Domů     Příroda
Šimpanzí babičky se o „vnoučata“ nestarají
Zdroj: Pixabay

Menopauza neboli ztráta plodnosti ženy je fenomén, o kterém si vědci dlouho mysleli, že k němu dochází jen u lidí. Postupem času se ukázalo, že menopauzou prochází i samice velkých mořských savců.

Nyní se do skupiny přidaly i šimpanzí samice a narušily vědcům teorii o tom, proč k menopauza vůbec dochází..

Menopauzou je označováno trvalé zastavení menstruačního cyklu ženy, při kterém dochází k útlumu funkce vaječníků. V důsledku toho nastává ztráta plodnosti, žena po menopauze již není schopna otěhotnět přirozenou cestou.

Dochází k ní zhruba mezi 45. až 55. rokem věku ženy. Vědci se dlouho domnívali, že probíhá pouze u lidí, ale marně pro ni hledali všeobecně přijímané vysvětlení. Nejrozšířenější je tak zvaná hypotéza babičky, která říká, že staré samice, které už nejsou plodné, mohou být velmi důležité pro přežití svých vnoučat.

Pomáhají totiž svým dcerám v péči o potomky tak moc, že se jejich existence „evolučně vyplatí.“ U lidí to opravdu funguje, jak dokládá Ruth Mace, antropoložka z University College London: „Máme důkazy o tom, že lidé s babičkami přežívají snadněji, jak ukazují například data u populace v Gambii, sahající do padesátých let dvacátého století, kdy tam byla velmi vysoká úmrtnost a špatná zdravotní péče.

Děti s babičkami měly větší šanci na přežití.“ Později byla menopauza objevena i u kosatek, běluh, kulohlavců Sieboldových, větších příbuzných delfínů, a narvalů.

Konkurence mezi matkou a dcerou

Samice kosatek, podobně jako samice lidského druhu, však mohou ztratit reprodukční schopnost už doslova v polovině života a žít ještě dlouhou dobu poté. Profesor Darren Croft, ekolog a odborník na chování zvířat a psychologii na Universitě v Exeteru, k tomu říká:

„Když mají starší samice mláďata ve stejnou dobu jako jejich dcery, hrozí jejich potomkům 1,7krát větší pravděpodobnost, že zemřou. Evolučně se tedy starším samicím výrazně vyplatí, aby se přestaly rozmnožovat a ušetřenou energii investovaly do toho, aby se postaraly o mláďata ostatních samic v hejnu.“.

Zdroj: Pixabay

Nyní však vědci přišli s tím, že k menopauze dochází i u samic šimpanzů, a to na základě studie, kterou vedl antropolog Brian Wood z Kalifornské univerzity v Los Angeles. Ta zkoumala úmrtnost a porodnost 185 šimpanzích samic v tlupě Ngogo, žijící v národním parku Kibale v Ugandě.

Výzkum začal roku 1995 a trval 21 let. Vědci během něj analyzovali vzorky moči těchto samic, v nichž měřili hodnoty hormonů spojených s rozmnožováním. U samic po menopauze došlo k poklesu hladin hormonů estrogenu a progestinů, naopak se zvýšily hladiny lutenizačního hormon a filitropinu.

Jiná role ve skupině

Jenže tyto šimpanzí babičky rozhodně netráví „důchod“ péčí a starostí o své vnuky či vnučky. Se svými dcerami tyto samice totiž vůbec nežijí, protože ty opouštějí svoji rodnou tlupu krátce poté, co dospějí.

Je však možné, že jsou jakýmisi univerzálními babičkami bez vnoučat. Pomáhají každému, kdo to v rámci tlupy potřebuje, poradí si i s hledáním potravy či ochranou před nebezpečím, protože znají svoje teritorium a jeho ekosystém lépe než kdokoliv jiný.

Ostatně, stejnou roli mají i babičky kosatky, jak vysvětluje profesor Croft: „Role samice kosatky ve skupině nekončí s koncem jejích reprodukčních schopností. Samice drží celou skupinu pohromadě a naživu, pomáhá ostatním, například s vyhledáváním potravy.“ A mořský biolog Sam Ellis, který odhalil menopauzu u běluh a narvalů, k tomu dodává:

„Aby měla menopauza z evolučního hlediska smysl, musí mít zvíře opravdu dobrý důvod k tomu, aby se přestalo rozmnožovat a současně aby žilo i poté, co se rozmnoží.“.

Štítky:
..
Související články
Zažité představy o jednom z nejznámějších dinosaurů, Tyrannosaurovi rexovi, se znovu otřásají. Byl to opravdu děsivý a chytrý predátor, jak tvrdila některá nedávná zjištění, nebo jen veliké, svalnaté monstrum s omezeným intelektem? Nová studie se kloní k původní teorii, že T. rex nebyl tak chytrý, jak některé práce dříve naznačovaly. Poněkud kontroverzní studie z roku […]
Příroda 12.4.2025
Pravlci, kteří získali proslulost zejména díky seriálu Hra o trůny, vyhynuli před zhruba 13 000 lety. Nyní se však skupině vědců z americké společnosti Colossal Biosciences podařilo vytvořit jejich genetické repliky. Na svět tak přišla tři mláďata šedého vlka, která zároveň nesou části DNA těchto dávných šelem. Cílem projektu bylo oživit vyhynulého pravlka obrovského pomocí […]
Vědci zkoumali vegetaci na ostrově Barro Colorado v Panamě, aby potvrdili škodlivé účinky zásahu bleskem na stromy. Kupodivu zjistili, že jeden, konkrétně silovoň Dipteryx oleifera, k sobě blesky záměrně přitahuje, aby se zbavil svých konkurentů a zejména parazitické liány, aniž by sám byl poškozen! Ostrov Barro Colorado se nachází v uměle vytvořeném Gatunském jezeře uprostřed […]
Jednou z hrozeb, kterou s sebou nese změna klimatu, je růst hladiny oceánů. Pobřežní oblasti, jež dnes slouží jako klíčové zemědělské regiony, mohou být v budoucnu zaplaveny slanou vodou a stát se neúrodnými. Řešením by mohly být takzvané halofyty – rostliny, které přirozeně snášejí vysoké zasolení půdy i vody. Vědci se nyní obracejí k těmto […]
Příroda 7.4.2025
Oteplování a sucho způsobují rapidní úbytek stromového patra v jižní oblasti boreálních lesů (tajgy).  Druhy mírného pásma zároveň nejsou schopny dostatečně rychle migrovat na sever a obsadit uvolněný prostor. Výsledkem je degradace a zánik těchto ekosystémů. Vědci z Botanického ústavu AV ČR zjistili, že pozitivní vliv na zasažené oblasti mohou mít překvapivě tropické cyklóny. Studie […]
Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden
Copyright © RF-Hobby.cz
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz