Domů     Historie
Petosirisovo dědictví: Vědecká cesta ke kompletnímu poselství
Foto: Unsplash, 2H Media

Rok 2022 byl na egyptské objevy více než bohatý. Kromě 46 fresek ukrytých v chrámu boha Chnuma v Esně či starověkého tunelu v Taposiris Magna se podařilo propojit dva svitky náležící ke Knize mrtvých. Namísto vykopávek však tentokrát zabodovala digitalizace..

Nečekaný úspěch odstartovali pracovníci muzea Univerzity v Canterbury na Novém Zélandu, kteří do on-line katalogu exponátů zanesli také dílek plátna o velikosti 5×48 centimetrů.

Jednalo se o artefakt, který byl zhruba v období 300 let př. n. l. pohřben společně s tělem velekněze Petosirise. „Pro Petosirise by to byl nešťastný osud, na svém pohřbu nešetřil,“ okomentoval objev Foy Scalf.

Přes celou zeměkouli

Vědecké překvapení však nastalo v okamžiku, kdy si úryvek z Knihy mrtvých prohlédli experti z 11 000 kilometrů vzdáleného Gettyho výzkumného centra v Los Angeles. Zjistili totiž, že dokonale navazuje na jimi vlastněný exemplář.

„Mezi úryvky je jen drobná mezera, vyobrazená scéna ale dává smysl, zaklínadlo také a navazující text je už jen třešnička na dortu,“ uvedla Allison Griffithová z Canterburské univerzity. „Je úžasné ty díly takhle na dálku moci spojit,“ dodala nakonec.

Řezníci i bohyně

Ve chvíli, kdy se obě plátna spojila, naskytl se vědcům pohled na řezníky, kteří uřezávali dobytku končetiny s cílem využít je jako obětiny. Nechyběly ani postavy přinášející nábytek, jenž by měl nebožtíkovi sloužit i v posmrtném životě nebo pohřební plavidlo s bohyněmi Eset a Nebthet.

K záznamu posloužilo tzv. hieratické písmo, zjednodušená podoba hieroglyfů umožňující rychlejší zápis. Podle expertů se části Petosirisova pohřebního plátna pravděpodobně nachází ve sbírkách po celém světě.

Proč a kdy byly zrovna tyto dvě části rozděleny, se však prozatím zjistit nepodařilo.

Nejzachovalejší na světě

Dalším cenným artiklem se stal Aniho papyrus. Jeho „posmrtný průvodce“ je totiž nejzachovalejší na světě. Obsah tvoří podrobný popis cesty, kterou prochází duše po smrti těla. Zároveň disponuje snad největším počtem dochovaných kapitol ze všech prostudovaných papyrových svitků s egyptským rodokmenem.

K nejzajímavějším motivům významné relikvie patří tzv. vážení duše.

Zatímco na jednu misku vah je umístěno srdce, na druhé se nachází spravedlnost. Ve chvíli, kdy byl orgán těžší, jednalo se o signál, že dotyčný nežil spořádaným a stoprocentně morálním životem. Na jednotlivých stranách nechybí ani postava samotného Aniho.

Zobrazován je i se svou manželkou, která má zvednuté ruce v typickém egyptském pozdravu. Tímto gestem se podle odborníků nejčastěji zdravili bohové, kterých je v samotném papyru vyobrazeno hned několik.

Zdroj: Wikimedia Commons

Více se dočtete v čísle 3/2023, které je právě v prodeji…

Související články
Historie Objevy 3.4.2025
Téměř dva tisíce let staré svitky, pohřbené pod nánosy sopečného popela v Herkulaneu, se dlouho zdály být navždy ztracené. Extrémní teplo při erupci Vesuvu v roce 79 n. l. je proměnilo v křehké, spálené „nic“, co se zdálo být nerozluštitelné. Díky moderním zobrazovacím technikám a umělé inteligenci však nyní vědci dokázali virtuálně rozvinout a přečíst […]
Historie Technika 27.3.2025
Před sto lety v březnu 1925 šéfpilot společnosti Aero Josef Novák dosáhl výškového rekordu 8 651 metrů na stíhacím letounu Aero A-18. Tento výkon o dva měsíce později ještě překonal, když se stejným strojem a upraveným motorem vystoupal do rekordní výšky 9 140 metrů. Úspěch potvrdil nejen výjimečné vlastnosti první sériově vyráběné československé stíhačky, ale také významnou […]
Historie 12.3.2025
Pražské Národní muzeum hostí jednu z nejvýznamnějších výstav letošního roku. Pod názvem Čingischán a jeho svět se návštěvníci mohou ponořit do fascinující historie mongolského impéria a jeho vládce. Tato unikátní expozice, připravená ve spolupráci s mongolským Národním muzeem Čingischán a Archeologickým ústavem Mongolské akademie věd, představuje více než 260 vzácných exponátů z období Velké Mongolské […]
Historie 25.2.2025
Řeč umožnila rozvoj lidské společnosti, díky ní si byli jednotlivci schopni sdělit důležité informace, a plánovat, přispěla i k rozvoji kreativity a lepšímu porozumění záměrům jiných. Vědci z Rockefellerovy univerzity nyní zkoumali, co vedlo k jejímu rozvoji právě u lidí a nikoliv u jiného zvířecího druhu. Na „vině“ byla pravděpodobně mutace, drobná změna v DNA… […]
Historie 25.2.2025
Vědci měli dlouho za dané, že fosilizací dojde ke zničení všech organických složek ve vzorku a tudíž jakýkoliv jejich nález svědčí jen a pouze o kontaminaci vzorku. Nyní se však ukazuje, že se zřejmě mýlili. Ve zkamenělé kosti Edmontosaura byly totiž objeveny zbytky kolagenu. Edmontosaurus je rod velkého kachnozubého dinosaura, jednoho z nejmladších známých neptačích […]
reklama
Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
reklama
Copyright © RF-Hobby.cz
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz