Domů     Příroda
Nový druh žáby je pojmenován po autorovi Pána prstenů
Zdroj: Sánchez-Nivicela JC, Falcón-Reibán JM, Cisneros-Heredia DF (2023) – ZooKeys 1141: 75-92

Ekvádorští vědci objevili nový druh potoční žáby s růžovýma očima a zlatě skvrnitými prsty. Protože vypadá, jako by přišla ze Středozemě, pojmenovali jí její objevitelé Hyloscirtus tolkieni po J.R.R. Tolkienovi, autorovi knih „Hobit“ a „Pán prstenů“..

„V potoce v lese žil Hyloscirtus. Nešlo o žádný ošklivý, špinavý potok s bahnitým zápachem, ani potok, bez života, v němž není nic, na čem by se dalo posedět nebo co jíst: byl to potok pro Hyloscirta, a to znamená kvalitní životní prostředí.“ Tak parafrázují vědci úvod Tolkienova Hobita, aby seděl na objev nové žáby, kterou nalezli v čistých tocích ekvádorského národního parku Río Negro-Sopladora, jenž je chráněnou oblastí od roku 2018. Zahrnuje 75 654 aktů nedotčených páramos (bezlesých stepí) a lesů.

Jediný nalezený exemplář

„Celé týdny jsme prozkoumávali různé oblasti národního parku Río Negro-Sopladora. Našli jsme jediného jedince tohoto nového druhu žáby, který nám připadal působivý díky svému zbarvení a velké velikosti,“ uvedl Juan Carlos Sánchez Nivicela, vědecký pracovník Muzea zoologie na Universidad San Francisco de Quito USFQ a jeden z autorů studie.

Jediný holotyp objevili vědci na jihovýchodních svazích pohoří Cordillera Oriental v Andách v nadmořské výšce 3190 metrů. Byl aktivní v noci a pobýval na větvích stromu ve výšce asi 5 metrů nad zemí, ve vzdálenosti 8 metrů od nejbližšího potoka.

Zdroj: Sánchez-Nivicela JC, Falcón-Reibán JM, Cisneros-Heredia DF (2023) – ZooKeys 1141: 75-92

Hyloscirtus tolkieni měří 6,5 centimetru a má šedavě zelený hřbet se žlutými a černými tečkami. Na spodní straně krku, břiše, bocích a spodních stranách nohou má žluté zabarvení s černými skvrnami. Prsty na horních a dolních končetinách jsou žluté s černými proužky a skvrnami.

Fascinující jsou oči této žáby, mají totiž růžovou duhovku. Zdá se, že primárním stanovištěm těchto žab je břehová vegetace, pulci se pak zřejmě vyvíjejí na kamenech v rychle se pohybujícím proudu potoků a řek.

Žába s růžovýma očima

Právě oči této žáby připomněly badatelům zvířata z fantasijního světa jejich oblíbeného autora J.R.R. Tolkiena (1892–1973). „Nový druh žáby má úžasné barvy a vypadá, jako by pocházel ze světa, který ve svých knihách vytvořil právě Tolkien,“ říká Diego F. Cisneros-Heredia, ředitel Muzea zoologie na Universidad San Francisco de Quito a přidružený výzkumný pracovník Národního institutu biologické rozmanitosti v Ekvádoru, který se na studii také podílel.

Nyní musí vědci posoudit stav populace této žáby, rizika vyhynutí a možnosti její ochrany. Zkoumat budou zejména možné hrozby, jako jsou invazivní druhy, těžba, změna klimatu či nové nemoci. Zajímat se budou také o původ a způsob života této potoční rosničky.

Rod Hyloscirtus, kam patří i nově objevená žába z potoka Rio Negro, zahrnuje 39 známých druhů potočních rosniček. Ty se vyskytují od Kostariky po Bolívii a v průměru měří kolem 6 centimetrů.

Štítky:
Související články
Podle nové, dosud nerecenzované studie získal virus ptačí chřipky, který momentálně šíří mléčnými farmami ve Spojených státech, desítky nových mutací. A to včetně těch, které jej mohou učinit schopnějším v šíření mezi druhy a méně citlivým na antivirotika. Žádná z těchto mutací není sama o sobě důvodem k obavám. Nová zjištění však poukazují na skutečnost, […]
Moderní kukuřice může být až dvakrát vyšší než dospělý člověk, pro děti je chůze v kukuřičném bludišti zábavou. Ovšem výška rostliny ji činí náchylnou ke zničení během silných poryvů větru. Proto byla vyvinuta nižší varianta kukuřice, která skýtá řadu výhod. Kukuřice je starobylou zemědělskou plodinou Ameriky, známá byla již 4000 let před naším letopočtem. Její […]
Mezi přední světové producenty kakaa (Theobroma cacao) patří i africká Ghana. Její produkci však decimuje nemoc zvaná viróza zduřelých výhonků kakaovníku, přenášená drobným hmyzem vlnatkou. Od roku 1946 muselo být kvůli tomu v Ghaně vykáceno přes 254 milionů kakaovníků. Pomocnou ruku zemi nabídl profesor matematiky z Texaské univerzity. Až polovina světové produkce čokolády pochází z […]
Říká se, že není malých rolí. A že i nicotný jedinec může dokázat velké věci. To se potvrdilo v savaně v Keni, kdy jeden druh mravenců zapříčinil malou změnu v přírodním prostředí, která ale měla dalekosáhlé důsledky. Celá desetiletí působil a žil na pastvinách v africké Keni původní druh mravenců akátových (Crematogaster). Ten svými jedovatými […]
Vinaři používají dvě metody k detekci toho, zda bylo jejich bílé víno kontaminováno nežádoucími mikroby, a to čichovou zkoušku a testování vzorků vína v Petriho misce. Nyní by se k nim mohla přidat ještě třetí, hi-tech metoda, a to testování vína pomocí elektronického jazyka. Elektronický jazyk se tomu lidskému vůbec nepodobá co do vzhledu, ale […]
reklama
Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
reklama
Copyright © RF-Hobby.cz