Domů     Historie
Olympijský čas: Evoluce dokonalosti
Veronika Tyrková 26.6.2024
FOTO: Unsplash

Čas je jako veličina života. Ovlivňuje všechno, všechny a všude. Otázkou je, jak ho člověk v průběhu dějin zaznamenával a jak se měřil… 

V dubnu 1896 byla slavnostně obnovena vznešená myšlenka, postavená na pilířích dávných sportovních bitev, odehrávajících se v kulisách antického Řecka. V Aténách byly zahájeny první novodobé olympijské hry.

V té době už existovaly stopky. Hodinářská společnost TAG Heuer si je patentovala už v roce 1869 a čas měřily s přesností na pětinu vteřiny. To byla také přesnost, se kterou byly měřeny první sporty novodobých olympijských her.

Třeba americkému běžci Thomasovi Burkemu napočítaly ve sprintu na 100 metrů čas 12 vteřin.

Když se Omega učí

Tehdy ale čas moc nikdo neřešil. Prioritou bylo, kdo doběhl první – tomu se měřil čas. Všem sportovcům se začal měřit čas až na Olympiádě ve Stockholmu v roce 1912. Neoficiálně se také experimentovalo s propojením stopek a elektronických čidel.

Bylo nasnadě, že příští hry se už neobejdou bez oficiálního časostroje. Tím se staly nové stopky Micrographe s přesností na setinu vteřiny.

To už ale sbírala konkurence znalosti. Švýcarská Omega se na stadionech po celém světě učila, jak co nejlépe a nejpřesněji měřit časy v různých atletických disciplínách (především běžeckých). Navíc dodávala informační tabule pro fotbalové stadiony, včetně pražských.

Díky akvizici firmy Lemania Lugrin a nasbíraných zkušeností byla Omega nejlépe připravena poskytnout jednoduše ovladatelné měřiče času pro olympiádu v Los Angeles (1932).

Začátek nové éry – Olympijské hry v Los Angeles

Olympiáda v Los Angeles byla v mnohém revoluční. Poprvé se postavila olympijská vesnice pro sportovce. Poprvé vítězové stanuli na stupních vítězů, poprvé se vyvěšovaly státní vlajky.

Vstupenka na zahajovací ceremoniál stála 3 dolary a padl rekord kapacity olympijského stadionu (101 574). Her se účastnilo 37 zemí, 1 332 sportovců, padlo 17 světových rekordů a rozdalo se 346 medailí.

A to všechno za pomoci 1 časoměřiče a 30 stopek Omega, které měřily čas na desetiny sekundy, a byly navrženy tak, aby byly maximálně přesné a spolehlivé, což byl v té době obrovský technologický průlom.

Tím začíná éra, kdy Omega nejenže definovala standardy v časomíře, ale také se stala trvalým partnerem Olympijských her, spojujícím inovace, přesnost a sportovní excelenci.

Autoři: Monika Živná, Jiří Lukša

Více se dočte v čísle 7/2024.

Štítky:
Související články
Historie 15.5.2025
Když v 19. století v pouštích středního Egypta objevili archeologové ruiny El-Amarny, nejprve se domnívali, že jde o obyčejné město. Postupem času ale jejich údiv rostl. Na starých nápisech se objevoval název města Achetaton a jméno faraona, který odtud vládl a které do té doby nikdo neznal… To jméno bylo Achnaton (?–asi 1336 př. n. l.) a […]
Hrobů vikinských válečníků bylo odhaleno poměrně velké množství. Mnoho dříve, než bylo možné určit pohlaví toho, kdo v něm odpočíval. A tak odborníci často pohlaví určili na základě předmětů, které se v hrobě nacházely. Když v něm objevili zbraně, měli zkrátka za to, že v hrobě ležely pozůstatky muže – válečníka. Analýza DNA však odhalila, […]
Enigma byl šifrovací stroj podobný psacímu stroji, který používal symetrickou šifru. S jeho pomocí nacistické velení během druhé světové války komunikovalo s jednotlivými složkami armády, například s ponorkami. Prolomit kód Enigmy trvalo spojencům, pod vedením geniálního matematika Alana Turinga, roky. Dnes by to podle odborníků zvládla umělá inteligence za chvilku. Na Enigmě se psalo podobně […]
Historie Objevy 28.4.2025
Byl vrstevníkem lékaře a etnografa Emila Holuba, ale na rozdíl od něj téměř upadl v zapomnění, a to i ve své rodné zemi. Jen Papua Nová Guinea si připomíná vědce, který se s notnou dávkou odvahy pustil do zkoumání způsobu života původních obyvatel.   Že zmínka o odvaze není nadsázka, vyplývá vylíčení prvního setkání s místními obyvateli, jak […]
Historie Příroda 24.4.2025
Z hustého porostu různých druhů hrášků se vynořil chlap v kněžském rouchu. Do zahrady rozhodně nepřišel pro zdravou svačinku, jeho cílem byla věda! „Tenhle je hranatý, támhleten zas kulatý. Zajímavé,“ kněz odložil motyku a vše si pečlivě zapsal. Revoluční nápad, využít statistiku v zahradě, zdá se přineslo pochopení toho, proč hrášek vypadá tak jak vypadá. Učitel spolu s knězem […]
reklama
Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden
Nenechte si ujít další zajímavé články
reklama
Copyright © RF-Hobby.cz
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz