Domů     Historie
Vzhůru na koně: Kdo je osedlal poprvé?
Zdroj: Pixabay

Jízda na koni patří k dobám minulým asi tak, jako slánka k pepřence. Otázkou však zůstává, kdy přesně si člověk tohoto lichokopytníka ochočil? Podle nejnovějších poznatků archeologů možná dříve, než se původně myslelo….

O historický „převrat“ se postaralo podrobné zkoumání kosterních pozůstatků lidí náležících k tzv. starověké evropské jámové kultuře. Měli to být právě oni, kdo v dobách před 4500–5000 lety začali koně využívat jako první.

„Objev ukazuje, že jsme možná poněkud zaslepeni civilizačními úspěchy starověkého Blízkého východu a přehlížíme kulturní přínos jiných regionů,“ uvedl hlavní vedoucí výzkumu, bioantropolog působící na univerzitě v Helsinkách, Martin Trautmann.

Klíčová naleziště

Konkrétně se stopy po opotřebení kostí na pravěkých pohřebištích podařilo nalézt na území dnešního Bulharska, dále Rumunska a Maďarska. Z vědeckého pohledu se jedná o „jezdecký syndrom“, jelikož poukazuje na drobné stopy, které v celkovém kontextu ukazují na pravidelnou jízdu na koni.

Podle spoluautora studie, Davida Anthonyho měla tato aktivita zásadní vliv na člověka už ve svých počátcích. Teprve nyní však tyto skutečnosti začínáme objevovat.

Po stopách koní…

„Kdy přesně došlo k prvnímu osedlání koně?“ Tak zněla otázka, na kterou se antropologové i archeologové po dlouhá desetiletí snažili najít správnou odpověď.

Až dosud totiž jakákoli zkoumání vedla k přesvědčení, že byli koně domestikováni pro mléko zhruba kolem roku 3500 před naším letopočtem. Coby lokalita byly určeny východoevropské stepi, tedy území, která dnes nalezneme v Kazachstánu a Rusku.

Dalším důvodem k „ochočení“ pak byla koňská síla, jíž člověk využil k tažení hojně naložených povozů, a to zhruba v období do roku 2000 před naším letopočtem. Experti proto předpokládali, že k samotné jízdě došlo někdy mezi těmito dvěma záchytnými body.

Zlomová analýza

Paradoxem ovšem je, že pátrání po prvních jezdcích nebylo v počáteční fázi hlavním předmětem nejnovějšího výzkumu. Cílem projektu YMPACT totiž bylo zjistit co nejvíce o jedincích, kteří byli součástí jámové kultury – o jejich stravě, životním stylu a kultuře.

Obrat o 360 stupňů však přinesla analýza 217 pozůstatků ze zhruba čtyř set kurganů (pohřebních mohyl), jež odhalila první náznaky, že tato kultura využívala koně. Od té chvíle už se studie vydala výlučně po této stopě.

Více se dočtete v čísle 6/2023, které vychází již příští týden…

Související články
Historie Ostatní 9.11.2024
Archeologové objevili důkazy o raných křesťanských pohřebních zvyklostech ze čtvrtého století díky bazilice uprostřed egyptské pouště, která i přes nánosy dvou tisíciletí zůstala neuvěřitelně zachovaná. V této bazilice odborníci nalezli více než deset hrobů, z nichž značná část překvapivě patřila ženám a dětem. Při typických křesťanských pohřbech ze čtvrtého století byli duchovní jako kněží nebo […]
Historie 8.11.2024
Forenzní patologové zanalyzovali slavnou fresku Michelangela Buonarrotiho s názvem Potopa, která se nachází v Sixtinské kapli. Podle všeho je na ní zachycena mladá žena s příznaky rakoviny prsu. Výsledky svého zkoumání zveřejnili v odborném časopise The Brest. Odhalené ženská ňadra jsou ve výtvarném umění velmi častým motivem, zpravidla v souvislosti s mateřstvím či erotikou. Mohou […]
Architektura Historie 31.10.2024
Ke konci života už byl zcela slepý, přesto stále úspěšně velel husitským vojskům. Jeho muži ho respektovali jako geniálního stratéga, stejně jako nepřítel. Kontroverze budil už za svého života a rozdílné názory přetrvávají po celých 600 let. Přesně tolik uplynulo od jeho smrti. Co o Žižkovi (ne)víme? Jméno Jan Žižka z Trocnova (1360–1424) si většina […]
Historie 29.10.2024
Myši domácí se poprvé objevily zhruba před 500 tisíci lety, a to na indicko-pákistánském subkontinentu nebo íránské náhorní plošině, později se rozdělily do několika poddruhů. K lidským společnostem se připojily asi před 12 000 let a spolu s nimi se šířily po světě. Jak a kdy si podmanily Evropu? Mezi lidmi a myšmi panuje už […]
Historie 23.10.2024
Tajemství krve v průběhu historie fascinovalo nejchytřejší hlavy své doby. Životodární tekutině se připisovaly mnohé vlastnosti a stala se součástí četných mýtů i rituálů. Byť krev byla odnepaměti pokládána za důležitou tekutinu, stovky let se využíval všelék v podobě pouštění žilou.  V 17. století se ale na scéně objevili lékaři, kteří se pokusili o pravý opak […]
reklama
Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
reklama
Copyright © RF-Hobby.cz
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz