Domů     Zajímavosti
Proba-3: Dvojice družic vytvářející umělé zatmění Slunce
Martin Janda 8.12.2024

Slunce je pro nás nezbytné, ale občas je ho až moc. A třeba studovat sluneční korónu je kvůli zářivosti naší mateřské hvězdy nanejvýš obtížné. Evropská kosmická agentura (ESA) nyní přišla s elegantním řešením:

s dvojicí družic Proba-3, které dokážou Slunce na povel zastínit. Tato mise, jež byla zahájena tento týden, umožní vědcům nahlédnout pod závoj sluneční koróny, jakoby šlo o zákulisí ohnivé hvězdné show..

Proba-3 je dvojice družic, které budou létat ve formaci po eliptické dráze kolem Země. Co činí tuto misi, která nese i českou stopu, výjimečnou, je schopnost obou družic vytvořit umělé zatmění Slunce. Menší družice, která bude fungovat jako štít proti slunečnímu světlu, se umístí přímo před Slunce z pohledu druhé družice, vybavené vědeckými přístroji.

Badatelé pak budou mít vzácnou možnost pozorovat sluneční korónu, což je atmosférická vrstva Slunce, která zůstává za normálních okolností skrytá kvůli oslnivému světlu samotné hvězdy.

Klíčem k úspěchu mise je precizní synchronizace obou družic. Musí být schopny udržet stabilní vzdálenost a polohu s přesností na milimetry, přestože se pohybují rychlostí několika kilometrů za sekundu.

Proto ESA využije pokročilé technologie pro navigaci a kontrolu formace. Taková přesnost poskytne vědcům až šest hodin denně na studium sluneční koróny, což je výrazně více než při běžných přírodních zatměních, která trvají jen několik minut.

Sluneční koróna hraje klíčovou roli ve vesmírném počasí, které ovlivňuje Zemi. Je to místo, kde vznikají sluneční erupce a výrony koronální hmoty, tedy obrovské výtrysky plazmatu a magnetických polí, které mohou poškodit satelity, vyvolat geomagnetické bouře a narušit energetické sítě na Zemi.

Přesto je koróna stále špatně prozkoumaná kvůli technickým obtížím při jejím pozorování. Proba-3 by mohla přinést nové informace o mechanismech těchto jevů a pomoci lépe předpovídat jejich vliv na naši planetu.

Kromě vědeckého přínosu má Proba-3 i technologický význam. Testování formace družic a jejich koordinace otevírá dveře k budoucím misím, které budou vyžadovat podobné dovednosti, například pro vesmírné observatoře, megakonstelace satelitů nebo meziplanetární mise.

Foto: Evropská kosmická agentura
Zdroje informací: Evropská kosmická agentura
Související články
Objevy Zajímavosti 15.1.2025
Jako Jekyll a Hyde se chovají některé materiály. Mezinárodní tým Hanuše Seinera z Ústavu termomechaniky AV ČR zjistil, že v některých směrech je slitina niklu, manganu a galia schopna přenášet elastické vlny rychleji než ocel, v jiných směrech se však pulzy šíří pomaleji než ve vzduchu. Aby vědci popsali chování slitiny, museli ji rozklíčovat atom […]
Každý rok zemře na nemoci přenášené komáry přes milion lidí na celém světě. Postřiky insekticidy, které mají vymýtit komáry ze zamořených oblastí, jsou neúčinné, protože si na ně komáři snadno budují odolnost. A tak si vědci do boje s nimi přizvali silnější zbraň, genetické inženýrství. Svoji pozornost vědci zaměřili na komára tropického, jemuž se pro […]
Vědci zabývající se studiem mořských živočichů si čím dál častěji všímají změn v jejich chování, ke kterým dochází poslední dobou. Největším problémem je požívání plastů těmito tvory, což má závažné dopady. Vede u nich ke ztrátě výživy, vnitřním poraněním, zablokování střev, hladovění a v některých případech i smrti. Chování mořských zvířat se však mění i […]
Říká se mu velbloud rostlinné říše, protože je suchovzdorný, což je při současných klimatických změnách u plodin nedocenitelnou vlastností. Čirok v naší zemi zatím málo známe, ale je pátou nejpěstovanější obilninou světa. Čirok je v České republice proti majoritním obilninám – pšenici, rýži a kukuřici, zatím okrajový, globálně však představuje významnou zemědělskou plodinu. Základem výživy […]
Vesmír Zajímavosti 12.1.2025
Život, jaký známe z naší planety, nemůže vzniknout kdekoli. Podmínky na naší planetě jsou ideálně vyladěné, takže životu se zde – prozatím – daří. Ale nebude tomu tak navěky. Aby mohl život, tak jak jej známe, prosperovat, musí se sejít řada okolností. Teplo, ale ne příliš velké, aby se nevyvařila další zásadní podmínka života – […]
reklama
Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
reklama
Copyright © RF-Hobby.cz
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz