Domů     Příroda
Sokolnictví v Česku: Tradice, umění a moderní výzvy
Veronika Tyrková 19.3.2025

Sokolnictví, jedno z nejstarších loveckých umění, má v České republice hluboké historické kořeny a stále živou tradici. Není jen fascinující podívanou, ale také důležitým nástrojem ochrany přírody.

Jeho význam byl dokonce oceněn zapsáním na seznam nehmotného kulturního dědictví UNESCO.

Tradice sokolnictví sahají až do starověku, kdy se lov s dravými ptáky rozšířil z Asie do Evropy. Ve středověku byl tento způsob lovu v českých zemích prestižní záležitostí a těšil se velké oblibě mezi šlechtou.

Karel IV., velký obdivovatel sokolnictví, podporoval chov dravců a šíření této dovednosti mezi aristokracií.

S úpadkem šlechty v novověku zájem o sokolnictví klesal, ale v 19. století zažilo nový rozmach. Dnes sokolnictví neslouží jen lovu, ale také ochraně biodiverzity a biologické regulaci škůdců, například na letištích nebo v zemědělství.

Sokolníci a jejich dravci

Moderní sokolníci chovají a cvičí celou řadu dravých ptáků. Mezi nejčastěji využívané patří sokoli, orli, jestřábi a káňata. Výcvik vyžaduje velkou trpělivost a respekt k přirozenému chování ptáků.

Každý dravec má specifické vlastnosti a schopnosti, které ovlivňují jeho použití a výcvik.

Jedním z důležitých aspektů sokolnictví je i přirozená selekce. Dravci se učí lovit pouze slabé nebo nemocné jedince, čímž přispívají k rovnováze ekosystému.

Sokolnictví v moderní době

Dnes už sokolnictví neslouží pouze k lovu, ale využívá se i pro jiné účely. Dravci pomáhají například při ochraně letišť, kde snižují riziko střetů letadel s ptáky. Ve městech regulují populace holubů a dalších nežádoucích druhů.

Velkou roli hraje také osvěta. Sokolníci často předvádějí ukázky svých dovedností na veřejných akcích a ve školách, čímž pomáhají přibližovat starobylý způsob lovu široké veřejnosti.

Odkaz minulosti pro budoucnost

Jedním z významných center sokolnického vzdělávání je Škola sokolnictví Jana Marka ve Velké Dobré u Kladna. Její zakladatel, zkušený sokolník Jan Marek, se sokolnictví věnuje od dětství a zasvětil mu celý život.

Škola nabízí komplexní výuku, která zahrnuje praktické dovednosti v práci s dravci, ale také studium jejich biologie, historie sokolnictví a moderních metod ochrany přírody.

Studium trvá obvykle pět let a jeho cílem je připravit studenty na složení sokolnických zkoušek. Kromě tradičního lovu se škola zaměřuje i na zooterapii a využití dravců v kontaktu s autistickými dětmi či seniory.

„Sokolnictví je čistý svět, ve kterém nemůže být ani lež, ani přetvářka. Člověk se učí respektu k přírodě a buduje hluboké pouto se svým dravcem,“ říká Jan Marek.

Autor: Jiří Lukša

Foto: FOTO: David Friel / Creative Commons / CC BY 2.0
Zdroje informací: Klub sokolníků ČMMJ, nulk.cz, sokolnictvi.net
Související články
Objevy Příroda 5.5.2025
My suchozemci si tlak prostředí, který na nás doléhá, obvykle uvědomíme až při potápění. Už v 10 metrech je dvojnásobný, než byl na hladině. A to je znát. Každých 10 m směrem do hloubky se dál zvyšuje o jednu atmosféru. Brzy začne být drtivý. Život v mořích tím ale zjevně neomezuje. Jak je to možné? […]
Příroda Vesmír 4.5.2025
Rotace Země se od jejího vzniku postupně zpomaluje. Tento proces probíhá neustále a den se za 4,5 miliardy let protáhl z původních šesti hodin na současných 24 hodin. Zpomalení otáčení planety však není jen zajímavý fakt z astronomie. Nové poznatky naznačují, že právě díky prodlužování dne mohlo dojít k zásadním změnám v atmosféře, které umožnily […]
Sběratel kostí je detektivní román Jeferyho Deavera, v němž ochrnutý kriminalista Lincoln Rhyme vypomáhá s případem vraha, který je fascinován kostmi svých obětí, jež sbírá. Obdobně si počíná i housenka můry rodu Hyposmocoma, která žije na Havaji. Ta si vytváří pouzdro z odhozených částí těla pavouka, v jehož blízkosti přebývá, a zbytků jeho kořisti. Proč […]
Carl Sagan nazval naši planetu, zachycenou z opačného konce sluneční soustavy, „bledě modrou tečkou“. Astronautovi Jamesu Irwinovi připomínala „vánoční ozdobu zavěšenou v temnotě vesmíru“ a Neilovi Armstrongovi zase „malý hrášek“, který dokázal z povrchu Měsíce zakrýt palcem… I když z vesmíru se Země jeví jako fascinující místo, pravé divy se odehrávají teprve pod pokličkou. Obaluje Zemi jako […]
Objevy Příroda 28.4.2025
Docent Ing. Roman Pavela, Ph.D. z CARC (Národní centrum zemědělského a potravinářského výzkumu, v.v.i.) obdržel prestižní ocenění od kalifornské společností ScholarGPS, která ho již loni zařadila do mezinárodního seznamu vysoce hodnocených vědců. Hodnocení ScholarGPS jsou založena na celoživotní nebo předchozí pětileté aktivitě dané osobnosti, s přihlédnutím ke kvalitě publikací a citacím (bez autocitací). Roman Pavela, který […]
reklama
Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
reklama
Copyright © RF-Hobby.cz
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz