Domů     Zajímavosti
Otázka dne: Co mají boty společného s přírodou?

komerční sdělení

Příroda je inspirací pro vědu, módu i průmysl. Ať už jde o aerodynamiku, odolnost materiálů či přilnavost, mnohé zásadní vynálezy vzešly právě na základě pozorování přírody. Ptactvo bylo inspirací pro vznik letadel, gekoni a jejich mikroskopická přilnavá vlákna na prstech zase pro efektivní adhezní materiály.

A v určitém směru jsou přírodou inspirovány i boty. Co s ní mají společného?

 Některé prvky, které na sobě boty mají, jsou výsledkem vědeckých vynálezů inspirovaných přírodou. Podíváme se na ty nejznámější z nich.

A týká se to také péče, a to jak o pánské, tak dámské boty. Ta je totiž také nedílnou součástí obuvního koloběhu. Za co tedy můžeme být přírodě vděční, co se módního spektra týče? .

Lopuch a suchý zip

Lopuch má vícero využití, avšak jeho pichlavé nažky se staly inspirací pro suchý zip. Díky mikroskopickým háčkům se lopuchové plody, ale také třeba bodláky, lehce zachytávají na oblečení, srsti zvířat či ve vlasech.

Suchý zip se skládá ze dvou tkanin, a to z pásku s malinkými očky a druhé části s háčky. Obě tkaniny se tak efektivně spojí.

Boty na suchý zip lehce zapnete i odepnete. Seženete různé modely na všechna roční období – od jarních, letních až po dámské či pánské zimní boty na suchý zip.

Impregnace a lotosový efekt

Lotosový květ není symbolem čistoty jen tak. Díky vodoodpudivé struktuře lotosového listu se na něm voda shlukuje do malých kulovitých kapek, které stečou z povrchu listu pryč a přitom s sebou vezmou i případné nečistoty. A taková superschopnost je využita i u impregnačních přípravků. Impregnace na boty účinně chrání jejich vnější část před průnikem vody a ulpíváním nečistot.

Vemte si tedy z lotosu příklad a zejména své podzimní či zimní boty pravidelně impregnujte.

Lehký kočičí došlap

Měkké polštářky na tlapách šelem působí jako měkká bariéra, která tlumí otřesy. A staly se inspirací pro zpracování pružné podešve, která zlehčí každý krok. Například dámské i pánské boty Rieker jsou vybaveny technologií Antistress, která absorbuje nárazy při došlapu, což je příjemný benefit také pro klouby a páteř. Jejich přehled najdete na Rieker-eshop.cz.

Flora i fauna jsou fascinující studnicí inspirace a složení některých přírodních materiálů je dodnes záhadou. Až se tedy vydáte na procházku do přírody v nových botách, zkuste se na chvilku zastavit a pokochat se jedinečností, kterou v sobě náš ekosystém ukrývá!.

Související články
Když před 66 miliony let narazil do naší planety asteroid, došlo k vyhynutí asi 70 % živočišných druhů, včetně slavných dinosaurů. Vyhubeni byli i páni druhohorních oceánů, tedy mosasauři, stejně jako nádherní příbuzní dnešních chobotnic, amoniti. Dokonce i zástupci savců, ryb a kvetoucích rostlin utrpěly vážný pokles populací a úbytek druhů. Jen jedna skupina tvorů […]
Toxoplazmóza je parazitární onemocnění, které způsobuje prvok Toxoplasma gondii. Jeho definitivním hostitelem jsou kočky a kočkovité šelmy, ovšem mezihostitelem může být i člověk. Ze závěrů mezinárodního výzkumu, provedeného v dubnu letošního roku, vyplývá, že by toto onemocnění mohlo mít negativní vliv na mužskou plodnost. Míra mužské plodnosti v posledním půl století prudce klesá. Analýza provedená […]
Staletí zanechávají na olejomalbách významných i těch méně známých mistrů výrazné stopy. Přirozené stárnutí děl má za následek praskliny, odlupování kousků pigmentů, změny barev a nejrůznější drobné skvrny. Oprava škod může restaurátorům trvat roky, takže je toto úsilí vyhrazeno jen pro nejcennější díla. Těm ostatním nyní nabízí záchranu umělá inteligence… Restaurování uměleckých děl je náročná […]
V průběhu zimy došlo v Severní Americe k úhynu 60 % včelích populací. Dlouho trvalo, než vědci odhalili příčinu. Nyní už vědí, že za zkázou stál parazitický roztoč zvaný kleštík včelí (Varroa destructor). Ještě horší zprávou je, že se tento stává odolným vůči postřikům, které dosud k ochraně včelstev postačovaly. Odborníci proto volají po urychleném […]
Moře a oceány ani zdaleka nejsou oázou ticha. Ani nemohou být. Život se tu už od svých počátků učil využívat zvuky k orientaci a komunikaci. Fungovalo to dobře, dokud nepřišel člověk se svou technikou. Vojenské sonary a vzdušná děla přinesly hluk takové úrovně, že ohrožuje vše živé od planktonu až po velryby. Za celý problém přitom […]
reklama
Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
reklama
Copyright © RF-Hobby.cz
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz