Domů     Historie
Olympijský čas: Evoluce dokonalosti
Veronika Tyrková 26.6.2024
FOTO: Unsplash

Čas je jako veličina života. Ovlivňuje všechno, všechny a všude. Otázkou je, jak ho člověk v průběhu dějin zaznamenával a jak se měřil… 

V dubnu 1896 byla slavnostně obnovena vznešená myšlenka, postavená na pilířích dávných sportovních bitev, odehrávajících se v kulisách antického Řecka. V Aténách byly zahájeny první novodobé olympijské hry.

V té době už existovaly stopky. Hodinářská společnost TAG Heuer si je patentovala už v roce 1869 a čas měřily s přesností na pětinu vteřiny. To byla také přesnost, se kterou byly měřeny první sporty novodobých olympijských her.

Třeba americkému běžci Thomasovi Burkemu napočítaly ve sprintu na 100 metrů čas 12 vteřin.

Když se Omega učí

Tehdy ale čas moc nikdo neřešil. Prioritou bylo, kdo doběhl první – tomu se měřil čas. Všem sportovcům se začal měřit čas až na Olympiádě ve Stockholmu v roce 1912. Neoficiálně se také experimentovalo s propojením stopek a elektronických čidel.

Bylo nasnadě, že příští hry se už neobejdou bez oficiálního časostroje. Tím se staly nové stopky Micrographe s přesností na setinu vteřiny.

To už ale sbírala konkurence znalosti. Švýcarská Omega se na stadionech po celém světě učila, jak co nejlépe a nejpřesněji měřit časy v různých atletických disciplínách (především běžeckých). Navíc dodávala informační tabule pro fotbalové stadiony, včetně pražských.

Díky akvizici firmy Lemania Lugrin a nasbíraných zkušeností byla Omega nejlépe připravena poskytnout jednoduše ovladatelné měřiče času pro olympiádu v Los Angeles (1932).

Začátek nové éry – Olympijské hry v Los Angeles

Olympiáda v Los Angeles byla v mnohém revoluční. Poprvé se postavila olympijská vesnice pro sportovce. Poprvé vítězové stanuli na stupních vítězů, poprvé se vyvěšovaly státní vlajky.

Vstupenka na zahajovací ceremoniál stála 3 dolary a padl rekord kapacity olympijského stadionu (101 574). Her se účastnilo 37 zemí, 1 332 sportovců, padlo 17 světových rekordů a rozdalo se 346 medailí.

A to všechno za pomoci 1 časoměřiče a 30 stopek Omega, které měřily čas na desetiny sekundy, a byly navrženy tak, aby byly maximálně přesné a spolehlivé, což byl v té době obrovský technologický průlom.

Tím začíná éra, kdy Omega nejenže definovala standardy v časomíře, ale také se stala trvalým partnerem Olympijských her, spojujícím inovace, přesnost a sportovní excelenci.

Autoři: Monika Živná, Jiří Lukša

Více se dočte v čísle 7/2024.

Štítky:
Související články
Hrobka náležela králi jménem Te K’ab Chaak, zakladateli města Caracol, které bylo významným centrem Mayské nížiny během 6. a 7. století. Je to po 40 letech poprvé, kdy byla nalezena identifikovatelná královská hrobka. Caracol byl jedním z největších a nejdůležitějších měst mayského světa s odhadovanou populací přesahující 100 000 obyvatel v době svého největšího rozmachu. […]
Historie Medicína 10.7.2025
Antropologové z Národního muzea ve spolupráci s Kriminalistickým ústavem Policie ČR, Ústavem soudního lékařství ÚVN, archiváři a knihovníky oznámili významný objev, a to, že identifikovali ostatky Jana Františka Löwa z Erlsfeldu (1648–1725), předního barokního lékaře, šlechtice a čtyřnásobného rektora Univerzity Karlovy. Tento úspěch přichází symbolicky právě v roce, kdy uplynulo 300 let od jeho úmrtí a zároveň 100 let od […]
Pokusy o extrakci DNA z mumií starověkého Egypta nebyly dlouho příliš úspěšné, ukázalo se totiž, že mumifikace zřejmě rozpad DNA urychluje. Nyní se však odborníkům podařilo sekvenovat genom obyvatele Staré říše, starý 4 800 let. Pochází tedy z doby, kdy vznikaly pyramidy. Co prozradil? Genom se snažily extrahovat z egyptských mumií četné laboratoře. V roce […]
Žádná novinka to vlastně není, určité druhy hmyzu se k léčení používaly už ve starověku a tato zkušenost se leckde uchovala dodnes v lidové tradici. Jenže medicína si musela pár století počkat na vývoj metod schopných potvrdit nebo vyvrátit tradované účinky. Výsledky jsou zajímavé…   Stalo se za I. světové války: S americkými jednotkami se v roce 1917 […]
Historie 29.6.2025
Drsní a silní bojovníci, tak nějak bývají Keltové zapsáni v obecném povědomí. Tedy, ne že by nebyli, avšak na přelomu věků, kdy nastala zlatá keltská éra, nebyli v tomto ohledu výjimkou. Nové objevy však přinášejí možná překvapivé informace o tom, jakým způsobem některé keltské kmeny žily. Nový objev z jihozápadní Anglie přináší zajímavý vhled do […]
reklama
Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
reklama
Copyright © RF-Hobby.cz
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz