Domů     Medicína
Genová terapie v boji s rakovinou uzlin
Zdroj: FN Brno

Ve Fakultní nemocnici Brno byla podána genová terapie teprve devítileté pacientce, která trpí Burkittovým lymfomem, běžná chemoterapie u ní selhala. Pokud se vyléčí, stane se nadějí pro několik desítek dětských pacientů, kteří se u nás s touto chorobou léčí..

Burkittův lymfom je velmi agresivní nádorové onemocnění lymfatického systému, které vzniká přesunem (translokací) genu c-myc z 8. chromozomu na jiný chromozom, kde se vloží do genu, který kóduje část molekuly imunoglobulinu.

Zkoumáním lymfomu se zabýval Denis Burkitt, který nemoc objevil. Ve vzorcích pacientů odhalil přítomnost viru, který je dnes znám jako virus Epsteina a Barrové (EVB). Jenže infekci tímto virem prodělala během svého života i většina lymfomem nepostižené populace, takže infekce tímto virem je nezbytnou, nikoliv však postačující pro vývoj Burkitova lymfomu. Potřebnými kofaktory jsou jak chromozomální translokace, tak imunosuprese.

Naděje na vyléčení

K léčbě se nejčastěji využívá intenzivní chemoterapie, existují však případy, kdy tato selže. Jako je tomu právě u devítileté pacientky z Fakultní nemocnice Brno. Lékaři se u ní proto rozhodli vyzkoušet, jako u první dětské pacientky s rakovinou uzlin v České republice, genovou terapii.

Do klinické studie je zařazena jako osmá na světě, náklady na léčbu tak jdou za zadavateli studie. Jaroslav Štěrba, přednosta Kliniky dětské onkologie Fakultní nemocnice Brno, vysvětluje, jak metoda funguje:

„Odebereme její bílé krvinky, pošleme je na určitou převýchovu, na tu genetickou úpravu. A následně se buňky vrátí, a je to podáno pacientovi.“.

Zdroj: Wiki Commons by Ed Uthman, MD

Na výsledky léčby bude čekat půl roku, pokud se rakovina do devíti měsíců nevrátí, bude považována za vyléčenou. Stane se tak nadějí pro další dětské pacienty, kteří tímto typem nádoru u nás trpí. Jako non-Hodkinův lymfom tvoří Burkittův lymfom 1-5 % případů, častěji postihuje muže než ženy v poměru 3 až 4 ku 1. Sporadická varianta lymfomu se vyskytuje v Severní Americe a Evropě, častěji postihuje děti mezi 3 až 12 lety než dospělé.

Malárie a Burkittův lymfom

Endemická varianta lymfomu se vyskytuje především v oblasti se zvýšenou prevalencí malárie a EVB v Africe a Papui Nové Guineji, nejčastěji napadá děti. Vrchol výskytu endemického Burkittova lymfomu je ve věku od 4 do 7 let s průměrným věkem 6 let.

Když byl v 80. letech minulého století v mnoha zemích rovníkové Afriky zaveden program prevence a léčby malárie pomocí chloroquinu, došlo jeho vlivem nejen ke snížení výskytu malárie ale i Burkittova lymfomu.

Až později bylo prokázáno, že chloroquin omezuje růst lymfomu, protože způsobuje smrt nádorových buněk. Lymfom vystavený jeho účinkům se snaží přežít nepříznivé podmínky tím, že natráví své méně důležité části, tj.

nastartuje proces autofagie. Pro jeho zdárný průběh je zapotřebí transportovat autofagické váčky do lyzozomů, v jejichž kyselém prostředí dochází k rozkladu. Jenže chloroquin tvorbu kyselého prostředí blokuje, takže se autofagické váčky hromadí a buňce postupně dochází energie a umírá. Chloroquin je tak považován za nadějný lék v protinádorové terapii.

Štítky:
reklama
Související články
Užíváte si poklidný večer při dobrém jídle. Vaše tělo ale volno nemá, čeká ho práce s trávením. Mozek už nařídil výrobu bílkovin, které slouží jako trávicí enzymy. Pokyn doputoval i k buňce slinivky, jejímž úkolem je vytvářet lipázu, enzym pro štěpení tuků v tenkém střevě. Výroba se rychle rozjíždí… Krok 1: Hledání receptu Buňka slinivky břišní se pouští […]
Máte dobré srdce? Zcela souhlasím. Máte bohatou slovní zásobu? Zcela souhlasím. Porozumíte rychle věcem? Zcela souhlasím. Jste plný nápadů? Tady jen spíše souhlasím. Věřili jste mi to? A pokud ne, myslíte, že jsem lhal vám, nebo obelhával sám sebe? A jak takovou lež odhalit? Jak fungují ony pověstné „lži skóry“? Některé lidské sklony mohou v dotaznících […]
Sedm, deset, v lepších případě dvanáct nebo šestnáct let. Tak dlouho se zpravidla dožívají naši psí společníci. A nejen chovatelé, ale i vědci se ptají: Šla by tato doba prodloužit? Při vší úctě ke kočkám, pes je skutečně nejvěrnějším přítelem člověka. Zvládne být záchranářem, terapeutem, hlídačem, přepravcem, vojákem, pastevcem a samozřejmě velmi dobrým společníkem. Psí […]
„Každý muž, žena, dítě a domácí zvíře na této planetě, které užívá lékařské služby, je spojeno s ostrorepem,“ připomíná profesor zoologie Win Watson z UNH. Zatímco poptávka po modré, antibakteriální krvi tohoto malého živočicha strmě stoupá, jejich populace klesá. Dojde po 450 milionů letech jejich existence na Zemi k vyhubení ostrorepů?   Proces získávání jejich krvemízy není […]
Výzkumníci z Centra výzkumu kardiovaskulárních zobrazovacích metod (Massachusetts General Hospital a Harvard Medical School) oznámili vývoj modelu hlubokého učení, který může pomoci identifikovat nekuřáky s vysokým rizikem vzniku rakoviny plic.  Tento model je založen na 147 497 snímcích hrudníku od asymptomatických kuřáků a nekuřáků. Model se „naučil“ rozpoznávat vzory spojené s onemocněním plic na rentgenových […]
reklama
Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
reklama
Copyright © RF-Hobby.cz