Domů     Historie
Nejstarší víno v tekuté podobě objeveno ve 2000 let staré římské hrobce
Zdroj: University of Cordoba

Doposud bylo za nejstarší víno v tekuté podobě považováno to objevené v římské hrobce při vykopávkách poblíž německého města Špýr. Nalezeno bylo v roce 1867 a datováno do roku 325. Nyní bylo ve španělské Andalusii objeveno tekuté víno staré 2000 let..

V roce 2019 objevila španělská rodina při pracích na domě na svém pozemku ve městě Carmona zatopenou římskou hrobku. Ihned poté kontaktovali zdejší archeologické oddělení, jehož zástupci si uvědomili, o jak cenný nález se jedná.

Tato hrobka totiž nebyla nikdy vydrancována. Římané často stavěli nad svými hroby monumenty, aby nebyli zapomenuti ani po smrti. „Tato zatopená hrobka byla vyhloubena do skály, což jí umožnilo zůstat neporušená po celých 2000 let,“ vysvětluje José Rafael Ruiz Arrebola, organický chemik na Univerzitě v Córdobě, který vedl analýzu vína nalezeného v hrobce.

Víno v římské pohřební urně

Hrob obsahoval osm pohřebních výklenků, přičemž v šesti z nich se nacházely pohřební urny vyrobené z vápence, pískovce nebo skla a olova. Každá obsahovala zpopelněné kosterní pozůstatky jednoho člověka, dvě byly opatřeny i jmény zesnulých, Hispanae a Senicio.

Hrobka se postarala o senzaci už v loňském roce, kdy byla v jedné z uren objevena křišťálová lahvička obsahující 2000 let starý parfém s vůní pačuli. Očividně ale tehdy hrobka ještě nevydala veškerá svá tajemství.

Zdroj: University of Cordoba

Urna nacházející se v osmém výklenku byla až po okraj plná načervenalé tekutiny. Vzhledem k tomu, že nebyla nijak poškozena vlhkostí či vodou, archeologové pojali podezření, že by se mohlo jednat o víno.

„Urna obsahovala také zpopelněné kosti muže a zlatý prsten zdobený dvouhlavým Janusem. Ten byl do urny vložen později. Nacházely s v ní také kovové nohy postele, na které bylo tělo zpopelněno,“ dodává José Rafael Ruiz Arrebola. Odborníci se pustili do analýzy tekutiny, která mohla být vínem.

Červené, nebo bílé?

Její pH bylo 7,5, což je hodnota blízká pH vody. Odborníci pokračovali ve zkoumání. „Hledali jsme biomarkery, což jsou chemické sloučeniny, které vám jednoznačně řeknou, co je konkrétní látka,“ říká k tomu Ruiz Arrebola.

„V tomto případě jsme hledali polyfenoly výhradně z vína – a našli jsme sedm vinných polyfenolů. Porovnali jsme tyto polyfenoly s těmi z vín z této části Andalusie – a shodují se,“ doplňuje chemik. Když si vědci potvrdili, že se skutečně jednalo o víno, rozhodli se zjistit, zda bylo bílé či červené.

Ač by se mohlo zdát, že podle barvy nalezené tekutiny, připomínající sherry, je odpověď nasnadě, analýza potvrdila, že se jednalo o bílé víno.

Nedostatek kyseliny syringové, která vzniká při rozkladu hlavního barviva v červených vínech, jasně ukazoval na bílé víno, stejně jako místní římské mozaiky zobrazující lidi šlapající po bílých hroznech.

Jeho barva se za 2000 let změnila v důsledku chemických reakcí, ke kterým v urně došlo. Roli sehrála i příměs zpopelněných kostí římského občana. „Ukázalo se, že nejstarší tekuté víno světa je docela podobné andaluským vínům, konkrétně Montilla-Moriles, což je sherry z Jerezu, a manzanilla ze Sanlúcaru,“ dodává Ruiz Arrebola.

Štítky:
Související články
Hrobka náležela králi jménem Te K’ab Chaak, zakladateli města Caracol, které bylo významným centrem Mayské nížiny během 6. a 7. století. Je to po 40 letech poprvé, kdy byla nalezena identifikovatelná královská hrobka. Caracol byl jedním z největších a nejdůležitějších měst mayského světa s odhadovanou populací přesahující 100 000 obyvatel v době svého největšího rozmachu. […]
Historie Medicína 10.7.2025
Antropologové z Národního muzea ve spolupráci s Kriminalistickým ústavem Policie ČR, Ústavem soudního lékařství ÚVN, archiváři a knihovníky oznámili významný objev, a to, že identifikovali ostatky Jana Františka Löwa z Erlsfeldu (1648–1725), předního barokního lékaře, šlechtice a čtyřnásobného rektora Univerzity Karlovy. Tento úspěch přichází symbolicky právě v roce, kdy uplynulo 300 let od jeho úmrtí a zároveň 100 let od […]
Pokusy o extrakci DNA z mumií starověkého Egypta nebyly dlouho příliš úspěšné, ukázalo se totiž, že mumifikace zřejmě rozpad DNA urychluje. Nyní se však odborníkům podařilo sekvenovat genom obyvatele Staré říše, starý 4 800 let. Pochází tedy z doby, kdy vznikaly pyramidy. Co prozradil? Genom se snažily extrahovat z egyptských mumií četné laboratoře. V roce […]
Žádná novinka to vlastně není, určité druhy hmyzu se k léčení používaly už ve starověku a tato zkušenost se leckde uchovala dodnes v lidové tradici. Jenže medicína si musela pár století počkat na vývoj metod schopných potvrdit nebo vyvrátit tradované účinky. Výsledky jsou zajímavé…   Stalo se za I. světové války: S americkými jednotkami se v roce 1917 […]
Historie 29.6.2025
Drsní a silní bojovníci, tak nějak bývají Keltové zapsáni v obecném povědomí. Tedy, ne že by nebyli, avšak na přelomu věků, kdy nastala zlatá keltská éra, nebyli v tomto ohledu výjimkou. Nové objevy však přinášejí možná překvapivé informace o tom, jakým způsobem některé keltské kmeny žily. Nový objev z jihozápadní Anglie přináší zajímavý vhled do […]
reklama
Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
reklama
Copyright © RF-Hobby.cz
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz