Domů     Příroda
Nový druh žáby je pojmenován po autorovi Pána prstenů
Zdroj: Sánchez-Nivicela JC, Falcón-Reibán JM, Cisneros-Heredia DF (2023) – ZooKeys 1141: 75-92

Ekvádorští vědci objevili nový druh potoční žáby s růžovýma očima a zlatě skvrnitými prsty. Protože vypadá, jako by přišla ze Středozemě, pojmenovali jí její objevitelé Hyloscirtus tolkieni po J.R.R. Tolkienovi, autorovi knih „Hobit“ a „Pán prstenů“..

„V potoce v lese žil Hyloscirtus. Nešlo o žádný ošklivý, špinavý potok s bahnitým zápachem, ani potok, bez života, v němž není nic, na čem by se dalo posedět nebo co jíst: byl to potok pro Hyloscirta, a to znamená kvalitní životní prostředí.“ Tak parafrázují vědci úvod Tolkienova Hobita, aby seděl na objev nové žáby, kterou nalezli v čistých tocích ekvádorského národního parku Río Negro-Sopladora, jenž je chráněnou oblastí od roku 2018. Zahrnuje 75 654 aktů nedotčených páramos (bezlesých stepí) a lesů.

Jediný nalezený exemplář

„Celé týdny jsme prozkoumávali různé oblasti národního parku Río Negro-Sopladora. Našli jsme jediného jedince tohoto nového druhu žáby, který nám připadal působivý díky svému zbarvení a velké velikosti,“ uvedl Juan Carlos Sánchez Nivicela, vědecký pracovník Muzea zoologie na Universidad San Francisco de Quito USFQ a jeden z autorů studie.

Jediný holotyp objevili vědci na jihovýchodních svazích pohoří Cordillera Oriental v Andách v nadmořské výšce 3190 metrů. Byl aktivní v noci a pobýval na větvích stromu ve výšce asi 5 metrů nad zemí, ve vzdálenosti 8 metrů od nejbližšího potoka.

Zdroj: Sánchez-Nivicela JC, Falcón-Reibán JM, Cisneros-Heredia DF (2023) – ZooKeys 1141: 75-92

Hyloscirtus tolkieni měří 6,5 centimetru a má šedavě zelený hřbet se žlutými a černými tečkami. Na spodní straně krku, břiše, bocích a spodních stranách nohou má žluté zabarvení s černými skvrnami. Prsty na horních a dolních končetinách jsou žluté s černými proužky a skvrnami.

Fascinující jsou oči této žáby, mají totiž růžovou duhovku. Zdá se, že primárním stanovištěm těchto žab je břehová vegetace, pulci se pak zřejmě vyvíjejí na kamenech v rychle se pohybujícím proudu potoků a řek.

Žába s růžovýma očima

Právě oči této žáby připomněly badatelům zvířata z fantasijního světa jejich oblíbeného autora J.R.R. Tolkiena (1892–1973). „Nový druh žáby má úžasné barvy a vypadá, jako by pocházel ze světa, který ve svých knihách vytvořil právě Tolkien,“ říká Diego F. Cisneros-Heredia, ředitel Muzea zoologie na Universidad San Francisco de Quito a přidružený výzkumný pracovník Národního institutu biologické rozmanitosti v Ekvádoru, který se na studii také podílel.

Nyní musí vědci posoudit stav populace této žáby, rizika vyhynutí a možnosti její ochrany. Zkoumat budou zejména možné hrozby, jako jsou invazivní druhy, těžba, změna klimatu či nové nemoci. Zajímat se budou také o původ a způsob života této potoční rosničky.

Rod Hyloscirtus, kam patří i nově objevená žába z potoka Rio Negro, zahrnuje 39 známých druhů potočních rosniček. Ty se vyskytují od Kostariky po Bolívii a v průměru měří kolem 6 centimetrů.

Štítky:
Související články
Luční rostliny ve střední Evropě začínají měnit své chování díky teplejším zimám posledních let. Vědci z Botanického ústavu AV ČR zjistili, že mnoho vytrvalých druhů zůstává i během zimy zelených a fotosynteticky aktivních. Jejich zimní listy mají navíc unikátní vlastnosti, díky kterým dokážou odolat náhlým mrazům, které ani v mírnějších zimách nejsou výjimkou. V minulosti […]
Parazitologové z Biologického centra Akademie věd ČR potvrdili první autochtonní (tj. domácí, neimportovaný) případ difylobotriózy v České republice. Toto lidské onemocnění způsobuje tasemnice škulovec široký. K nákaze došlo po konzumaci syrových jiker štiky (kaviáru) pocházející z  nádrže Lipno v jižních Čechách. Tento případ naznačuje přítomnost zavlečeného parazita v nádrži, která by tak mohla představovat nové ohnisko […]
Příroda 7.12.2024
Základem regenerace vlčí populace v Evropě je šíření přes státní hranice, které zvířata logicky nerespektují. Disperze vlků umožňuje vznik nových alelických kombinací, jak dokládá nová studie zkoumající genetické míchání mezi alpskou a středoevropskou populací na Šumavě a v Bavorském lese. Přeshraniční přístup byl nutný i při realizaci této studie – ať už jde o terénní […]
Příroda 1.12.2024
Jsou to děsivé úkazy. Hurikán i tajfun bere životy, ničí majetek a pustoší. Jediná spolehlivá ochrana před nimi je útěk. Nová zjištění navíc naznačují, že těchto jevů bude přibývat. Tam, kde je atmosféra, tam je i její proudění. A to dokáže leckdy nabýt až pekelných rozměrů. Například na Neptunu jsou větry schopné překročit i rychlost […]
Vědci z Biologického centra Akademie věd ČR našli během letoška čtyřicet nových sladkovodních virů, které napadají vodní mikroorganismy. První, který se jim podařilo izolovat a podrobně popsat, dostal jméno podle jihočeské metropole – Budvirus. Jedná se o takzvaný obří virus, který napadá jednobuněčné vodní řasy skrytěnky. Výzkumníci potvrdili, že tento virus má významnou roli v ekosystému, protože […]
reklama
Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
reklama
Copyright © RF-Hobby.cz
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz