Nejen, že hrozí, pravděpodobně už tu je, jak ukazují terénní výzkumy z jiných evropských zemí, včetně sousedního Německa. Takže otázkou spíš je, natolik je tato infekce nebezpečná.
V dubnu 2017 přijala nemocnice v Chölönbujru v čínské provincii Vnitřní Mongolsko pacientku s vysokou horečkou a velkými bolestmi hlavy. Když ji lékaři prohlíželi, všimli si pár výrazných červených pupenců na kůži.
Od klíšťat, vysvětlila žena a dodala, že pracuje venku na poli. Okamžitě padlo podezření na klíšťovou encefalitidu, příznaky tomu odpovídaly. Jenže ve vzorcích krve nemocné ženy nenašli v laboratoři žádné stopy po původci této infekce.
Neprokázali protilátky, což by nebylo zas tak divné, protože se tvoří dva až tři týdny po nákaze, ale ani části viru. Možná by zůstalo u diagnózy horečnaté onemocnění neznámého původu, kdyby se pacientů s takovými potížemi a čerstvým kousnutím od klíštěte nezačalo objevovat vícero.
Mezi květnem a zářím 2017 jich měli skoro čtyři stovky. A tak začali porovnávat vzorky jejich krve a pustili se do hledání neznámého původce potíží. Do výzkumu se zapojili také odborníci z dalších pracovišť v této části Číny včetně veterinárních, protože jako přenašeč byla podezřelá klíšťata a také komáři, což posiloval i fakt, že mezi nakaženými byli nápadně často lidé, kteří pracovali na poli nebo v lese.
Neznámý, nikoliv nový virus
Ještě téhož roku pachatele našli a svůj objev publikovali. Tak se svět dozvěděl, že klíšťata mohou přenášet další, dosud neznámou infekci. Vyvolával ji virus příbuzný s původcem klíšťové encefalitidy. Podle města, kde se nakazila pacientka, která vlastně celý výzkum inspirovala, ho nazvali Alongshan.
Identifikace pachatele však byla jedna z mála jistých zpráv o nové nákaze. Chyběly informace, nakolik je rozšířená a jakou představuje hrozbu. A tak se v následujících letech rozběhlo hledání viru Alongshan i v jiných zemích.
Jeho výskyt záhy hlásili vědci z Ruska, ale i některých evropských zemí včetně Německa. Ve Švýcarsku přišli na další nepříjemné zjištění. Ve vzorcích totiž nacházeli viry Alongshan ke svému překvapení mnohem častěji než původce klíšťové encefalitidy, jak oznámil oznámil profesor Cornel Fraefel, ředitel Virologického ústavu v Curychu.
Pravděpodobně tedy nejde o nový virus, ale dosud neodhalený. Předpokládá se, že zůstával skrytý pod obrazem „letní chřipky“. Rezervoár, odkud klíšťata nákazu berou, zase hledali vědci z Veterinární vysoké školy z Hannoveru.
Protilátky našli v krvi lesní zvěře, ale i u dalších volně žijících a domácích zvířat.
Vakcína není dostupná
Že se už dříve nerozběhl výzkum na zjištění původce těchto horečnatých letních onemocnění nejspíš vyplývá z jejich charakteru: Ačkoliv nástup infekce připomíná klíšťovou encefalitidu, zůstává jen u její první horečnaté fáze a nenapadá pak mozek.
To potvrdil i průkopnický výzkum v Číně. Tamní vědci popsali, že „příznaky obvykle odezněly po 6 až 8 dnech léčby a všichni pacienti se zcela uzdravili. Doba hospitalizace byla přibližně 10 až 14 dnů. U pacientů s potvrzenou infekcí se nevyskytly trvalé klinické komplikace ani úmrtí.“ Jinak řečeno, Alongshan zřejmě není tak nebezpečný jako klíšťová encefalitida, spíš dále rozšiřuje množství infekcí, které může přisáté klíště přenést.
Mrzuté je, že proti němu nechrání očkování proti encefalitidě, i když jde o příbuzné viry. Jedinou prevencí je tedy důsledné používání repelentů.
Autorka: Kateřina Pavelcová