Domů     Příroda
Nový druh žáby je pojmenován po autorovi Pána prstenů
Alexandra Fiedlerová
od Alexandra Fiedlerová 21.2.2023
Zdroj: Sánchez-Nivicela JC, Falcón-Reibán JM, Cisneros-Heredia DF (2023) – ZooKeys 1141: 75-92

Ekvádorští vědci objevili nový druh potoční žáby s růžovýma očima a zlatě skvrnitými prsty. Protože vypadá, jako by přišla ze Středozemě, pojmenovali jí její objevitelé Hyloscirtus tolkieni po J.R.R. Tolkienovi, autorovi knih „Hobit“ a „Pán prstenů“..

„V potoce v lese žil Hyloscirtus. Nešlo o žádný ošklivý, špinavý potok s bahnitým zápachem, ani potok, bez života, v němž není nic, na čem by se dalo posedět nebo co jíst: byl to potok pro Hyloscirta, a to znamená kvalitní životní prostředí.“ Tak parafrázují vědci úvod Tolkienova Hobita, aby seděl na objev nové žáby, kterou nalezli v čistých tocích ekvádorského národního parku Río Negro-Sopladora, jenž je chráněnou oblastí od roku 2018. Zahrnuje 75 654 aktů nedotčených páramos (bezlesých stepí) a lesů.

Jediný nalezený exemplář

„Celé týdny jsme prozkoumávali různé oblasti národního parku Río Negro-Sopladora. Našli jsme jediného jedince tohoto nového druhu žáby, který nám připadal působivý díky svému zbarvení a velké velikosti,“ uvedl Juan Carlos Sánchez Nivicela, vědecký pracovník Muzea zoologie na Universidad San Francisco de Quito USFQ a jeden z autorů studie.

reklama

Jediný holotyp objevili vědci na jihovýchodních svazích pohoří Cordillera Oriental v Andách v nadmořské výšce 3190 metrů. Byl aktivní v noci a pobýval na větvích stromu ve výšce asi 5 metrů nad zemí, ve vzdálenosti 8 metrů od nejbližšího potoka.

Zdroj: Sánchez-Nivicela JC, Falcón-Reibán JM, Cisneros-Heredia DF (2023) – ZooKeys 1141: 75-92

Hyloscirtus tolkieni měří 6,5 centimetru a má šedavě zelený hřbet se žlutými a černými tečkami. Na spodní straně krku, břiše, bocích a spodních stranách nohou má žluté zabarvení s černými skvrnami. Prsty na horních a dolních končetinách jsou žluté s černými proužky a skvrnami.

Fascinující jsou oči této žáby, mají totiž růžovou duhovku. Zdá se, že primárním stanovištěm těchto žab je břehová vegetace, pulci se pak zřejmě vyvíjejí na kamenech v rychle se pohybujícím proudu potoků a řek.

Žába s růžovýma očima

Právě oči této žáby připomněly badatelům zvířata z fantasijního světa jejich oblíbeného autora J.R.R. Tolkiena (1892–1973). „Nový druh žáby má úžasné barvy a vypadá, jako by pocházel ze světa, který ve svých knihách vytvořil právě Tolkien,“ říká Diego F. Cisneros-Heredia, ředitel Muzea zoologie na Universidad San Francisco de Quito a přidružený výzkumný pracovník Národního institutu biologické rozmanitosti v Ekvádoru, který se na studii také podílel.

reklama

Nyní musí vědci posoudit stav populace této žáby, rizika vyhynutí a možnosti její ochrany. Zkoumat budou zejména možné hrozby, jako jsou invazivní druhy, těžba, změna klimatu či nové nemoci. Zajímat se budou také o původ a způsob života této potoční rosničky.

Rod Hyloscirtus, kam patří i nově objevená žába z potoka Rio Negro, zahrnuje 39 známých druhů potočních rosniček. Ty se vyskytují od Kostariky po Bolívii a v průměru měří kolem 6 centimetrů.

Štítky:
reklama
Související články
Když byl výzkum inteligence ve zvířecí říši ještě v plenkách, domnívali se vědci, že výroba a používání nástrojů je schopnost, kterou oplývá jedině člověk. Pak ale slavná bioložka Jane Goodallová prokázala, že nástroje umí vyrábět a používat také šimpanzi, tím se vnímání zvířecí inteligence od základů změnilo… A v poslední době nové výzkumy prokazují, že schopnost vědomě […]
Alzheimerova choroba je nejčastější příčinou demence u lidí, vedle zapomínání způsobuje také zmatenost a schopnost zabloudit i ve vlastním domě. Postihuje především osoby starší 65 let a činí je závislými na pomoci ostatních. Protože jsou si lidský a delfíní mozek podobné, zaměřili se nyní vědci na zkoumání, zda delfíni, kteří bez zjevných příčin uvízli na […]
Do fosilních paliv stále proudí větší objem finančních prostředků než do klimatických opatření, varuje nová zpráva Mezivládního panelu OSN pro změnu klimatu (IPCC). Samotná fosilní infrastruktura, stávající i plánovaná, přitom hrozí brzy spotřebovat zbývající uhlíkový rozpočet pro zastavení oteplení na hranici 1,5 °C. Podle středních odhadů nové zprávy IPCC dojde k překročení tohoto limitu nejpozději […]
Seriál The Last Of Us, ve kterém důležitou roli hraje parazitická houba, je hitem poslední televizní sezóny. Že tvůrci seriálu měli slušné biologické znalosti, svědčí i nový objev, ke kterému došlo v Brazílii. Badatelé objevili v brazilském pralese parazitickou houbu, která je postrachem zdejších pavouků. Jedná se o celkem vzácný organismus a patří do skupiny […]
Příroda je umělec, který nespěchá. Se svými díly si dává na čas, ta však nakonec stojí za to. Takový Grand Canyon, známý útvar ležící na jihozápadě USA, vznikal 6 000 000 let. Těžko odhadnout, kolik vody zatím uplynulo v řece Colorado, která jej jako nástroj sochaře vytvořila. Grand Canyon neboli Velký kaňon je 446 kilometrů […]
reklama
Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
reklama
Copyright © RF-Hobby.cz