Domů     Historie
Tajné dopisy skotské královny Marie Stuartovny rozluštěny!
Alexandra Fiedlerová
od Alexandra Fiedlerová 21.2.2023
Zdroj: British Museum

Trojici kryptologů se podařilo zjistit, že dopisy, o kterých se historikové domnívali, že pocházely z Itálie 16. století, ve skutečnosti napsala skotská královna Marie Stuartovna v době, kdy byla vězněna anglickou královnou Alžbětou I..

Marie Stuartovna (1542–1587) vládla Skotsku mezi roky 1542 až 1567. Po smrti Marie I. Tudorovny, dcery Jindřicha VIII., neuznala za právoplatnou anglickou královnu Alžbětu I., svoji tetu z druhého kolene, protože byla narozená v manželství, které bylo později vyhlášeno za nelegitimní.

Poté, co se Marie Stuartovna stala francouzskou královnou, doufala, že získá i anglický trůn, jakožto pravnučka anglického krále Jindřicha VII. Jako potenciální hrozbu ji proto Alžběta nechala internovat, a to na dlouhých 19 let, aby neohrožovala její nástupnictví.

reklama

Roku 1587 pak nechali rádcové královny Alžběty skotskou královnu popravit, na základě obvinění z podpory katolické opozice a usilování o život anglické královny. Marie Stuartovna v zajetí rozhodně nezahálela, udržovala pravidelnou korespondenci se spojenci a snažila se naverbovat posily, aby ji z vězení osvobodily.

Sbírka 57 tajných dopisů, které Marie napsala francouzskému velvyslanci v Anglii mezi roky 1578 až 1584, byla psána ve složitém kódu. Většina jich byla uchována v Bibliothèque Nationale de France v Paříži, a to ve velkém souboru neoznačených zašifrovaných dokumentů.

Historická šifra rozluštěna!

Na jejich rozluštění se podíleli George Lasry, počítačový vědec a kryptograf z Francie; Norbert Biermann, klavírista a profesor hudby z Německa; a Satoshi Tomokiyo, fyzik a odborník na patenty z Japonska.

reklama

Tento multidisciplinární tým spolupracoval 10 let na hledání a luštění historických šifer, Lasry se dokonce podílel na projektu DECRYPT, který digitalizuje, přepisuje a identifikuje historické šifry. Jakmile začali tito muži pracovat s dopisy, zjistili, že byly napsány pomocí francouzštiny.

Tým v nich rozklíčoval slovesa a přídavná jména v ženském tvaru, zmínky o zajetí a zejména příjmení Walsingham. Sir Francis Walsingham byl sekretářem a špionem královny Alžběty I. Tyto indicie analytiky přivedly na myšlenku, že se jim zřejmě podařilo najít dopisy Marie Stuartovny, které byly po staletí považovány za ztracené.

„Skotská královna Marie po sobě zanechala rozsáhlou sbírku dopisů, které jsou nyní uloženy v různých archivech,“ uvedl George Lasry. A pokračuje: „V těchto sbírkách však některé dopisy chyběly, například ty, na které se odkazovalo v jiných dopisech, ale nikde se nenašly.

Dopisy, které jsme rozluštili, jsou tak s největší pravděpodobností součástí této ztracené tajné korespondence.“.

Zdroj: Wiki Commons

Strašné podmínky, chatrné zdraví i strach o syna

Nyní rozluštěný materiál, který má asi 50 000 slov vrhá nové světlo na čas, který Marie strávila v zajetí. Svědčí o její tajné komunikaci s Michelem de Castelnau (1520–1592), francouzským velvyslancem v Anglii, která započala již v roce 1578. Velvyslanec přeposílal dopisy od Marie jejím spojencům ve Francii.

reklama

Nebylo to ovšem tak jednoduché, protože Alžbětin důvěrník Walsingham Marii špehoval a podařilo se mu zachytit některé její dopisy prostřednictvím špiona na francouzské ambasádě, proto lze některé z dopisů nalézt také v britských archivech.

Marie si ve svých dopisech stěžovala na podmínky svého zajetí a na své špatné zdraví. Trápilo ji, že jednání s Alžbětou I. o jejím propuštění neprobíhala zdárně. Jasně vyjádřila také svůj odpor k Walshighamovi a vylíčila i to, jak se pokusila podplatit královniny úředníky.

V dopisech je patrná i úzkost, kterou cítila, když byl v srpnu 1582 unesen její syn, pozdější anglický král Jakub I.

K dešifrování dopisů použil výzkumný tým počítačový algoritmus, který umožnil přečíst asi 30 % textu. Následně odborníci ručně analyzovali jednotlivé symboly a metodou pokus-omyl se snažili odhadnout jejich význam za pomoci lingvistické a kontextové analýzy.

Jak líčí Lasry: „Prolomení kódu nebylo snadné, trvalo to vždy docela dlouho, než se konečně odloupla další vrstva ‚cibule‘.“.

Štítky:
reklama
Související články
Stav beztíže, kosmické záření, pozemští mikrobi i vlastní imunita – to všechno dává astronautům při pobytu v kosmu zabrat. Jenže na rozdíl od technických problémů v tomto ohledu řešení ještě není ani na obzoru. Málokdy je tak zjevné, jak důkladně jsme s prostředím na Zemi srostlí. Pro přežití ve vesmíru zdaleka nestačí zajistit kyslík. Těžkým oříškem […]
V antickém Římě žili stavitelští géniové. Jak jinak by bylo možné vysvětlit, že zatímco dnešní stavby se začnou rozpadat po pár desetiletích, ty jejich stojí dodnes. A takový římský Pantheon, starý zhruba 2000 let, dokonce stále drží rekord pro největší betonovou kopuli… Staří Římané byli mistry, co se týká stavebnictví a projektování. K jejich možná […]
Zápasy udatných gladiátorů, bojujících často o vlastní život, bavily publikum v Římské říši. Málokdo by předpokládal, že se odehrávaly i v chladné římské provincii zvané Britannia. Nyní pro to mají badatelé důkaz! Roku 1853 byla v Colchesteru, městě ležícím v jihovýchodní Anglii, asi 100 kilometrů od Londýna, v hrobě pocházejícím z římské éry nalezena hliněná […]
Zatímco celé město už ulehlo k spánku, profesor se ve své laboratoři probral k životu. Právě tma mu umožňovala pokračovat ve výzkumu. S fluorescenčními stínítky pátral kolem výbojové trubice po neviditelném záření. Podivín? Kdeže! Objevitel neocenitelného… Existence některých neviditelných paprsků, které bylo možné experimentálně dokázat, i když lidskému oku zůstávaly neviditelné, byla vědcům dobře známá už dávno před […]
Globální oteplování a s ním související změny klimatu jsou tématem dneška. Pravděpodobně však měly vliv i na zánik některých starověkých a středověkých kultur a civilizací. Nepodlehly jim však bez boje. Například v africkém Dzimbabwe dlouho vzdorovali suchu díky důmyslnému systému hospodaření s vodou… Dzimbabwe bylo nejstarším známým větším městem jižní části Afriky. Mezi 11. a […]
reklama
Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
reklama
Copyright © RF-Hobby.cz