Domů     Medicína
Genová terapie v boji s rakovinou uzlin
Zdroj: FN Brno

Ve Fakultní nemocnici Brno byla podána genová terapie teprve devítileté pacientce, která trpí Burkittovým lymfomem, běžná chemoterapie u ní selhala. Pokud se vyléčí, stane se nadějí pro několik desítek dětských pacientů, kteří se u nás s touto chorobou léčí..

Burkittův lymfom je velmi agresivní nádorové onemocnění lymfatického systému, které vzniká přesunem (translokací) genu c-myc z 8. chromozomu na jiný chromozom, kde se vloží do genu, který kóduje část molekuly imunoglobulinu.

Zkoumáním lymfomu se zabýval Denis Burkitt, který nemoc objevil. Ve vzorcích pacientů odhalil přítomnost viru, který je dnes znám jako virus Epsteina a Barrové (EVB). Jenže infekci tímto virem prodělala během svého života i většina lymfomem nepostižené populace, takže infekce tímto virem je nezbytnou, nikoliv však postačující pro vývoj Burkitova lymfomu. Potřebnými kofaktory jsou jak chromozomální translokace, tak imunosuprese.

Naděje na vyléčení

K léčbě se nejčastěji využívá intenzivní chemoterapie, existují však případy, kdy tato selže. Jako je tomu právě u devítileté pacientky z Fakultní nemocnice Brno. Lékaři se u ní proto rozhodli vyzkoušet, jako u první dětské pacientky s rakovinou uzlin v České republice, genovou terapii.

Do klinické studie je zařazena jako osmá na světě, náklady na léčbu tak jdou za zadavateli studie. Jaroslav Štěrba, přednosta Kliniky dětské onkologie Fakultní nemocnice Brno, vysvětluje, jak metoda funguje:

„Odebereme její bílé krvinky, pošleme je na určitou převýchovu, na tu genetickou úpravu. A následně se buňky vrátí, a je to podáno pacientovi.“.

Zdroj: Wiki Commons by Ed Uthman, MD

Na výsledky léčby bude čekat půl roku, pokud se rakovina do devíti měsíců nevrátí, bude považována za vyléčenou. Stane se tak nadějí pro další dětské pacienty, kteří tímto typem nádoru u nás trpí. Jako non-Hodkinův lymfom tvoří Burkittův lymfom 1-5 % případů, častěji postihuje muže než ženy v poměru 3 až 4 ku 1. Sporadická varianta lymfomu se vyskytuje v Severní Americe a Evropě, častěji postihuje děti mezi 3 až 12 lety než dospělé.

Malárie a Burkittův lymfom

Endemická varianta lymfomu se vyskytuje především v oblasti se zvýšenou prevalencí malárie a EVB v Africe a Papui Nové Guineji, nejčastěji napadá děti. Vrchol výskytu endemického Burkittova lymfomu je ve věku od 4 do 7 let s průměrným věkem 6 let.

Když byl v 80. letech minulého století v mnoha zemích rovníkové Afriky zaveden program prevence a léčby malárie pomocí chloroquinu, došlo jeho vlivem nejen ke snížení výskytu malárie ale i Burkittova lymfomu.

Až později bylo prokázáno, že chloroquin omezuje růst lymfomu, protože způsobuje smrt nádorových buněk. Lymfom vystavený jeho účinkům se snaží přežít nepříznivé podmínky tím, že natráví své méně důležité části, tj.

nastartuje proces autofagie. Pro jeho zdárný průběh je zapotřebí transportovat autofagické váčky do lyzozomů, v jejichž kyselém prostředí dochází k rozkladu. Jenže chloroquin tvorbu kyselého prostředí blokuje, takže se autofagické váčky hromadí a buňce postupně dochází energie a umírá. Chloroquin je tak považován za nadějný lék v protinádorové terapii.

Štítky:
Související články
Bolest hlavy, nevolnost, dušnost, závratě, dezorientace, otok mozku či plic a v nejzávažnějších případech také kóma a smrt – výšková nemoc patří k hrozbám, kterým horolezci na svých expedicích musejí čelit. Domorodé obyvatele náhorních plošin ovšem tyto nepříjemnosti netrápí, a jak se zdá, vděčí za to nečekanému spojenci uloženému v bedrech. Tam, kde by většina z nás lapala […]
Mnoho zemí je v posledních desetiletích svědkem strmého nárůstu počtu případů rakoviny střev u mladých dospělých. Za příčinu byla označena průmyslově zpracovaná strava, stoupající míra obezity a nedostatek pohybu. Nejnovější studie však odhaluje, že viník může být ještě jeden, a to toxiny produkované škodlivými kmeny běžné střevní bakterie. K nejstrmějšímu nárůstu počtu případu kolorektálního karcinomu […]
Na poli ochrany před nechtěným početím figuruje mnoho přípravků, většina je jich však určena ženám. Muži si dosud mohli vybrat pouze mezi použitím kondomu a finálním řešením ve formě vasektomie. To by se nyní mohlo změnit, ve hře je nově ve vodě rozpustný hydrogel, známý jako Adam, který brání početí více než dva roky od […]
Mezinárodní vědecký tým se snažil odhalit spojení mezi placentou, orgánem, který poskytuje kyslík a živiny vyvíjejícímu se plodu v matčině děloze, a původem duševních chorob. Domnívá se, že za nimi stojí epigenetické modifikace v placentě. Jedná se o chemické změny v molekulách DNA, které nemění geny v nich, ale ovlivňují, které geny jsou zapnuty a […]
Nejen, že hrozí, pravděpodobně už tu je, jak ukazují terénní výzkumy z jiných evropských zemí, včetně sousedního Německa. Takže otázkou spíš je, natolik je tato infekce nebezpečná.   V dubnu 2017 přijala nemocnice v Chölönbujru v čínské provincii Vnitřní Mongolsko pacientku s vysokou horečkou a velkými bolestmi hlavy. Když ji lékaři prohlíželi, všimli si pár výrazných červených pupenců na […]
reklama
Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
reklama
Copyright © RF-Hobby.cz
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz