Domů     Historie
Olympijský čas: Evoluce dokonalosti
Veronika Tyrková 26.6.2024
FOTO: Unsplash

Čas je jako veličina života. Ovlivňuje všechno, všechny a všude. Otázkou je, jak ho člověk v průběhu dějin zaznamenával a jak se měřil… 

V dubnu 1896 byla slavnostně obnovena vznešená myšlenka, postavená na pilířích dávných sportovních bitev, odehrávajících se v kulisách antického Řecka. V Aténách byly zahájeny první novodobé olympijské hry.

V té době už existovaly stopky. Hodinářská společnost TAG Heuer si je patentovala už v roce 1869 a čas měřily s přesností na pětinu vteřiny. To byla také přesnost, se kterou byly měřeny první sporty novodobých olympijských her.

Třeba americkému běžci Thomasovi Burkemu napočítaly ve sprintu na 100 metrů čas 12 vteřin.

Když se Omega učí

Tehdy ale čas moc nikdo neřešil. Prioritou bylo, kdo doběhl první – tomu se měřil čas. Všem sportovcům se začal měřit čas až na Olympiádě ve Stockholmu v roce 1912. Neoficiálně se také experimentovalo s propojením stopek a elektronických čidel.

Bylo nasnadě, že příští hry se už neobejdou bez oficiálního časostroje. Tím se staly nové stopky Micrographe s přesností na setinu vteřiny.

To už ale sbírala konkurence znalosti. Švýcarská Omega se na stadionech po celém světě učila, jak co nejlépe a nejpřesněji měřit časy v různých atletických disciplínách (především běžeckých). Navíc dodávala informační tabule pro fotbalové stadiony, včetně pražských.

Díky akvizici firmy Lemania Lugrin a nasbíraných zkušeností byla Omega nejlépe připravena poskytnout jednoduše ovladatelné měřiče času pro olympiádu v Los Angeles (1932).

Začátek nové éry – Olympijské hry v Los Angeles

Olympiáda v Los Angeles byla v mnohém revoluční. Poprvé se postavila olympijská vesnice pro sportovce. Poprvé vítězové stanuli na stupních vítězů, poprvé se vyvěšovaly státní vlajky.

Vstupenka na zahajovací ceremoniál stála 3 dolary a padl rekord kapacity olympijského stadionu (101 574). Her se účastnilo 37 zemí, 1 332 sportovců, padlo 17 světových rekordů a rozdalo se 346 medailí.

A to všechno za pomoci 1 časoměřiče a 30 stopek Omega, které měřily čas na desetiny sekundy, a byly navrženy tak, aby byly maximálně přesné a spolehlivé, což byl v té době obrovský technologický průlom.

Tím začíná éra, kdy Omega nejenže definovala standardy v časomíře, ale také se stala trvalým partnerem Olympijských her, spojujícím inovace, přesnost a sportovní excelenci.

Autoři: Monika Živná, Jiří Lukša

Více se dočte v čísle 7/2024.

Štítky:
Související články
Historie 30.11.2024
Starověký Egypt je dodnes fascinující nejen svými monumenty, ale i záhadnými rituály, které utvářely život jeho obyvatel. Mezi tyto tajemné praktiky se nyní přidává i užívání halucinogenních látek, které byly pravděpodobně součástí magických obřadů spojených s plodností. Když nizozemský kurátor zaměřený na řecko-římské exponáty Branko van Oppen de Ruiter začal pracovat pro Muzeum umění v […]
Historie 29.11.2024
Vědci z Chathamské univerzity v Pensylvánii objevili v Keni 1,5 milionu let staré stopy, které náležely dvěma různým homininům. Naznačují, že náš předchůdce, Homo erectus, zde žil společně s jiným druhem dvounohého lidoopa. Jedná se o první důkaz, že spolu skutečně mohli interagovat. Kevin Hatala, paleoantropolog z Chathamské univerzity v Pensylvánii, vedl tým odborníků, kteří […]
Historie Objevy 22.11.2024
Ve starověké pohřební jámě v Grotte des Pigeons neboli Jeskyni holubů v severovýchodním Maroku objevili vědci semenné bobule chvojníku (Ephedra). Ty obsahují stimulant efedrin, který mohl pozůstalé uvést do stavu euforie s přítomností halucinací. Jedná se o důkaz dávného využívání rostlin jako léčiv či k nastolení transu. Chvojníky jsou bohatě rozvětvené keře připomínající přesličku. První […]
Historie Objevy 22.11.2024
Paleontologové vědí, že spolu s mamuty pobíhali po povrchu naší planety i šavlozubé kočky, které je lovily. Ovšem téměř dvě stě let se mohli jen dohadovat, jak tito predátoři ve skutečnosti vypadali, a to na základě nálezů zkamenělých kostí, tesáků či občasné stopy. Nyní bylo ale objeveno v permafrostu Sibiře dokonale zachované tělo mláděte. Jedná […]
Historie 8.11.2024
Forenzní patologové zanalyzovali slavnou fresku Michelangela Buonarrotiho s názvem Potopa, která se nachází v Sixtinské kapli. Podle všeho je na ní zachycena mladá žena s příznaky rakoviny prsu. Výsledky svého zkoumání zveřejnili v odborném časopise The Brest. Odhalené ženská ňadra jsou ve výtvarném umění velmi častým motivem, zpravidla v souvislosti s mateřstvím či erotikou. Mohou […]
reklama
Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
reklama
Copyright © RF-Hobby.cz
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz