Domů     Příroda
Kagu: Nenápadný unikát z českých zoo
Veronika Tyrková 23.4.2025

V tropických deštných lesích Nové Kaledonie se po ránu ozývají zvuky připomínající štěkot a kokrhání. Pro turisty vlastně nic zvláštního, ale místní obyvatelé vědí, že je vydávají tvorové, kterým jejich předci říkávali duchové lesa. .

Samozřejmě to nejsou ani psi, ani kohouti. Ozývají se tak perleťově šedí ptáci s chocholkou a oranžovým zobákem. Zvukové projevy nejsou jejich jediná zvláštnost. Tou další jsou poměrně velká křídla, která vlastně nepotřebují.

Kagu chocholatý (Rhynochetos jubatus), pták zhruba velikosti kachny, patří mezi nelétavé druhy, nemá ani dostatečně vyvinuté svaly potřebné k létání. Přesto se mu křídla někdy hodí. Používá je pro udržování rovnováhy, když se pohybuje mezi kameny a seskakuje z nízkých větví.

Slouží mu také při námluvách a pro obranu potomstva před predátory. Při nebezpečí totiž roztáhne křídla a předvádí, že je má zlomená. Snaží se při tom zakrývat hnízdo, které si dělá na zemi mezi kameny či listím.

V současnosti se předpokládá, že toto divadlo používají ptáci při setkání s jediným nebezpečím, a to člověkem. Při obranném tanci ukazuje krásné letky s černými pruhy, které se dříve používaly jako ozdoba dámských klobouků.

Loven byl ale na maso. V současnosti jsou kaguové přísně chránění, jelikož zbývá jen asi tisícovka jedinců. V evropských zoologických zahradách je chováno 11 jedinců a v ČR máme to štěstí, že je tu k vidění skoro polovina z nich, 3 jsou v Praze a 2 v Plzni.

Jediná samice v Evropě

Zoo Praha se chlubí nejen tím, že může tento unikátní novokaledonský druh návštěvníkům ukázat, ale jako jediná z institucí sdružených v Evropské asociaci zoologických zahrad (EAZA) má navíc v péči samici kagu.

Do Prahy se dostala v roce 2024 z ptačího parku Walsrode v Německu, odkud pochází všichni kaguové chovaní v ČR. Podle kurátora ptáků Antonína Vaidla je její svěření do Zoo Praha nejen poctou, ale i velkým závazkem.

Společnost jí dělají dva samci a všichni společně jsou k vidění ve voliéře v dolní části areálu poblíž vchodu do expozičního celku Vodní světy a opičí ostrovy – ale jen v teplých měsících. Kaguové jsou uzpůsobení tropickému klimatu Nové Kaledonie a na zimu si ještě nezvykli.

Proto ji tráví v zázemí. Větším problémem je ale podle Antonína Vaidla jejich silný sklon k tloustnutí. Proto je spolu s chovateli pravidelně váží, odebírají jim krev a nechávají dělat jaterní testy. Díky zdravotním kontrolám mohou bránit přílišnému nárůstu váhy a zvyšovat tak šanci, že se jednou dočkají snůšky.

Pochutnávají si na žížalách

Zoo Plzeň chová dva samce. Podle kurátora ptáků Tomáše Peše jsou to klidná zvířata, s nimiž je bezproblémová práce. Do Plzně přišli z ptačího parku Walsrode v roce 2018 spolu se samcem, který je teď k vidění v Praze.

Obývají voliéru v Asijské zahradě, kde mají velmi vhodnou společnost. Tou je papoušek chocholatý (Eunymphicus cornutus), který stejně jako kagu nežije v přírodě nikde jinde než na Nové Kaledonii. V obou českých zoo krmí kaguy především žížalami, což je hlavní složka jejich přirozené stravy.

Přidávají jim k tomu různý hmyz a v Plzni navíc i kousky hovězího srdce. Jelikož v evropských institucích žije jediná samice, tak dopárování plzeňských samců je podle Tomáše Peše nemožné. Drží tedy palce kolegům z pražské zoo, aby měli štěstí a odchov se jim podařil.

Zoologické zahrady jsou jednou z nadějí pro záchranu těchto ptáků, kteří jsou na červeném seznamu IUCN řazeni mezi ohrožené druhy. Nejvíce kaguů chová novokaledonská zoo Parc Zoologique et Forestier, kde se je snaží rozmnožit a vracet do volné přírody.

Více se dočtete v čísle 5/2025.

Autorka: Kateřina Pavelcová

Foto: FOTO: JJ Harrison / Creative Commons / CC BY-SA 3.0
Zdroje informací: iucnredlist.org, birdlife.org, zoopraha.cz
Související články
Usnout včas, spát celou noc, probudit se svěží – pro mnohé sen. Doslova. Ve světě, kde se večerní ticho mění v modré světlo displejů a hlava neumí přestat přemýšlet ani v jednu ráno, se kvalitní spánek stává luxusem. Jenže spánek není jen odpočinek. Je to chvíle, kdy se tělo opravuje, mozek uklízí, srdce zklidňuje, imunita […]
Objevy Příroda 9.7.2025
Křehké, chutné, plné vitamínů a antioxidantů – klíčky si v posledních letech našly pevné místo ve zdravé kuchyni. Nový český výzkum nyní přináší převratnou inovaci v jejich pěstování. Vědecký tým z CARC vedený Ing. Eliškou Kováříkovou, Ph.D. objevil způsob, jak klíčení spojit s fermentací pomocí mléčných bakterií. Výsledkem jsou klíčky s delší trvanlivostí, ochranou proti kontaminaci a zároveň […]
Více než 400 primitivních koster prehistorických velryb bylo nalezeno v egyptském údolí Wadi Al-Hitan, což v překladu znamená „Údolí velryb“. Jejich zkoumání nabízí unikátní pohled na vývoj těchto tvorů, zejména jejich přerod ze suchozemských na mořské živočichy. Údolí velryb se nachází v egyptské saharské poušti. Místo bylo během pozdního eocénu, tedy v období před 55,8 […]
Objevy Příroda 7.7.2025
Rostliny jsou víc než jen zelený porost naší krajiny. Hrají zásadní roli v koloběhu uhlíku, a tím i v ochraně klimatu. Nová studie vedená vědci z Biologického centra AV ČR ukazuje, že druhová pestrost rostlin může významně ovlivnit, kolik uhlíku se ukládá do půdy.   Klíčem je ale správné místo a správné podmínky – jinak […]
Víme, že existovaly, ale vlivem nepříznivých podmínek, nadměrného lovu či činnosti člověka došlo k jejich vyhynutí. Díky vzorkům DNA těchto ztracených tvorů se vědci nyní chtějí pokusit je znovu přivést k životu. Budou se po naší planetě znovu prohánět mamuti, tasmánští tygři či blbouni nejapní? V dubnu letošního roku představila americká společnost Colossal Biosciences světu […]
reklama
Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
reklama
Copyright © RF-Hobby.cz
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz