Domů     Příroda
I papoušci mluví nářečím
FOTO: Clément Bardot / Creative Commons / CC BY-SA 4.0

V evropských parcích jsou kromě cvrlikání sýkorek a vrkání holubů stále častěji slyšet i méně obvyklé ptačí zvuky – papoušci, kteří na sebe vesele pokřikují. Ještě zajímavější je, že i když jde o stejný druh, jejich pozdravy znějí jinak v Bruselu, Barceloně či v Aténách..

Exotické druhy, jako jsou papoušci mniší z Jižní Ameriky nebo alexandři malí z Asie, začaly dělat společnost evropským ptákům už zhruba před 50 lety. Jejich předci zřejmě ulétli chovatelům, někteří byli i záměrně vypuštěni.

Populaci alexandrů malých ve Francii prý založili jedinci, kteří kdysi uprchli z přepravek na letišti. Oběma druhům se v evropských parcích daří dobře. Přispívají k tomu i poměrně mírné zimy, které jsou v posledních letech stále častější.

V Česku zatím žije jen jedna menší polodivoká skupina papoušků mniších na jižní Moravě. Odborníci však předpokládají, že je jen otázkou času, kdy začneme papoušky vídat i v dalších parcích u nás.

Nemusejí si rozumět

Doktorand Stephen Tyndel z Institutu pro evoluční antropologii v Lipsku spolu s kolegy z Institutu Maxe Plancka strávil dlouhé hodiny pořizováním nahrávek štěbetání papoušků mniších. Vybrali si osm měst ve čtyřech zemích, konkrétně v Itálii, Belgii, Řecku a Španělsku.

Analýza dat nebyla jednoduchá. Papoušci mniší totiž mají mimořádně flexibilní hlasový repertoár. Napodobují se navzájem a daří se jim také imitovat lidskou řeč. Z široké škály zvukových projevů se vědci zaměřili právě na krátká kontaktní volání.

V jeho znění překvapivě našli podstatné rozdíly mezi ptáky z jednotlivých měst. I když jsou pro lidské ucho těžko postřehnutelné, zkušený pozorovatel by mohl zaznamenat, že v Bruselu jsou ptačí pozdravy kratší a pronikavější než v jiných městech.

Pro papoušky samotné to znamená, že by ptákům z jiných částí Evropy nemuseli automaticky rozumět. A se svými jihoamerickými příbuznými už by nejspíš společnou řeč nenašli vůbec.

Dialekty z náhodných chyb

Stephena Tyndela nezajímala jen města jako celek, ale i případné rozdíly mezi jednotlivými parky. Dalo se totiž předpokládat, že určitý dialekt bude typický pro skupinu ptáků žijících na jednom místě. To se ale neprokázalo, podle zvukových nahrávek mluví papoušci mniší v rámci jednoho města vždy stejně.

Jak tedy došlo ke vzniku dialektů v jednotlivých městech? Vědci z Institutu Maxe Plancka předpokládají, že se na sebe postupně nabalovaly drobné variace ve způsobu komunikace různých jedinců. A jelikož jsou tito ptáci velmi společenští a rádi se napodobují, tak se tyto odchylky zafixovaly a předaly dalším generacím.

Také se nedá vyloučit, že se mezi papoušky zakládajícími kolonie vyskytl nějaký jedinec s odlišným hlasovým projevem, který od něj ostatní převzali.

Autorka: Kateřina Pavelcová

Více se dočtete v čísle 7/2024.

Související články
Výrok Billa Gatese zněl jasně. Výroba mléčných produktů má až příliš vysokou uhlíkovou stopu. Aby tuto skutečnost zvrátil, rozhodl se podpořit kalifornský start-up, jež hodlá klasické máslo nahradit umělým. Společnost Savor ze San Jose využívá k výrobě tuku podobného živočišnému termochemický proces, který by měl být levný a zároveň energeticky nenáročný. „Vycházeli z faktu, že […]
Pro řadu lidí je symbolem roztomilosti. Ale i to předoucí klubíčko pořád zůstává šelmou. A to takovou, že dokáže rozvrátit celé ekosystémy. Kočka domácí, domestikovaná forma kočky plavé, člověka doprovází už nějakých 8 000 let. Dnes jsou kočky společně se psy nejoblíbenějšími domácími mazly. Mezinárodní společnost pro ochranu zvířat (ISPA) odhaduje, že na světě žije […]
Globální oceán již více než rok každý den překonává své teplotní rekordy. Rok 2024 zatím pokračuje v trendu z roku 2023. Právě tehdy se vlna rekordů nastartovala a od té doby nezpomaluje. Podle údajů Copernicus Climate Change Service dosáhla v březnu letošního roku průměrná globální teplota povrchu moře nového měsíčního maxima 21,07 stupně Celsia. „Březen […]
Málokteří živočichové vyvolávají tak silný obdiv a zároveň odpor jako pavouci. Arachnofobií neboli abnormálním strachem z pavouků trpí až 6 % světové populace, častěji ženy než muži. Nutno však říci, že většina nejděsivějších věcí, které se o těchto osminohých členovcích tradují, jsou jen fámy! Řada lidí se domnívá, že je pavouci chtějí pokousat, a to […]
Bezmála tři století víme, že blesk je elektrický výboj. Stále ale není jasné, jak přesně vzniká, a není možné jej předpovědět. Přispět k vyřešení bouřkové hádanky by mohl model elektrizace oblačnosti, na jehož vývoji pracuje Jana Popová z Ústavu fyziky atmosféry AV ČR. Většinou blesky vznikají v bouřkovém oblaku, který se nazývá cumulonimbus. Známe ho […]
reklama
Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
reklama
Copyright © RF-Hobby.cz