Domů     Příroda
Šimpanzí babičky se o „vnoučata“ nestarají
Zdroj: Pixabay

Menopauza neboli ztráta plodnosti ženy je fenomén, o kterém si vědci dlouho mysleli, že k němu dochází jen u lidí. Postupem času se ukázalo, že menopauzou prochází i samice velkých mořských savců.

Nyní se do skupiny přidaly i šimpanzí samice a narušily vědcům teorii o tom, proč k menopauza vůbec dochází..

Menopauzou je označováno trvalé zastavení menstruačního cyklu ženy, při kterém dochází k útlumu funkce vaječníků. V důsledku toho nastává ztráta plodnosti, žena po menopauze již není schopna otěhotnět přirozenou cestou.

Dochází k ní zhruba mezi 45. až 55. rokem věku ženy. Vědci se dlouho domnívali, že probíhá pouze u lidí, ale marně pro ni hledali všeobecně přijímané vysvětlení. Nejrozšířenější je tak zvaná hypotéza babičky, která říká, že staré samice, které už nejsou plodné, mohou být velmi důležité pro přežití svých vnoučat.

Pomáhají totiž svým dcerám v péči o potomky tak moc, že se jejich existence „evolučně vyplatí.“ U lidí to opravdu funguje, jak dokládá Ruth Mace, antropoložka z University College London: „Máme důkazy o tom, že lidé s babičkami přežívají snadněji, jak ukazují například data u populace v Gambii, sahající do padesátých let dvacátého století, kdy tam byla velmi vysoká úmrtnost a špatná zdravotní péče.

Děti s babičkami měly větší šanci na přežití.“ Později byla menopauza objevena i u kosatek, běluh, kulohlavců Sieboldových, větších příbuzných delfínů, a narvalů.

Konkurence mezi matkou a dcerou

Samice kosatek, podobně jako samice lidského druhu, však mohou ztratit reprodukční schopnost už doslova v polovině života a žít ještě dlouhou dobu poté. Profesor Darren Croft, ekolog a odborník na chování zvířat a psychologii na Universitě v Exeteru, k tomu říká:

„Když mají starší samice mláďata ve stejnou dobu jako jejich dcery, hrozí jejich potomkům 1,7krát větší pravděpodobnost, že zemřou. Evolučně se tedy starším samicím výrazně vyplatí, aby se přestaly rozmnožovat a ušetřenou energii investovaly do toho, aby se postaraly o mláďata ostatních samic v hejnu.“.

Zdroj: Pixabay

Nyní však vědci přišli s tím, že k menopauze dochází i u samic šimpanzů, a to na základě studie, kterou vedl antropolog Brian Wood z Kalifornské univerzity v Los Angeles. Ta zkoumala úmrtnost a porodnost 185 šimpanzích samic v tlupě Ngogo, žijící v národním parku Kibale v Ugandě.

Výzkum začal roku 1995 a trval 21 let. Vědci během něj analyzovali vzorky moči těchto samic, v nichž měřili hodnoty hormonů spojených s rozmnožováním. U samic po menopauze došlo k poklesu hladin hormonů estrogenu a progestinů, naopak se zvýšily hladiny lutenizačního hormon a filitropinu.

Jiná role ve skupině

Jenže tyto šimpanzí babičky rozhodně netráví „důchod“ péčí a starostí o své vnuky či vnučky. Se svými dcerami tyto samice totiž vůbec nežijí, protože ty opouštějí svoji rodnou tlupu krátce poté, co dospějí.

Je však možné, že jsou jakýmisi univerzálními babičkami bez vnoučat. Pomáhají každému, kdo to v rámci tlupy potřebuje, poradí si i s hledáním potravy či ochranou před nebezpečím, protože znají svoje teritorium a jeho ekosystém lépe než kdokoliv jiný.

Ostatně, stejnou roli mají i babičky kosatky, jak vysvětluje profesor Croft: „Role samice kosatky ve skupině nekončí s koncem jejích reprodukčních schopností. Samice drží celou skupinu pohromadě a naživu, pomáhá ostatním, například s vyhledáváním potravy.“ A mořský biolog Sam Ellis, který odhalil menopauzu u běluh a narvalů, k tomu dodává:

„Aby měla menopauza z evolučního hlediska smysl, musí mít zvíře opravdu dobrý důvod k tomu, aby se přestalo rozmnožovat a současně aby žilo i poté, co se rozmnoží.“.

Štítky:
reklama
Související články
Tato více než metr dlouhá ryba se pohybuje u mořského dna, kde je vystavena chladu. Jako obranu si vyvinula krevní protein, který působí jako nemrznoucí směs. Ten došel komerčního využití. Slimule americká (Zoarces americanus) patří mezi ostnoploutvé ryby. Má protáhlé tělo dlouhé až 1,2 metru, které se dokonale hodí pro život u mořského dna. Je […]
Jako želvušky (Tardigrada) se označují asi 1 milimetr velcí bezobratlí živočichové, žijící v mechu. Přezdívá se jim vodní medvídci a ví se o nich, že jsou prakticky nezničitelní. Dlouhou dobu bylo pro vědce záhadou, jak samci vyhledávají samice. Nyní se zdá, že tomu přišli na kloub. Tito drobní živočichové, disponující čtyřmi páry končetin s neúměrně […]
V krátkém létě zelené planiny, jinak zaledněná krajina, kde strom bývá vzácnější než vegan ve lví smečce, plná ostrých zlomů, připomínajících, že zdejší terén vznikl teprve nedávno. Takový je Island. A když je řeč o Islandu, nelze opomenout jeho gejzíry. Před dávnými lety, konkrétně před 65 000 000 let, došlo ke zlomu v zemské kůře […]
Sedm, deset, v lepších případě dvanáct nebo šestnáct let. Tak dlouho se zpravidla dožívají naši psí společníci. A nejen chovatelé, ale i vědci se ptají: Šla by tato doba prodloužit? Při vší úctě ke kočkám, pes je skutečně nejvěrnějším přítelem člověka. Zvládne být záchranářem, terapeutem, hlídačem, přepravcem, vojákem, pastevcem a samozřejmě velmi dobrým společníkem. Psí […]
Na nejmenším kontinentu světa se nachází závratné množství jedovatých tvorů, jako jsou pavouci, hadi, medúzy, chobotnice, mravenci či ptakopyskové. Proč jich tolik hostí právě Austrálie? „Austrálie se stala samostatnou pevninou před asi 100 miliony let, kdy se oddělila od jižního super kontinentu Gondwana,“ říká Kevin Arbuckle, docent evoluční biovědy na Swansea University ve Velké Británii. […]
reklama
Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
reklama
Copyright © RF-Hobby.cz