Domů     Technika
Umělá inteligence je k pacientům empatičtější než lékaři
Zdroj: Pixabay

Využívání umělé inteligence v mnoha sférách je nyní aktuálním diskuzním tématem. Jedni jsou jí nakloněni, druzí ji považují za časovanou bombu. Asi zde bude platit více než jinde, že AI je skvělým sluhou, ale špatným pánem..

Umělá inteligence (AI) má neskutečný potenciál. Vědci z Kalifornské univerzity v San Diegu jsou přesvědčeni o tom, že by konverzační nástroje založené na jazykovém modelu ChatGPT mohly pomáhat s rutinními otázkami, na které pacienti odpovídají předtím, než je vyšetří lékař.

„Možnosti zlepšení zdravotní péče pomocí umělé inteligence jsou obrovské,“ myslí si doktor John Ayers z Kalifornské univerzity. Na rozdíl od lékaře totiž umělá inteligence nebude nevyspalá, ani ve stresu. Svá tvrzení zakládá na provedeném výzkumu.

Výpomoc pro lékaře

Vědci si ale rozhodně nemyslí, že by někdy v blízké či vzdálené budoucnosti mohla AI lidské lékaře zcela nahradit. Není možné, aby odpovědnost za rozhodování o zdraví lidské bytosti měly stroje. Už jen proto, že si ChatGPT často odpovědi vymýšlí či neposkytuje úplně pravdivé informace.

Pokud by však měla AI pouze klást rutinní dotazy, riziko lživých informací, poskytnutých pacientovi, by se tím minimalizovalo. A naopak by pak AI představovala významnou úsporu času.

Odborníci z Kalifornské univerzity se rozhodli provést malý výzkum, jehož závěry zveřejnili v časopise JAMA Interal Medicine. K jeho provedení využili údaje z fóra AskDocs na sociální síti Reddit. Lidé v něm mohou klást dotazy týkající se jejich zdraví a zdravotního stavu, a ověření lékaři a zdravotníci jim na ně odpovídají.

Vědci náhodně vybrali 195 konverzací mezi lékařem a tazatelem z tohoto fóra a stejné dotazy položili i ChatGPT.

Zdroj: Pixabay

Kvalitnější a empatičtější odpovědi

Komise složená ze tří profesionálních lékařů pak hodnotila, která odpověď jim přišla kvalitnější, a to jak z lékařského hlediska, tak s ohledem na míru empatie vůči tazateli. Při posuzování samozřejmě nevěděli, která odpověď pocházela od lidského lékaře a která od umělé inteligence.

V 79 % případů dala komise přednost odpovědím umělé inteligence před odpověďmi člověka. Za kvalitnější bylo považováno 79 % odpovědí ChatGPT ve srovnání s 22 % odpovědí lékařů.

Zároveň bylo 45 % odpovědí, poskytnutých umělou inteligencí, hodnoceno jako empatických či velmi empatických ve srovnání s pouhými 5 % odpovědí lékařů. Christopher Longhurst, další z vědců, kteří se na studii podíleli, k tomu říká:

„Výsledky naznačují, že nástroje, jako je ChatGPT, mohou účinně přinášet vysoce kvalitní, personalizované lékařské rady.“ Je však třeba mít na paměti, že ChatGPT byl naprogramován tak, aby projevoval vysokou míru empatie.

Odpovědi jím poskytované byly delší než ty, co dávali lékaři, což mohlo přispět k tomu, že za ně uměla inteligence obdržela vyšší hodnocení.

Štítky:
Související články
Medicína Technika 21.4.2025
Vědecký tým z Kalifornské univerzity v Berkeley oznámil  objev, který poněkud rozčeřil vody optiky a neurovědy: badatelé údajně identifikovali zcela novou barvu, která se vymyká běžnému lidskému vnímání. Tento nový barevný vjem pojmenovali „olo“ a podle samotných autorů experimentu jej nelze reprodukovat ani zobrazit na žádné běžné obrazovce či tiskovině. Objev je výsledkem experimentu, při […]
Český národní pavilon na světové výstavě EXPO 2025 byl oficiálně otevřen veřejnosti a hned od začátku zaujal nejen svou architekturou, ale i pestrým programem. Významným bodem je účast středoškolského týmu LASAR, který představí inovativní řešení problematiky kosmického odpadu. Pavilon navržený studiem Apropos Architects je architektonickým skvostem, jehož dřevěná a skleněná konstrukce ve tvaru spirály symbolizuje […]
Technika 10.4.2025
V Brně vzniklo České polovodičové centrum, které propojí výzkum s průmyslem a pomůže nastartovat polovodičový ekosystém. Má ambici posílit nejen českou, ale i evropskou technologickou suverenitu. Nově otevřené České polovodičové centrum (Czech Semiconductor Centre – CSC) má za cíl propojit výzkumné instituce, univerzity a technologické firmy. Pomůže především malým podnikům a startupům s vývojem čipů, […]
Technika 10.4.2025
Společnost Toyota Engineering Society začala loni pracovat na sférickém mobilním zařízení, které bude schopné přepravovat lidi v průhledné kulaté kapsli. Po čtyřech měsících vývoje představila funkční prototyp. Připomíná mobilní kapsli, kterou se pohybovali návštěvníci parku dinosaurů ve filmu Jurský svět. Vozidlo funguje na stejném principu jako kolo pro křečky. Na vnitřní straně koule jsou položeny […]
Tým z laboratoře CAPADS na Fakultě jaderné a fyzikálně inženýrské ČVUT v Praze provedl průlomové měření v oblasti intenzitní optické interferometrie, která je zásadní pro přesné měření směrů a vzdáleností ve vesmíru. Zlepšení v přesnosti by mohlo dosáhnout až několika řádů a výrazně přispět k hlubšímu pochopení kosmických struktur a jevů. Výzkum týmu se zaměřil na tzv. Hanbury […]
reklama
Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
reklama
Copyright © RF-Hobby.cz
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz