Domů     Příroda
Nový druh žáby je pojmenován po autorovi Pána prstenů
Zdroj: Sánchez-Nivicela JC, Falcón-Reibán JM, Cisneros-Heredia DF (2023) – ZooKeys 1141: 75-92

Ekvádorští vědci objevili nový druh potoční žáby s růžovýma očima a zlatě skvrnitými prsty. Protože vypadá, jako by přišla ze Středozemě, pojmenovali jí její objevitelé Hyloscirtus tolkieni po J.R.R. Tolkienovi, autorovi knih „Hobit“ a „Pán prstenů“..

„V potoce v lese žil Hyloscirtus. Nešlo o žádný ošklivý, špinavý potok s bahnitým zápachem, ani potok, bez života, v němž není nic, na čem by se dalo posedět nebo co jíst: byl to potok pro Hyloscirta, a to znamená kvalitní životní prostředí.“ Tak parafrázují vědci úvod Tolkienova Hobita, aby seděl na objev nové žáby, kterou nalezli v čistých tocích ekvádorského národního parku Río Negro-Sopladora, jenž je chráněnou oblastí od roku 2018. Zahrnuje 75 654 aktů nedotčených páramos (bezlesých stepí) a lesů.

Jediný nalezený exemplář

„Celé týdny jsme prozkoumávali různé oblasti národního parku Río Negro-Sopladora. Našli jsme jediného jedince tohoto nového druhu žáby, který nám připadal působivý díky svému zbarvení a velké velikosti,“ uvedl Juan Carlos Sánchez Nivicela, vědecký pracovník Muzea zoologie na Universidad San Francisco de Quito USFQ a jeden z autorů studie.

Jediný holotyp objevili vědci na jihovýchodních svazích pohoří Cordillera Oriental v Andách v nadmořské výšce 3190 metrů. Byl aktivní v noci a pobýval na větvích stromu ve výšce asi 5 metrů nad zemí, ve vzdálenosti 8 metrů od nejbližšího potoka.

Zdroj: Sánchez-Nivicela JC, Falcón-Reibán JM, Cisneros-Heredia DF (2023) – ZooKeys 1141: 75-92

Hyloscirtus tolkieni měří 6,5 centimetru a má šedavě zelený hřbet se žlutými a černými tečkami. Na spodní straně krku, břiše, bocích a spodních stranách nohou má žluté zabarvení s černými skvrnami. Prsty na horních a dolních končetinách jsou žluté s černými proužky a skvrnami.

Fascinující jsou oči této žáby, mají totiž růžovou duhovku. Zdá se, že primárním stanovištěm těchto žab je břehová vegetace, pulci se pak zřejmě vyvíjejí na kamenech v rychle se pohybujícím proudu potoků a řek.

Žába s růžovýma očima

Právě oči této žáby připomněly badatelům zvířata z fantasijního světa jejich oblíbeného autora J.R.R. Tolkiena (1892–1973). „Nový druh žáby má úžasné barvy a vypadá, jako by pocházel ze světa, který ve svých knihách vytvořil právě Tolkien,“ říká Diego F. Cisneros-Heredia, ředitel Muzea zoologie na Universidad San Francisco de Quito a přidružený výzkumný pracovník Národního institutu biologické rozmanitosti v Ekvádoru, který se na studii také podílel.

Nyní musí vědci posoudit stav populace této žáby, rizika vyhynutí a možnosti její ochrany. Zkoumat budou zejména možné hrozby, jako jsou invazivní druhy, těžba, změna klimatu či nové nemoci. Zajímat se budou také o původ a způsob života této potoční rosničky.

Rod Hyloscirtus, kam patří i nově objevená žába z potoka Rio Negro, zahrnuje 39 známých druhů potočních rosniček. Ty se vyskytují od Kostariky po Bolívii a v průměru měří kolem 6 centimetrů.

Štítky:
Související články
V průběhu zimy došlo v Severní Americe k úhynu 60 % včelích populací. Dlouho trvalo, než vědci odhalili příčinu. Nyní už vědí, že za zkázou stál parazitický roztoč zvaný kleštík včelí (Varroa destructor). Ještě horší zprávou je, že se tento stává odolným vůči postřikům, které dosud k ochraně včelstev postačovaly. Odborníci proto volají po urychleném […]
Příroda 12.6.2025
Kakapů je momentálně na světě 242 a každý z nich má své jméno, i ti žijící v lesích. Všechny totiž znají ochranáři z Nového Zélandu. Dávají jim nejen jméno, ale i šanci, aby tento unikátní druh papoušků nevyhynul. Měl k tomu nakročeno, v 90. letech žilo posledních 51 kakapů. Kakapo soví (Strigops habroptilus) není žádný drobeček, váží kolem 3 […]
Moře a oceány ani zdaleka nejsou oázou ticha. Ani nemohou být. Život se tu už od svých počátků učil využívat zvuky k orientaci a komunikaci. Fungovalo to dobře, dokud nepřišel člověk se svou technikou. Vojenské sonary a vzdušná děla přinesly hluk takové úrovně, že ohrožuje vše živé od planktonu až po velryby. Za celý problém přitom […]
Zvířata jsou často vnímána jako tvorové žijící instinktivně, bez rozumu, emocí nebo péče o hygienu. Jenže nová zjištění z výzkumu chování lidoopů obracejí tuto představu naruby. Zvláště šimpanzi. Naši nejbližší evoluční příbuzní totiž předvádějí, že péče o zdraví a tělo není výsadou lidí. Vědecký tým z Max Planckova institutu zaznamenal hned několik situací, kdy šimpanzi […]
Jezero Natron se nachází v severní Tanzanii na okraji Velké příkopové propadliny. Jeho vody barví do ruda přítomné sinice, které milují sůl. Sodíku obsahuje voda v jezeře opravdu mnoho, jeho pH přesahuje 10, takže působí jako žíravina. Zvířata, která na jeho březích uhynou, se v důsledku toho promění v „kámen“. Slavným se jezero stalo poté, […]
reklama
Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
reklama
Copyright © RF-Hobby.cz
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz