispěla i k rozvoji kreativity a lepšímu porozumění záměrům jiných. Vědci z Rockefellerovy univerzity nyní zkoumali, co vedlo k jejímu rozvoji právě u lidí a nikoliv u jiného zvířecího druhu. Na „vině“ byla pravděpodobně mutace, drobná změna v DNA… […]
Historie 25.2.2025
Vědci měli dlouho za dané, že fosilizací dojde ke zničení všech organických složek ve vzorku a tudíž jakýkoliv jejich nález svědčí jen a pouze o kontaminaci vzorku. Nyní se však ukazuje, že se zřejmě mýlili. Ve zkamenělé kosti Edmontosaura byly totiž objeveny zbytky kolagenu. Edmontosaurus je rod velkého kachnozubého dinosaura, jednoho z nejmladších známých neptačích […]
reklama
Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
reklama
Copyright © RF-Hobby.cz
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz