Domů     Medicína
Přítomnost mikroplastů v plodové vodě potvrzena!
Zdroj: Freepik

Ostravským vědcům se podařil nečekaný a možná i trochu šokující objev. Jejich výzkum totiž prokázal přítomnost mikroplastů nejen v lidské plodové vodě, ale také v placentě, čímž se zapíše do dějin. Stali se totiž prvním týmem na světě, který k tomuto poznatku dospěl..

„První informace o přítomnosti mikroplastů v placentě se objevily až v roce 2021 a jsou to velmi nové informace. Bylo to velmi překvapivé, protože do té doby se předpokládalo, že placenta by měla hrát velkou roli v ochraně nitroděložního prostředí, ve kterém vyrůstá nový život,“ popsal situaci Gynekologicko-porodnické kliniky Ondřej Šimetka.

Nové stopy

Byl to právě jeho tým, která „pátrání“ po přítomnosti mikroplastů v lidském těle rozšířil také o plodovou vodu, tedy oblast, které až dosud v této souvislosti nebyla věnována pozornost. „Mám radost z výzkumu jako takového.

Na druhé straně z toho, co jsme našli, radost nemám. Existují různé experimentální výzkumy a ví se, že třeba u myší přítomnost mikroplastů vedla k poruše funkce placenty, rodily se menší plody a mělo to vliv i na předčasný porod.

Teď je nutné ověřit, zdali se toto potvrdí i u lidí,“ dodal český expert. Podle něj však není cílem těhotné ženy jakkoli děsit. Naopak. Nashromážděné poznatky by totiž v budoucnosti mohly například posloužit k regulaci určitých látek.

Devět z deseti

Revoluční výzkum provedli lékaři Fakultní nemocnice Ostrava ve spolupráci s vědci z VŠB – Technické univerzity Ostrava (VŠB-TUO). Kontrolní vzorky získali odborníci od žen, jejichž těhotenství komplikoval předčasný odtok plodové vody.

A výsledek? U devíti z deseti dobrovolnic byla přítomnost mikroplastů a aditiv v placentě či plodové vodě potvrzena. Zároveň se podařilo zjistit, že množství těchto částic bylo v placentě výrazně vyšší, přičemž jejich velikost se pohybovala od 10–50 mikrometrů.

Ze všech možných plastů následně vévodil polyetylen. „Nález polyetylenu není překvapivý, neboť se jedná o jeden z nejběžněji používaných plastů na světě,“ uvedl Jan Halfar z VŠB-TUO.

reklama
Související články
Výzkumníci z Centra výzkumu kardiovaskulárních zobrazovacích metod (Massachusetts General Hospital a Harvard Medical School) oznámili vývoj modelu hlubokého učení, který může pomoci identifikovat nekuřáky s vysokým rizikem vzniku rakoviny plic.  Tento model je založen na 147 497 snímcích hrudníku od asymptomatických kuřáků a nekuřáků. Model se „naučil“ rozpoznávat vzory spojené s onemocněním plic na rentgenových […]
Od náhodného objevení penicilinu v roce 1928, jsou léčiva považována za zázrak, který uleví prakticky od jakéhokoli problému. Při nesprávném užívání ale mohou na dalších pár zadělat. Známe to nejspíš všichni. Pokud nám lékař předepíše lék, který na naše obtíže funguje, nevidíme důvod v něm nepokračovat do té doby, dokud tuto výhodu neztratí – tedy […]
Ačkoli jsou pro širokou veřejnost stále velkou neznámou, pro lékaře to platí přesně naopak. Počet agresivních nádorů mozku se totiž meziročně zvyšuje. Jen každým rokem si v České republice tuto diagnózu vyslechne na 900 lidí, s mírnou převahou mužů. A prognóza? Ta se liší případ od případu. „Pro nádory postihující mozek a mozkové obaly je […]
Uhlí, které ze všech zfosilních paliv znečišťuje životní prostředí nejvíce, je pro lidské zdraví mnohem škodlivější, než se dosud myslelo. Emise z uhlí jsou spojeny s dvojnásobným rizikem úmrtí ve srovnání s jemnými částicemi z jiných zdrojů. Nová studie publikovaná tento týden v časopise Science zjistila, že počet úmrtí souvisejících s emisemi z uhelných elektráren […]
Trendem dnešní doby je, že přibývá infarktů myokardu i mezi mladými lidmi. Podle lékařů za tím stojí zejména nezdravý životní styl a přemíra stresu. Vítají tak fakt, že by jim do budoucna mohla s odhadem rizika vzniku této náhlé srdeční příhody pomoci umělá inteligence. Infarktem myokardu se rozumí náhlé přerušení krevního zásobování části srdce. Nejčastěji […]
reklama
Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
reklama
Copyright © RF-Hobby.cz