Domů     Příroda
Kontaminaci bílého vína nežádoucími mikroby odhalí už po týdnu elektronický jazyk
Zdroj: Pixabay

Vinaři používají dvě metody k detekci toho, zda bylo jejich bílé víno kontaminováno nežádoucími mikroby, a to čichovou zkoušku a testování vzorků vína v Petriho misce. Nyní by se k nim mohla přidat ještě třetí, hi-tech metoda, a to testování vína pomocí elektronického jazyka..

Elektronický jazyk se tomu lidskému vůbec nepodobá co do vzhledu, ale v nedávném experimentu provedeném v Sensory Science centru na Washington State University prokázal, že co do svých dovedností ten lidský snadno předčí.

Vědci pod vedením profesorky Carolyn Rossové zkoumali, zda je toto zařízení schopno detekovat škodlivé mikroby v různých lahvích Rieslingu dříve než lidé. Když je elektronický jazyk ponořen do kapaliny, může ji „ochutnat“ tím, že zanalyzuje přítomnost určitých sloučenin v ní.

Lidské a strojové testování kvality vína

Mikrobi, kteří kontaminují lahve bílého vína způsobí jeho zkažení a nepříjemný zápach, který připomíná odlakovač na nehty, pelargónie či „myšinu“. Na Washington State University vyvinul a naprogramoval vědecký tým pod vedením profesorky Rossové elektronický jazyk tak, aby byl schopen vnímat jedinečnost každého vzorku vína a shromažďovat o něm informace, které by mohly být podstatné pro vinaře, a to včetně kontaminace nežádoucími mikroby.

Zdroj: Washington State University

Vědci také vyškolili skupinu 13 dobrovolníků, aby dokázali posoudit různé aspekty kvality vína, včetně těchto nepříjemných pachů. Tito dobrovolníci následně hodnotili kvalitu vzorků nekontaminovaného vína i kontaminované vzorky, které byly skladovány 7 až 42 dní.

Elektronický jazyk měl stejný úkol a uspěl v něm. Ve všech kontaminovaných vzorcích odhalil přítomnost nežádoucích mikrobů už po sedmi dnech, zatímco lidé detekovali kontaminaci některých vzorků až po 35 dnech. Tedy o 28 dní později než elektronický jazyk.

Jasno už po týdnu!

Tomu se to dokonce podařilo dříve, než důkaz o přítomnosti mikrobů ve víně potvrdilo jejich pěstování v Petriho misce. „Při testování vzorků vína pomocí elektronického jazyka, se můžeme už po jednom týdnu dozvědět, zda došlo k jejich kontaminaci nebo jinému problému s kvalitou vína, oproti čtyřem týdnům čekání na pouhé senzorické testování,“ vyzdvihuje přínos elektronického jazyka Rossová. „Je to opravdu užitečný nástroj pro detekci kvality vína.“.

Rossová a její kolegové dříve prováděli obdobné testy na červeném víně, v současné době hledají vinaře, kteří by byli ochotni elektronický jazyk otestovat na svých produktech. „Poskytuje dobré informace o holistické kvalitě vín,“ vysvětluje Rossová.

A zároveň se domnívá, že tento typ analýzy bude ideálním doplňkem, nikoli nahrazením jiných metod posuzování kvality vína. Její studie bílého vína získala podporu od Washingtonského fondu pro výzkum vína a hroznů a amerického ministerstva zemědělství.

Štítky:
Související články
Příroda 23.1.2025
Severně od Brna se rozkládají rozsáhlé lesy patřící Mendelově univerzitě, které slouží jako unikátní přírodní laboratoř pro studenty Lesnické a dřevařské fakulty. Tento jedinečný areál o rozloze 10 500 hektarů, známý jako Školní lesní podnik Masarykův les Křtiny, otevírá své brány široké veřejnosti v rámci Dne otevřených dveří. Den otevřených dveří je jedinečnou příležitostí nahlédnout […]
Dlouhověkost je nyní fenoménem, na který se vědci ve svých výzkumech často zaměřují. Snaží se přijít na to, co umožňuje některým organismům žít déle než jiným. Ačkoliv na tom lidé nejsou špatně, žralok malohlavý ho hravě strčí do kapsy. Není proto divu, že se o něj zajímá velká řada výzkumných týmů. Jaké je tajemství dlouhověkosti […]
Zima a mráz představují pro většinu volně žijících zvířat výzvu. K přečkání této drsné části roku volí každé z nich zpravidla jednu ze tří základních strategii přežití, případně jejich kombinaci, která mu pomůže se s nástrahami plynoucími z chladu vypořádat. Změna klimatu nutí zvířata k příklonu ke té strategii, která je vzhledem ke změněným podmínkách, […]
Australští vědci nedávno popsali nový druh sklípkance, který se řadí mezi největší a nejjedovatější pavouky na světě. Tento druh, pojmenovaný Atrax christenseni na počest jeho objevitele Kanea Christensena, byl poprvé zaznamenán již před dvěma desetiletími v okolí města Newcastle. Atrax christenseni, známý také pod přezdívkou „Big Boy“ (Velký chlapec), dosahuje délky těla až 9 centimetrů, […]
Objevy Příroda 16.1.2025
Před sedmi lety zaujal Lenku Caisovou z Biologického centra Akademie věd ČR při procházce v přírodě nenápadný, ale velmi zvláštní mech. Při podrobnější laboratorní analýze vědkyně odhalila, že se nejedná o mech, ale o dosud neznámou, mnohobuněčnou zelenou řasu. Pojmenovala ji Draparnaldia erecta a záhy rozpoznala její potenciál stát se mimořádně zajímavým výzkumným objektem pro […]
reklama
Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
reklama
Copyright © RF-Hobby.cz
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz