Domů     Příroda
Chřástal bělohrdlý: Létat přestal hned dvakrát
Zdroj: WikiCommons by Charles J. Sharp

Nelétavý pták obývá Aldabru, druhý největší korálový atol na světě, který se nachází jihovýchodně od afrického kontinentu. Před 136 000 let chřástal vyhynul, když se atol potopil pod hladinu oceánu.

Když se vynořil, létavý druh chřástal ho znovu osídlil, aby se postupem času stal opět nelétavým..

Atol Aldabra leží v západní části Indického oceánů, asi 650 km od africké pevniny a 410 km od ostrova Madagaskar, patří k Seychelským ostrovům. Základ povrchu tvoří asi 125 tisíc let starý korálový útes.

Atol se v minulosti nejméně šestkrát potopil a poté znovu vynořil. Díky své naprosté izolaci si mohl uchovat nedotčenou přírodu, která představuje jeden ze základů pro studium evolučních procesů. Ostrov má 155,4 km2, od západu k východu měří 34,7 km, od jihu k severu 13,75 km.

Je pokryt vegetací bez výrazných vrcholů. Střed atolu tvoří jezero se slanou vodou, které je propojeno malým průlivem s oceánem.

Chřástal osídlil Aldabru dvakrát

Chřástal bělohrdlý (Dryolimnas cuvier) je nenápadný pták velký asi jako kuře. Má skvrnitý šedý hřbet, rezavě červenou hlavu a hruď a bílé hrdlo. Jedná se o jediný nelétavý druh ptáka žijící v Indickém oceánu, a to i kvůli člověkem zaviněnému vyhynutí ptáka jménem dronte mauricijský neboli blboun nejapný či dodo (Raphus cucullatus).

Ten byl endemitem ostrova Mauricius, ležícího východně od Madagaskaru, v Indickém oceánu. Protože se vyvíjel izolovaně na ostrově bez predátorů, choval se nebojácně vůči lidem. By tak snadnou kořistí pro námořníky.

Paleontolog Julian Hume z Natural History Museum v Londýně vedl výzkum, který zkoumal v roce 2019 fosilie chřástala na Aldabře, které poskytly důkazy o tom, že ho obývala nelétavá forma tohoto ptáka předtím, než se atol před 136 000 lety potopil.

Hume k tomu říká: „Tato událost způsobila ‚téměř úplný‘ obrat ve fauně atolu.“ Došlo k vyhynutí této nelétavé forma chřástala. Atol se následně znovu vynořil až před asi 118 000 lety.

Atol Aldabra, zdroj: WikiCommons by Hansueli Krapf

Stejný druh, stejná vlastnost

Poté došlo k tomu, že létavá forma chřástala, která obývala Île de l’Assomption (Ostrov nanebevzetí), jenž se nachází na Vnějších ostrovech Seychel severně od Madagaskaru, Aldabru znovu osídlila. Paradoxem je, že se postupem času opět změnila v nelétavou formu tohoto ptáka.

Vědci zjistili, že fosilie nohou chřástala z doby přibližně před 100 000 lety byly těžší a robustnější než u těch ptáků, kteří atol Aldabra znovuosídlili.

Vědci soudí, že nelétavost musela být v tomto prostředí prospěšnou vlastností, když k ní druh dospěl nezávisle dvakrát po sobě. Jedná se o tak zvanou iterativní evoluci, kdy jeden druh vyhyne, ale pak přijde další, který si vyvine totožné rysy jako ten předchozí.

Tito ptáci kladou vejce na zem, mají silné nohy, takže mohou hned po vylíhnutí běhat, což jim pomůže přežít. Jako poslední věc se jim vyvíjí prsní svaly a svaly křídel. Hume k tomu říká: „Nenašel jsem žádný jiný případ, kdy se u stejného druhu ptáka dvakrát vyvinula na stejném místě nelétavost.“.

Štítky:
Související články
V životě chobotnice, velmi inteligentního živočicha, nevyhnutelně nastanou chvíle, kdy se nudí. V důsledku toho se zabaví hrou s různými předměty, které bohužel nejsou k snědku anebo jízdou na medúzách. Také mohou nastat situace, kdy jsou podrážděné, a to pak samice střílejí mušlemi po jiných chobotnicích, častěji však po samcích. V mnoha ohledech jsou nám, lidem, velmi podobné, a […]
Už v 70. letech 20. století se většina vědců shodla na tom, že Tyrannosaurus rex byl pravděpodobně stejně chytrý jako moderní plazi. V loňském roce však přišla brazilská neurovědkyně Suzana Herculano-Houzelová s tvrzením, že dinosauři byli chytří spíše jako moderní opice. Kde je pravda? Ke studiu mozku dávno vyhynulých zvířat, jako jsou dinosauři, používají vědci […]
V české části Krkonoš byl spatřen unikát. Po desítkách let se totiž do tamějších končin navrátil los evropský. Podle mluvčího Správy Krkonošského národního parku (KRNAP) je však předčasné spekulovat o tom, zda se losi v horách usadí natrvalo, nebo zda pouze migrují. „Jelen evropský byl po desítky let největším savcem žijícím v Krkonoších. O tento […]
Změna klimatu dle expertů povede k masové migraci jedovatých hadů do nových regionů, které však na nové „obyvatele“ nejsou připravené. Podle nejnovější studie se nejvíce plazů zřejmě ze sousedních zemí postupně přesune do Nepálu, Nigeru, Namibie, Číny a Barmy. V odborné práci, která byla publikována v žurnálu Lancet Planetary Health, vědci modelovali geografické rozšíření 209 […]
Pokud se had stane obětí útoku, obvykle volí dvě strategie; buď reaguje protiútokem nebo útěkem. A pak jsou tu ještě užovky z ostrova Golem Grad v Severní Makedonii. Ti v případě ohrožení předvedou hereckou etudu. Pokud jsou makedonské užovky podplamaté chyceny, teatrálně se svíjejí a špiní se štiplavým koktejlem svého pižma a výkalů. Nakonec ochabnou, […]
reklama
Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
reklama
Copyright © RF-Hobby.cz