Domů     Medicína
Mají rodiče oblíbenější dítě? Podle nového výzkumu ano!

Sourozence pojí jedinečné pouto vybudované na základě společných vzpomínek, rodinných rituálů i občasných hádek a naschválů. Když ale dojde na lámání chleba, často má jeden z nich, anebo oba pocit, že ten druhý byl rodiči upřednostňovanější a oblíbenější.

Nový výzkum odhalil, kterého sourozence rodiče zpravidla preferují, často aniž by si to uvědomovali….

Vědci z Univerzity Brighama Younga pod vedením Alexe Jensena v rámci nové studie zkoumali data pocházející od více než 19 000 jedinců, týkající se rodinných vztahů, a to z různé škály publikovaných i nepublikovaných zdrojů.

Jejich cílem bylo zjistit, zda rodiče mají tendence upřednostňovat některé ze svých dětí, což může mít vliv na celý jejich další život. Odborníci dospěli k závěru, že ke zvýhodňování často nenápadně dochází na základě pořadí narození, osobnosti i pohlaví.

Mladší sourozenci, dcery a ti příjemnější

Podle vědců se mladším sourozencům obecně dostává příznivějšího zacházení ze strany rodičů, zatímco ti starší se těší větší autonomii – rodiče je s tím, jak vyrůstají, méně kontrolují. Dále mají rodiče tendence upřednostňovat dcery o něco více než syny, ačkoliv děti tuto zaujatost zpravidla nerozpoznají.

Velkou roli pak sehrává rovněž osobnost dítěte, kdy rodiče preferují ty příjemnější a odpovědnější, bez ohledu na pořadí jejich narození i pohlaví, a zachází s nimi přívětivěji.

„Většina rodičů se pravděpodobně snáze propojí s jedním dítětem než s druhým, ať už je to kvůli jeho osobnosti, pořadí narození, pohlaví nebo jiným věcem, jako jsou společné zájmy,“ komentuje zjištění Jensen.

A radí rodičům: „Dávejte si pozor na tyto vzorce v sobě. Věnujte pozornost tomu, jak vaše děti reagují na věci, které by mohly být vnímány jako zvýhodňování.“ Děti, které se cítí méně oblíbené ze strany svých rodičů, mají podle něj větší pravděpodobnost pozdějšího výskytu duševních problémů, případně u nich dochází k problematickému chování doma nebo ve škole.

Radar na protěžování

Děti mají zpravidla dobrý radar na nespravedlnost v přístupu ze strany rodičů. „Vaše děti vám dají vědět, pokud si myslí, že je něco nespravedlivé. Věnujte jim pozornost, když to udělají a berte jejich námitky vážně,“ radí Jensen.

„Buď jim chybí perspektiva a porozumění, anebo musíte udělat nějaké změny ve výchově. Ujistěte se, že jste tomu druhému otevření,“ dodává. Situace se ale může zvrhnout i při přílišné snaze o stejné zacházení.

„Někdy mají rodiče takové starosti, jak zacházet se svými dětmi stejně, že mohou přehlížet individuální potřeby,“ vysvětluje Jensen.

Podle něj je důležité se poučit ze závěrů této studie a dát si pozor, zda v sobě rodiče nepěstují tyto škodlivé vzorce chování. „Naším cílem však rozhodně není vyvolat v rodičích pocit provinilosti,“ říká Jansen.

Spíše doufá, že studie vrhne světlo na rodinnou dynamiku, která je často pociťována, ale málo diskutována. Přičemž protěžování, ať už úmyslné nebo ne, ovlivňuje nejen sourozenecké vztahy a celkové vztahy v rodině, ale i individuální pohodu.

Rozpoznáním tendencí k upřednostňování jednoho dítěte, se tomu mohou rodiče vyhnout a podpořit silnější rodinná pouta.

Zdroj: ScienceDaily

Foto: Pixabay
Zdroje informací: ScienceDaily
Štítky:
Související články
Jako věčné chemikálie jsou označovány chemické sloučeniny obsahující fluor, ze kterých je zhotovována řada vodě, mastnotě a skvrnám odolných výrobků, jako je nepřilnavé nádobí či oblečení do deště. Jenže tyto chemikálie se dostávají i do našich těl a jsou spojovány s řadou zdravotních problémů. Nyní se ukazuje, že si s nimi naštěstí do jisté míry […]
Medicína 14.7.2025
V roce 2023 zemřelo v důsledku užívání tabáku celosvětově více než 7 milionů lidí. Tabák zůstává hlavním rizikovým faktorem úmrtí u mužů, kde způsobil 5,59 milionu úmrtí. U žen se pak umístil na sedmém místě s 1,77 milionu úmrtí. Tabák stojí za přibližně každou osmou smrtí na světě a v některých zemích počet úmrtí prudce […]
Usnout včas, spát celou noc, probudit se svěží – pro mnohé sen. Doslova. Ve světě, kde se večerní ticho mění v modré světlo displejů a hlava neumí přestat přemýšlet ani v jednu ráno, se kvalitní spánek stává luxusem. Jenže spánek není jen odpočinek. Je to chvíle, kdy se tělo opravuje, mozek uklízí, srdce zklidňuje, imunita […]
Historie Medicína 10.7.2025
Antropologové z Národního muzea ve spolupráci s Kriminalistickým ústavem Policie ČR, Ústavem soudního lékařství ÚVN, archiváři a knihovníky oznámili významný objev, a to, že identifikovali ostatky Jana Františka Löwa z Erlsfeldu (1648–1725), předního barokního lékaře, šlechtice a čtyřnásobného rektora Univerzity Karlovy. Tento úspěch přichází symbolicky právě v roce, kdy uplynulo 300 let od jeho úmrtí a zároveň 100 let od […]
Dlouhá léta bylo slepé střevo považováno za zbytečný evoluční přežitek – orgán, který je nám prakticky k ničemu, ale umí potrápit, když se zanítí. Nové vědecké poznatky však ukazují, že je zřejmě důležitější, než se zdálo. Proč ho potřebujeme? Slepé střevo vzniklo u člověka tím, že tenké střevo neústí do tlustého přímo na jeho počátku, […]
reklama
Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
reklama
Copyright © RF-Hobby.cz
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz