Domů     Technika
Umělá inteligence je k pacientům empatičtější než lékaři
Alexandra Fiedlerová
od Alexandra Fiedlerová 9.5.2023
Zdroj: Pixabay

Využívání umělé inteligence v mnoha sférách je nyní aktuálním diskuzním tématem. Jedni jsou jí nakloněni, druzí ji považují za časovanou bombu. Asi zde bude platit více než jinde, že AI je skvělým sluhou, ale špatným pánem..

Umělá inteligence (AI) má neskutečný potenciál. Vědci z Kalifornské univerzity v San Diegu jsou přesvědčeni o tom, že by konverzační nástroje založené na jazykovém modelu ChatGPT mohly pomáhat s rutinními otázkami, na které pacienti odpovídají předtím, než je vyšetří lékař.

„Možnosti zlepšení zdravotní péče pomocí umělé inteligence jsou obrovské,“ myslí si doktor John Ayers z Kalifornské univerzity. Na rozdíl od lékaře totiž umělá inteligence nebude nevyspalá, ani ve stresu. Svá tvrzení zakládá na provedeném výzkumu.

Výpomoc pro lékaře

Vědci si ale rozhodně nemyslí, že by někdy v blízké či vzdálené budoucnosti mohla AI lidské lékaře zcela nahradit. Není možné, aby odpovědnost za rozhodování o zdraví lidské bytosti měly stroje. Už jen proto, že si ChatGPT často odpovědi vymýšlí či neposkytuje úplně pravdivé informace.

Pokud by však měla AI pouze klást rutinní dotazy, riziko lživých informací, poskytnutých pacientovi, by se tím minimalizovalo. A naopak by pak AI představovala významnou úsporu času.

Odborníci z Kalifornské univerzity se rozhodli provést malý výzkum, jehož závěry zveřejnili v časopise JAMA Interal Medicine. K jeho provedení využili údaje z fóra AskDocs na sociální síti Reddit. Lidé v něm mohou klást dotazy týkající se jejich zdraví a zdravotního stavu, a ověření lékaři a zdravotníci jim na ně odpovídají.

Vědci náhodně vybrali 195 konverzací mezi lékařem a tazatelem z tohoto fóra a stejné dotazy položili i ChatGPT.

Zdroj: Pixabay

Kvalitnější a empatičtější odpovědi

Komise složená ze tří profesionálních lékařů pak hodnotila, která odpověď jim přišla kvalitnější, a to jak z lékařského hlediska, tak s ohledem na míru empatie vůči tazateli. Při posuzování samozřejmě nevěděli, která odpověď pocházela od lidského lékaře a která od umělé inteligence.

V 79 % případů dala komise přednost odpovědím umělé inteligence před odpověďmi člověka. Za kvalitnější bylo považováno 79 % odpovědí ChatGPT ve srovnání s 22 % odpovědí lékařů.

Zároveň bylo 45 % odpovědí, poskytnutých umělou inteligencí, hodnoceno jako empatických či velmi empatických ve srovnání s pouhými 5 % odpovědí lékařů. Christopher Longhurst, další z vědců, kteří se na studii podíleli, k tomu říká:

„Výsledky naznačují, že nástroje, jako je ChatGPT, mohou účinně přinášet vysoce kvalitní, personalizované lékařské rady.“ Je však třeba mít na paměti, že ChatGPT byl naprogramován tak, aby projevoval vysokou míru empatie.

Odpovědi jím poskytované byly delší než ty, co dávali lékaři, což mohlo přispět k tomu, že za ně uměla inteligence obdržela vyšší hodnocení.

Štítky:
reklama
Související články
Už děti vědí, co znamenají tři barvy na semaforu. Ale co kdyby se na něm najednou objevilo i bílé světlo? Není vyloučeno, že se to stane a výzkumníci horlivě zvažují, kdy a jak ho prosadit. Souvisí s autonomními vozidly a i pro ta obyčejná by prý mohlo mít jen samé výhody. Autonomní vozidla (AV) brázdí […]
Oblast technologií je světem, kde se nad dosaženým vývojem leckdy tají dech. Ale jindy je také světem jen těžko uvěřitelných selhání a průšvihů. Inu, jak to tak bývá, není každý den posvícení… Elon a jeho síť Některými je považován za vizionáře, jinými za sociopatického egomaniaka. Ano, řeč je o podnikateli Elonu Muskovi. Když se jednou […]
Chatování s umělou inteligencí se stalo oblíbenou kratochvílí posledních měsíců. Pravda, systémy, které jsou na internetu k dispozici, se ještě mají co učit, maturant by je se svými znalostmi ještě zastínil. Ale všeho do času… „Sebevědomý bullshitter, který dokáže psát velmi přesvědčivé nesmysly,“ tak občas bývá umělá inteligence pocházející ze Silicon Valley popisována. Zatímco akademická […]
Propojení akademiků s byznysem a zakládání univerzitních společností s kapitálem soukromých investorů, tzv. spin-offů, je celosvětovým trendem. Nejinak je tomu v České republice, kde již několik posledních let, zejména v oblasti průmyslu 4.0., technologiích, automotive, IT či ve zdravotnictví takové projekty za podpory různých programů a investorů vznikají. Nyní představila holdingová společnost FABA CAPITAL svůj inkubační program FABA […]
Znečištění světových oceánů je enormní, vědci se proto snaží přijít na to, jak z nich odpad odstranit. Specialisté z Institutu Maxe Plancka pro inteligentní systémy ve Stuttgartu vyvinuli podvodního robota inspirovaného medúzami, který by se tohoto úkolu mohl se ctí zhostit. Celé ostrovy volně plujících plastů hyzdí světové oceány. Vědci v čele s oceánografem Marcusem […]
reklama
Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
reklama
Copyright © RF-Hobby.cz