Domů     Medicína
Čeští odborníci vyvinuli urinární katetr, který brání infekcím močových cest
Zdroj: Riocath

Zavádění močového katetru v nemocnicích je spojeno se zvýšeným rizikem zavlečení nebezpečných bakteriálních infekcí do močových cest. Čeští vědci však vyvinuli zcela unikátní katetr, který tomu zabraňuje. Již ho s úspěchem testují lékaři ve Fakultní nemocnici Motol..

Urinární neboli močové katetry se používají k vyprázdnění močového měchýře v případě, že tomu brání křečovité sevření jeho svěrače, například u pacientů s poraněním míchy, případně po déle trvající operaci v celkové anestezii, nebo mechanická překážka, typicky zvětšená prostat u mužů.

„V naší zemi jsou ročně katetrizovány desítky tisíc operovaných pacientů, kterým přitom hrozí veliké riziko zavlečení infekce,“ říká k tomu jeden z autorů katetru MUDr. Miroslav Svoboda ze společnosti Riocath Global.

Už žádná infekce močových cest

Spolu s Ing. Vítem Pokorným z Ústavu organické chemie a biochemie Akademie věd ČR se proto snažili najít pro tyto pacienty řešení, které by snížilo dvě základní rizika spojená s aplikací běžně používaných urinárních katetrů.

„Prvním je riziko zavlečení mikrobů, které u každého člověka kolonizují vývod močové trubice, až do močového měchýře. V takovém případě totiž posléze dojde k rozvoji infekce močového ústrojí. Druhé riziko spočívá ve vzniku mikroskopických poranění výstelky močové trubice, ke kterým dochází mnohočetně tažením drobných krystalků s ostrými hranami, ulpělých na povrchu standardního katetru, složených zpravidla z urátů a oxalátů,“ vysvětluje Svoboda.

Zdroj: Riocath

Zavádění běžné katetru nejenže je bolestivé, ale zavlečené mikroby mohou porušenou výstelkou močové trubice proniknout ve větším množství do krevního oběhu a následně doputovat na různá vzdálená místa v těle, kde se usídlí a mohou způsobit vážnou zánětlivou komplikaci, například zápal plic.

Nový katetr tomu svojí konstrukcí brání. Je založen na ohebné trubičce, na které se střídají zesílené trámce s roztažným zeslabenými segmenty. Trámce umožňují přenos tlačné síly na vrchol trubičky, která se v tomto místě přehýbá, takže se vnitřní plášť trubičky přeměňuje na vnější.

Jednoduché a účinné řešení

Vnější plášť po celém obvodu naléhává na výstelku močové trubice, aniž by se po ní posouval, díky čemuž nedochází ani k posouvání krystalků, které by napomáhaly šíření infekce v močových cestách. S myšlenkou na močový katetr fungující na tomto unikátním principu přišli vědci už před 12 lety, ale jeho zavedení do praxe trvalo dlouho.

Dnes ho již mohou využívat lékaři ve FN Motol. Vedoucí lékař zdejší chirurgické JIP Jan Neumann k tomu říká: „To zavádění je jednoduché. Pro zkušené sestry stačí, aby to viděly jednou.“.

Do konce roku chce společnost Riocath spustit výrobní linku a školit personál. Technické řešení katetru patentovaly úřady více než 50 zemí, včetně Spojených států a Číny. Tvůrci se domnívají, že unikátní princip, na kterém jejich močový katetr funguje, je možné využít i jinde „Postupně zjišťujeme, že možnosti využití konstrukce evertibilní dvouplášťové trubičky jsou v medicíně velmi široké,“ konstatuje MUDr. Svoboda.

„Skoro každou hadičku nebo trubičku zaváděnou z nejrůznějších léčebných nebo diagnostických důvodů do těla lze modifikovat využitím našeho evertibilního dvoupláště, a vždy tím získat určitou výhodu.“.

Štítky:
Související články
Než byla v roce 1955 vytvořena první vakcína, byla dětská obrna obávanou nemocí. V jejím důsledku mohlo u dětí dojít k ochrnutí dýchacích a polykacích svalů. V takovém případě se jejich jedinou nadějí na přežití staly železné plíce. Jako železné plíce se označuje ventilátor s negativním tlakem. Jedná se o válec, v němž pacient leží […]
Pořád je to opomíjená záležitost, třebaže lékaři upozorňují na evidentní přínos. Význam pupečníkové krve pro lékařské zákroky byl potvrzen před 30 lety, kdy byla v pražské nemocnici v Motole provedena první transplantace pupečníkové krve v České republice. Dětský pacient, trpící závažnou nemocí, dostal díky krvetvorným kmenovým buňkám z pupečníkové krve od sourozence šanci na uzdravení. […]
Mravenčí práce a 10 let výzkumu přivedly vědce z Harvardu a Googlu k průlomovému milníku pro neurovědu – detailní 3D mapě lidského mozku. Pochopitelně ne celého. I jeden milimetr krychlový má ale co říct o povaze jedné z nejsložitějších věcí, která ve vesmíru existuje. I po letech soustavného snažení mají neurovědci stále jen mlhavou představu o tom, […]
Co se stane, když si dva bratři vezmou dvě sestry a mají dvě děti? Normálně by děti byli bratranci, ale co když otcové jsou dvě identická dvojčata a matky také dvě identická dvojčata? Pak podle genetiky jsou vlastně sourozenci a ne bratranci. Vědci jsou dvojčaty fascinováni odjakživa. Už multižánrový vědec Francis Galton v roce 1875 […]
Po lezavém zimním období většina lidí s nadějí vyhlíží jaro. Ale zdaleka ne všichni se z nastupujícího oteplení tetelí blahem. Už v březnu se do ovzduší uvolňuje pyl ze stromů a dubnu se sezóna alergenů rozjede naplno. A mnozí alergici v ty okamžiky začnou snít o léku, který by veškeré alergie konečně poslal na smetiště […]
reklama
Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
reklama
Copyright © RF-Hobby.cz