Domů     Historie
Elektřinou k nemoci či ku zdraví?
Zdroj: Wikimedia Commons

Byla polovina 18. století, když německý vědec Christian G. Kratzenstein (1723–1795) symbolicky probudil Frankensteina – začal totiž experimentovat s užitím elektrických šoků k léčbě pacientů.

Byl přesvědčen, že revmatismus, chronická horečka i mor se daly spolehlivě vyléčit dostatečně silnou dávkou proudu pouštěného do těla. Zvýšený pulz po šocích považoval za projev ozdravného procesu. Jistou zemdlenost po proceduře považoval za příznivou, přinejmenším pro ty, kterým „bohatství, utrpení a starosti brání před zavřením očí na noc“.

Střídavý, střídavý

Mezitím ve Francii vědci experimentovali s léčbou paralýzy pomocí elektřiny. Po měsíci léčby, sestávající z pouštění elektřiny do pacienta až po dobu pěti hodin denně, byl ochrnutý zázračně vyléčen. „V tomto městě každý chce být elektrifikován,“ shrnul elektrizující nadšení veřejnosti francouzský lékař.

A podnikavci, jež vstoupili na trh s novými vymoženostmi, jim to brzy umožnili. K dostání byly najednou elektrické přístroje různé stupně bizarnosti – elektrické korzety pro snížení váhy, pánské elektrické pásky proti dysfunkci erekce.

V roce 1880 doktor Scoot představil elektrický hřeben, který neobsahoval více než lehce zmagnetizované železné tyče, skutečný zdroj elektřiny jaksi vynechal. Tuto technickou drobnost přebil Scott šikovným marketingem – hřeben nejenže údajně léčil zjevné problémy jako plešatost či bolest hlavy, navíc měl být účinný i na paralýzu a zácpu.

„V žádném případě nesmí více než jedna osoba používat jeden hřeben. Pokud je vždy použit tou samou osobou, zachovává si svou plnou léčivou sílu,“ říkal v době, kdy se věci nesdílejí.

Nejen zdravím nabitá koupel

V druhé polovině 19. století se soudilo, že probít vodu elektřinou a pak do ní skočit, byl skvělý nápad. Elektrické neboli „galvanické“ lázně si v Torontu v roce 1875 otevře také Jennie Kidd Troutová.

Podél van byly plátky kovu a pacienti se noří do probíjející vody. Elektřina údajně stimuluje orgány, teplá voda navíc otevírá póry a umožňuje vyplavení toxinů. Taková koupel pomohla od revmatismu stejně dobře jako ode dny nebo housera.

Nebyla to ovšem jen jedno sezonní záležitost – elektrickým koupelím propadla také Margaret Thatcherová (1925–2013), která je užívala od konce 80. let jako součást rutiny pro posílení zdraví – 0,3 ampéru jsou pro britskou premiérku tak akorát.

Související články
Historie 15.5.2025
Když v 19. století v pouštích středního Egypta objevili archeologové ruiny El-Amarny, nejprve se domnívali, že jde o obyčejné město. Postupem času ale jejich údiv rostl. Na starých nápisech se objevoval název města Achetaton a jméno faraona, který odtud vládl a které do té doby nikdo neznal… To jméno bylo Achnaton (?–asi 1336 př. n. l.) a […]
Hrobů vikinských válečníků bylo odhaleno poměrně velké množství. Mnoho dříve, než bylo možné určit pohlaví toho, kdo v něm odpočíval. A tak odborníci často pohlaví určili na základě předmětů, které se v hrobě nacházely. Když v něm objevili zbraně, měli zkrátka za to, že v hrobě ležely pozůstatky muže – válečníka. Analýza DNA však odhalila, […]
Enigma byl šifrovací stroj podobný psacímu stroji, který používal symetrickou šifru. S jeho pomocí nacistické velení během druhé světové války komunikovalo s jednotlivými složkami armády, například s ponorkami. Prolomit kód Enigmy trvalo spojencům, pod vedením geniálního matematika Alana Turinga, roky. Dnes by to podle odborníků zvládla umělá inteligence za chvilku. Na Enigmě se psalo podobně […]
Historie Objevy 28.4.2025
Byl vrstevníkem lékaře a etnografa Emila Holuba, ale na rozdíl od něj téměř upadl v zapomnění, a to i ve své rodné zemi. Jen Papua Nová Guinea si připomíná vědce, který se s notnou dávkou odvahy pustil do zkoumání způsobu života původních obyvatel.   Že zmínka o odvaze není nadsázka, vyplývá vylíčení prvního setkání s místními obyvateli, jak […]
Historie Příroda 24.4.2025
Z hustého porostu různých druhů hrášků se vynořil chlap v kněžském rouchu. Do zahrady rozhodně nepřišel pro zdravou svačinku, jeho cílem byla věda! „Tenhle je hranatý, támhleten zas kulatý. Zajímavé,“ kněz odložil motyku a vše si pečlivě zapsal. Revoluční nápad, využít statistiku v zahradě, zdá se přineslo pochopení toho, proč hrášek vypadá tak jak vypadá. Učitel spolu s knězem […]
reklama
Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden
Nenechte si ujít další zajímavé články
reklama
Copyright © RF-Hobby.cz
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz