Domů     Historie
Římský lékař byl pohřben spolu se svými lékařskými nástroji
Zdroj: ELTE, Faculty of Humanities

Archeologové objevili v Maďarsku 2000 let starou sbírku lékařských nástrojů, která patřila římskému lékaři. Byl s ní pohřben. Proč vlastně cestoval do pro Římany „barbarské“ země?

Hrob pocházející z římské éry byl nalezen poblíž města Jászberény v regionu Jászág ve středním Maďarsku. Město leží asi 55 kilometrů východně od Budapešti. Nalezena v něm byla nejen téměř kompletní kostra muže, ale u paty hrobu se nacházely také dvě dřevěné truhly plné lékařských nástrojů, jako jsou jehly, kleště či skalpely.

O unikátnosti nálezu svědčí to, že podobné truhly s nástroji byly objeveny pouze v Pompejích.

Skalpely špičkové kvality

Vykopávky prováděl tým odborníků z Univerzity Eötvöse Loránda (ELTE) v Budapešti. Archeologové odhadli, že lékaři, pocházejícímu z Římské říše, mohlo být v době smrti mezi 50 a 60 lety a netrpěl žádnou zjevnou nemocí či traumatem.

Sada lékařských nástrojů je datována do prvního století našeho letopočtu. Levente Samu, archeolog ELTE, který se na vykopávkách podílel, to komentuje: „Nalezené skalpely jsou špičkové kvality a hodí se pro chirurgické zákroky.“.

Jsou vyrobené z bronzu, zdobené stříbrem a mají odnímatelné ocelové čepele. Spolu s nimi byl objeven i brusný kámen, který sloužil k jejich ostření, případně k drcení léčivých bylin. Podobné skalpely byly nalezeny v římské Galii, regionu, který dnes zaujímá Francie a západní části Německa.

Místo nálezu je překvapující. Levente Samu k tomu říká: „Je zarážející, proč lékař vybavený tak unikátními nástroji navštívil tuto vzdálenou oblast, kterou Římané považovali za barbarskou. Tak označovali všechna území mimo Řím.“.

Zdroj: ELTE, Faculty of Humanities

Smrt daleko do domova

A pokračuje: „Aktuální předpoklad je, že dobře vybavený lékař, pravděpodobně vyškolený v některém z lékařských center v císařství, cestoval do této oblasti, aby tam někoho zachránil.“ Od konce prvního století našeho letopočtu byla Římská říše císařstvím, prvním císařem byl Augustus, adoptivní syn Julia Caesara.

Region kolem dnešního města Jászberény byl v té době ovládán Sarmaty z kmene Jazygů a sloužil jako nárazníkový stát mezi římským územím a Dáky dále na severu.

Oblast byla pořímštěna po markomanských válkách, které probíhaly v letech 166 až 188. Římané se v nich, za vlády císaře Marca Aurelia, utkali s několika germánskými, sarmatskými a gótskými kmeny. Bojovali především proti germánským Markomanům a Kvádům a sarmatským Jazygům.

Po vítězství Říma se region stal hranicí říše až do 5. století, kdy připadl Hunům. Proč lékař do oblasti jel a co se mu stalo osudným, zatím zůstává nevyřešeno hádankou.

Štítky:
Související články
Přezdívá se jí „božská částice“ – Higgsův boson. Ač její jméno zní téměř mysticky, jde o velmi reálný, vědecky doložený objev, který proměnil naše chápání vesmíru. Právě ona totiž dává elementárním částicím jejich hmotnost, a tedy i podmínky pro vznik hvězd, planet i života samotného. V červenci 2012 se v podzemí u Ženevy otřásl svět […]
Staletí zanechávají na olejomalbách významných i těch méně známých mistrů výrazné stopy. Přirozené stárnutí děl má za následek praskliny, odlupování kousků pigmentů, změny barev a nejrůznější drobné skvrny. Oprava škod může restaurátorům trvat roky, takže je toto úsilí vyhrazeno jen pro nejcennější díla. Těm ostatním nyní nabízí záchranu umělá inteligence… Restaurování uměleckých děl je náročná […]
Historie Objevy 12.6.2025
Jak mohl skutečně vypadat svatý Václav? Na to se pokusil odpovědět mezinárodní tým vědců, který za pomoci nejmodernějších forenzních technik vytvořil digitální rekonstrukci podoby slavného českého knížete a světce. Využili k tomu lebku uloženou v rámci Svatovítského pokladu v Praze, přičemž výsledky svého výzkumu zveřejnili v odborném časopise Heritage. Na projektu se podíleli odborníci z […]
Dnes si řada lidí neumí představit svůj život bez kočky po svém boku. Jejich původ je však stejně záhadný jako tato zvířata samotná. Vědci nyní zpochybnili dlouho platnou hypotézu o tom, že kočky byly poprvé domestikovány v oblasti Levanty, kde chránily úrodu obilí před hlodavci. Podle dvou nových teorií pochází kočky ze Severní Afriky, nejpravděpodobněji […]
Když paleontologové objevili v roce 1988 na ostrově Vancouver v Britské Kolumbii v Kanadě kompletní, ale špatně zachovanou fosilii mořské příšery, domnívali se, že patřila nějakému zástupci plesiosaurů. Nyní, díky dalším objevům, ji odborníci přiřkli zcela novému druhu elasmousaura, kterého pojmenovali Traskasaura sandrae. Plesiosauři, stejně jako jejich podskupina elasmousauři, žili po celé období křídy (před […]
reklama
Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
reklama
Copyright © RF-Hobby.cz
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz