Domů     Historie
Olympijský čas: Evoluce dokonalosti
Veronika Tyrková 26.6.2024
FOTO: Unsplash

Čas je jako veličina života. Ovlivňuje všechno, všechny a všude. Otázkou je, jak ho člověk v průběhu dějin zaznamenával a jak se měřil… 

V dubnu 1896 byla slavnostně obnovena vznešená myšlenka, postavená na pilířích dávných sportovních bitev, odehrávajících se v kulisách antického Řecka. V Aténách byly zahájeny první novodobé olympijské hry.

V té době už existovaly stopky. Hodinářská společnost TAG Heuer si je patentovala už v roce 1869 a čas měřily s přesností na pětinu vteřiny. To byla také přesnost, se kterou byly měřeny první sporty novodobých olympijských her.

Třeba americkému běžci Thomasovi Burkemu napočítaly ve sprintu na 100 metrů čas 12 vteřin.

Když se Omega učí

Tehdy ale čas moc nikdo neřešil. Prioritou bylo, kdo doběhl první – tomu se měřil čas. Všem sportovcům se začal měřit čas až na Olympiádě ve Stockholmu v roce 1912. Neoficiálně se také experimentovalo s propojením stopek a elektronických čidel.

Bylo nasnadě, že příští hry se už neobejdou bez oficiálního časostroje. Tím se staly nové stopky Micrographe s přesností na setinu vteřiny.

To už ale sbírala konkurence znalosti. Švýcarská Omega se na stadionech po celém světě učila, jak co nejlépe a nejpřesněji měřit časy v různých atletických disciplínách (především běžeckých). Navíc dodávala informační tabule pro fotbalové stadiony, včetně pražských.

Díky akvizici firmy Lemania Lugrin a nasbíraných zkušeností byla Omega nejlépe připravena poskytnout jednoduše ovladatelné měřiče času pro olympiádu v Los Angeles (1932).

Začátek nové éry – Olympijské hry v Los Angeles

Olympiáda v Los Angeles byla v mnohém revoluční. Poprvé se postavila olympijská vesnice pro sportovce. Poprvé vítězové stanuli na stupních vítězů, poprvé se vyvěšovaly státní vlajky.

Vstupenka na zahajovací ceremoniál stála 3 dolary a padl rekord kapacity olympijského stadionu (101 574). Her se účastnilo 37 zemí, 1 332 sportovců, padlo 17 světových rekordů a rozdalo se 346 medailí.

A to všechno za pomoci 1 časoměřiče a 30 stopek Omega, které měřily čas na desetiny sekundy, a byly navrženy tak, aby byly maximálně přesné a spolehlivé, což byl v té době obrovský technologický průlom.

Tím začíná éra, kdy Omega nejenže definovala standardy v časomíře, ale také se stala trvalým partnerem Olympijských her, spojujícím inovace, přesnost a sportovní excelenci.

Autoři: Monika Živná, Jiří Lukša

Více se dočte v čísle 7/2024.

Štítky:
Související články
Ke konci života už byl zcela slepý, přesto stále úspěšně velel husitským vojskům. Jeho muži ho respektovali jako geniálního stratéga, stejně jako nepřítel. Kontroverze budil už za svého života a rozdílné názory přetrvávají po celých 600 let. Přesně tolik uplynulo od jeho smrti. Co o Žižkovi (ne)víme? Jméno Jan Žižka z Trocnova (1360–1424) si většina […]
Myši domácí se poprvé objevily zhruba před 500 tisíci lety, a to na indicko-pákistánském subkontinentu nebo íránské náhorní plošině, později se rozdělily do několika poddruhů. K lidským společnostem se připojily asi před 12 000 let a spolu s nimi se šířily po světě. Jak a kdy si podmanily Evropu? Mezi lidmi a myšmi panuje už […]
Tajemství krve v průběhu historie fascinovalo nejchytřejší hlavy své doby. Životodární tekutině se připisovaly mnohé vlastnosti a stala se součástí četných mýtů i rituálů. Byť krev byla odnepaměti pokládána za důležitou tekutinu, stovky let se využíval všelék v podobě pouštění žilou.  V 17. století se ale na scéně objevili lékaři, kteří se pokusili o pravý opak […]
Jazykovědci se málokdy mohou ozvat s přelomovým objevem. Jednou z mála možností je rozluštění písma dávných civilizací. V případě starého Egypta pomohly dvě náhody. Jednou byla starověká deska s nápisy ve třech písmech a druhou chytrá hlava Francouze, který už jako dítě vynikal jazykovým talentem. Bylo to za napoleonského tažení do Egypta, když v červenci 1799 narazili dělníci při […]
Nedávný mezinárodní výzkum, který vedla paleoantropoložka April Nowellová z University of Victoria, ukázal, že i v době ledové, tedy před 25 000 lety procházeli dospívající dívky a chlapci stejnými fázemi puberty jako dnešní teenageři. To rozšiřuje naše znalosti o tom, jak vypadal život předchůdců moderního člověka. Na studii, jejíž závěry byly v září letošního roku […]
reklama
Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
reklama
Copyright © RF-Hobby.cz
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz