Domů     Příroda
Nový druh žáby je pojmenován po autorovi Pána prstenů
Zdroj: Sánchez-Nivicela JC, Falcón-Reibán JM, Cisneros-Heredia DF (2023) – ZooKeys 1141: 75-92

Ekvádorští vědci objevili nový druh potoční žáby s růžovýma očima a zlatě skvrnitými prsty. Protože vypadá, jako by přišla ze Středozemě, pojmenovali jí její objevitelé Hyloscirtus tolkieni po J.R.R. Tolkienovi, autorovi knih „Hobit“ a „Pán prstenů“..

„V potoce v lese žil Hyloscirtus. Nešlo o žádný ošklivý, špinavý potok s bahnitým zápachem, ani potok, bez života, v němž není nic, na čem by se dalo posedět nebo co jíst: byl to potok pro Hyloscirta, a to znamená kvalitní životní prostředí.“ Tak parafrázují vědci úvod Tolkienova Hobita, aby seděl na objev nové žáby, kterou nalezli v čistých tocích ekvádorského národního parku Río Negro-Sopladora, jenž je chráněnou oblastí od roku 2018. Zahrnuje 75 654 aktů nedotčených páramos (bezlesých stepí) a lesů.

Jediný nalezený exemplář

„Celé týdny jsme prozkoumávali různé oblasti národního parku Río Negro-Sopladora. Našli jsme jediného jedince tohoto nového druhu žáby, který nám připadal působivý díky svému zbarvení a velké velikosti,“ uvedl Juan Carlos Sánchez Nivicela, vědecký pracovník Muzea zoologie na Universidad San Francisco de Quito USFQ a jeden z autorů studie.

Jediný holotyp objevili vědci na jihovýchodních svazích pohoří Cordillera Oriental v Andách v nadmořské výšce 3190 metrů. Byl aktivní v noci a pobýval na větvích stromu ve výšce asi 5 metrů nad zemí, ve vzdálenosti 8 metrů od nejbližšího potoka.

Zdroj: Sánchez-Nivicela JC, Falcón-Reibán JM, Cisneros-Heredia DF (2023) – ZooKeys 1141: 75-92

Hyloscirtus tolkieni měří 6,5 centimetru a má šedavě zelený hřbet se žlutými a černými tečkami. Na spodní straně krku, břiše, bocích a spodních stranách nohou má žluté zabarvení s černými skvrnami. Prsty na horních a dolních končetinách jsou žluté s černými proužky a skvrnami.

Fascinující jsou oči této žáby, mají totiž růžovou duhovku. Zdá se, že primárním stanovištěm těchto žab je břehová vegetace, pulci se pak zřejmě vyvíjejí na kamenech v rychle se pohybujícím proudu potoků a řek.

Žába s růžovýma očima

Právě oči této žáby připomněly badatelům zvířata z fantasijního světa jejich oblíbeného autora J.R.R. Tolkiena (1892–1973). „Nový druh žáby má úžasné barvy a vypadá, jako by pocházel ze světa, který ve svých knihách vytvořil právě Tolkien,“ říká Diego F. Cisneros-Heredia, ředitel Muzea zoologie na Universidad San Francisco de Quito a přidružený výzkumný pracovník Národního institutu biologické rozmanitosti v Ekvádoru, který se na studii také podílel.

Nyní musí vědci posoudit stav populace této žáby, rizika vyhynutí a možnosti její ochrany. Zkoumat budou zejména možné hrozby, jako jsou invazivní druhy, těžba, změna klimatu či nové nemoci. Zajímat se budou také o původ a způsob života této potoční rosničky.

Rod Hyloscirtus, kam patří i nově objevená žába z potoka Rio Negro, zahrnuje 39 známých druhů potočních rosniček. Ty se vyskytují od Kostariky po Bolívii a v průměru měří kolem 6 centimetrů.

Štítky:
Související články
Lední medvěd jako trosečník na malé kře je smutným symbolem oteplování klimatu. Jeho situace nemá řešení. Nemá se kam vypravit za lepšími podmínkami pro život, jeho svět zmizí. A tak se musí přizpůsobit – zmenšením.   Zmenšení tělesných proporcí je poměrně účinný způsob, jak obstát ve stále teplejším klimatu. Má to prosté fyzikální vysvětlení: Čím […]
Příroda dokáže být fascinujícím způsobem brutální. Houba zvaná Cordycep, které se v přírodě nachází více než 600 druhů, se modifikuje přesně podle hmyzu, který napadá. Třeba Ophiocordyceps unilateralis přeměňuje mravence v zombie. Jsou ale i jiné a výstřednější druhy. Hmyzomorka muší (Entomophthora muscae) je druh houby, která napadá mouchy. Postup je jednoduchý. Nejprve oběť nakazí, pak […]
Mimořádný objev se podařil vědcům z olomouckého pracoviště Ústavu experimentální botaniky Akademie věd ČR. Ve spolupráci s německými kolegy z Leibniz Institute of Plant Genetics and Crop Plant Research identifikovali u rostliny čirok pyl s unikátními vlastnostmi. Výzkum by v budoucnu mohl pomoci se šlechtěním odolnějších zemědělských plodin. O objevu informuje prestižní časopis The New […]
Žížaly patří mezi kroužkovce, konkrétně náleží do podkmene opaskovců. Chaotické přeuspořádání chromozomů pomohlo kdysi těmto tvorům přesídlit z mořského prostředí do sladkovodního, a některým dokonce i na souš. Mezi opaskovce se řadí maloštětinatci a pijavice. Známým zástupcem maloštětinatců je žížala obecná, která žije na souši, patří sem však i tak zvaní krvaví červi (Glycera), kteří […]
Jako generace „plastic people“ žijeme v barevném, naleštěném a nerozbitném světě. Z kdysi zázračného produktu se nakonec stal veřejný nepřítel číslo jedna, ale dnes ho bereme na milost. Není totiž tak snadné ho nahradit, v medicíně, potravinářství, automobilovém průmyslu nebo kosmonautice se bez jeho trvanlivosti, lehkosti, snadné výroby a údržby neobešli. „Špatnou pověst plastům dělají […]
reklama
Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
reklama
Copyright © RF-Hobby.cz