Domů     Medicína
Naděje pro nemocné: Lidské ledviny vypěstované v prasatech
Zdroj: Pixabay

Ledviny patří k nejčastěji transplantovaným orgánům v případě terminálního stádia jejich nemoci. Pořád jich ale není dostatek pro všechny lidi, kteří by je potřebovali. Vědci se proto snaží přicházet s řešeními, jak tuto situaci změnit.

Jedním z nich je pěstování lidských orgánů ve zvířecích organismech. Jistého pokroku v tom dosáhli čínští vědci. Na jásání je však brzy..

V loňském roce bylo u nás provedeno 520 transplantací ledvin od zemřelých i žijících dárců, průměrná čekací doba na novou ledvinu je v České republice jeden rok. Ve Spojených státech je situace mnohem horší, na nový orgán zde lidé čekají průměrně 3 až 4 roky.

V roce 2022 zde bylo provedeno na 25 000 transplantací ledvin, což je rekordní počet. Navzdory tomu umírá v USA denně asi 12 osob, které se nového orgánu nedočkaly. Vědci se proto snaží najít cesty, jak zvýšit počet orgánů k transplantaci.

Převážně lidská ledvina

V Číně, která v posledních letech významně investuje do rozvoje biotechnologií, proběhl experiment, v jehož rámci se podařilo vypěstovat prasečí embrya, jejichž ledviny sestávaly převážně z lidských buněk.

Je to poprvé v historii, kdy se něco podobného povedlo s lidským orgánem, i když již v minulosti došlo k mezidruhovému pěstování orgánů, například myší ústrojí v potkanech. Nyní čínští vědci vytvořili chimérická lidsko-prasečí embrya, která v sobě zahrnovala jak lidské, tak prasečí buňky. Ta přenesli do 13 náhradních prasečích matek, kde se zdárně vyvíjela.

Zdroj: Pixabay

Po přibližně 25 dnech byla březost ukončena a embrya odebrána, aby mohla být zhodnocena. Ukázalo se, že měla strukturálně normální ledviny, jejichž vývoj odpovídal vývojové etapě, ve níž se embrya nacházela.

Skládaly se z 50 až 60 % z lidských buněk, ovšem obsahovaly cévy a nervy vzniklé převážně z prasečích buněk, takže by se stěží daly využít pro transplantaci. Nicméně, předchozí pokusy o vytvoření hybridů člověka a prasete vždy ztroskotaly na tom, že prasečí buňky měly během vývoje tendenci vytlačovat ty lidské.

V cestě stojí i etický problém

Nejnovější experiment, jehož výsledky byly zveřejněny v časopise Cell Stem Cell, tento problém obešel tím, že pomocí genetického inženýrství došlo v jeho rámci k úpravě jednobuněčného prasečího embrya tak, že mu chyběly dva geny potřebné pro vývoj ledvin.

Tím vznikla mezera, kterou mohly zaplnit lidské embryonální kmenové buňky integrované do prasečího embrya. Kromě ledvin však v embryích převažovaly prasečí buňky, což je na druhou stranu dobře, protože možnost, že by se prasečí mozek stal více lidským, vzbuzuje obavy nejen odborné, ale i laické veřejnosti a vyvolává závažné etické otázky.

Profesor Duško Ilič z King’s College v Londýně považuje tento experiment za průkopnický, nicméně nemyslí si, že zrovna tato metoda umožní, aby se v dohledné době na operační sály dostaly umělé lidské ledviny.

„Jak autoři přiznali, je zde spousta problémů,“ říká k ledvině z prasečího embrya. „Ukáže se tento přístup jako řešení? Na to nám odpoví jenom čas,“ dodává. Mezitím probíhají experimenty s pěstováním orgánů z kmenových buněk v umělých podmínkách laboratoře, stejně jako pokusy o voperování prasečích orgánů lidem.

Štítky:
reklama
Související články
Píše se rok 2023 a lidstvo znovu stojí na prahu technologické revoluce. Tentokrát s umělou inteligentní tváří. Zatímco nedávno AI bodovala na sociálních sítích, dnes dobývá průmysl i medicínu… Žijeme v době, kdy jsme každý den zahlceni desítkami a stovkami nových dat. Není však v našich silách je všechna zpracovat. A v medicíně to platí dvojnásob. […]
Že jsou vymýcené? To je relativní už jen s ohledem na tající věčně zmrzlou půdu, která může vydat kdejaké překvapení. Pravé neštovice navíc mají několik blízkých příbuzných a loňský poplach kolem těch opičích mohl být jen varovnou výstrahou. Datum 8. května 1980 vám asi nic neříká, přesto to byl významný den pro celé lidstvo. Oficiálně […]
Velmi často se mluví o tom, jak jsou zdravý jídelníček a dostatek pohybu důležité pro naše fyzické zdraví. Nyní se ukazuje, že zdravý životní styl je významný i pro duševní zdraví člověka. Studie provedená vědci z University of Cambridge a dalších významných světových univerzit naznačuje, že se podstatným způsobem podílí na snížení rizika rozvoje deprese. […]
Významná hrozba pro lidské zdraví… i tak by se dala označit antibiotická rezistence, ke které podle nejnovější studie velkou měrou přispívá také nestále se zhoršující kvalita ovzduší. Své závěry mezinárodní tým vědců z Velké Británie a Číny postavil na údajích z více než stovky zemí nashromážděných za dvě desetiletí. „Naše analýza představuje silný důkaz, že […]
Česká republika se drží na předních příčkách žebříčku výskytu rakoviny tlustého střeva a konečníku na světě. Ačkoliv je nádor ve střevě chirurgicky odstranitelný, zákeřnost této diagnózy spočívá v tom, že malé množství rakovinných buněk původní tumor opustí a založí novou rakovinu v životně důležitých orgánech. Tomu se nyní snaží zabránit španělští vědci. Kolorektální karcinom je […]
reklama
Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
reklama
Copyright © RF-Hobby.cz