Domů     Příroda
Tisíc tváří Amazonie v Pavilonu Anthropos
Jan Zelenka 20.3.2025
Impozantní model jaguára odpočívajícího na větvi zachycuje jednoho z vrcholových predátorů Amazonie.

Výstava v Moravském zemském muzeu v Brně přináší jedinečný, nezkreslený vhled do života původních obyvatel Peru, Ekvádoru, Kolumbie, Venezuely a Brazílie, kteří se významnou měrou sami podíleli na podobě expozice. .

Amazonie je domovem mnoha druhů opic a stromových savců. Na snímku vidíme lenochoda, tichého mistra přežití, spolu s dalšími obyvateli džungle, kteří se přizpůsobili životu vysoko nad zemí.

S bohatou kulturou, chápáním přírody, mytologií, kosmologií a výkladem světa etnik jako jsou např. Shuarové, Achuarové, Kofánové, Cashinahuové,Tucanové nebo Yanomamiové, se návštěvníci seznámí prostřednictvím fotografií, obrazů a dalších artefaktů současných domorodých umělců a řemeslníků.

Tukani patří k ikonickým ptákům Amazonie, jejich velké zobáky slouží nejen k získávání potravy, ale i k regulaci tělesné teploty. Jejich přítomnost signalizuje zdravý a bohatý ekosystém.

Předměty denní potřeby, zbraně, oděvy, ozdoby, amulety a rituální předměty doplňuje videodokumentace přímo z míst původu, která ozřejmuje význam předmětů, symboliku jejich barev, vzorů a materiálů.

V tištěném formátu, audio a animované verzi jsou představeny také vybrané mýty a příběhy.

Významným tématem je i příroda, biodiverzita a s tím související problematika životního prostředí, přičemž mezi ukázkami amazonské fauny nechybí dokonce ani živé exponáty. Zastoupena je samozřejmě i flóra a další přírodniny.

Každý prvek má svůj význam a odkazuje na duchovní svět Amazonských kultur.

Rodiče s dětmi se mohou těšit na interaktivní hravé prvky, repliky předmětů, smyslové hry, hračky, výtvarné a řemeslné tvoření nebo didaktický list s řadou zábavných aktivit. Pro návštěvníky se zrakovým znevýhodněním jsou vedle popisků v Braillově písmu ve výstavě připraveny nejrůznější hmatové prvky, haptické předměty, mapy, model obydlí, čichové vjemy a hra v podobě pexesa. Neslyšícím návštěvníkům je k dispozici videoprůvodce v českém znakovém jazyce.

„Díky spolupráci s mezinárodními institucemi a odborníky získají návštěvníci výstavy jedinečnou příležitost nahlížet na život v Amazonii očima jejich obyvatel,“ vyzdvihuje podstatný aspekt výstavy její spoluautorka Athena Alchazidu.

Model kajmana, který si ulovil kořist, představuje drsnou realitu potravního řetězce v Amazonii. Každý tvor zde hraje svou roli v komplexním ekosystému největšího deštného pralesa světa.

Tisíc tváří Amazonie

Pavilon Anthropos, Pisárecká 5, Brno

5. 2024 – 4. 1. 2026

Více informací najdete na https://www.mzm.cz/pavilon-anthropos

Tradiční masky, ozdoby a nástroje domorodých kmenů ukazují propojení mezi přírodou a rituály původních obyvatel.
Foto: Copyright by Jan Caga
Zdroje informací: www.mzm.cz/pavilon-anthropos
Související články
Carl Sagan nazval naši planetu, zachycenou z opačného konce sluneční soustavy, „bledě modrou tečkou“. Astronautovi Jamesu Irwinovi připomínala „vánoční ozdobu zavěšenou v temnotě vesmíru“ a Neilovi Armstrongovi zase „malý hrášek“, který dokázal z povrchu Měsíce zakrýt palcem… I když z vesmíru se Země jeví jako fascinující místo, pravé divy se odehrávají teprve pod pokličkou. Obaluje Zemi jako […]
Objevy Příroda 28.4.2025
Docent Ing. Roman Pavela, Ph.D. z CARC (Národní centrum zemědělského a potravinářského výzkumu, v.v.i.) obdržel prestižní ocenění od kalifornské společností ScholarGPS, která ho již loni zařadila do mezinárodního seznamu vysoce hodnocených vědců. Hodnocení ScholarGPS jsou založena na celoživotní nebo předchozí pětileté aktivitě dané osobnosti, s přihlédnutím ke kvalitě publikací a citacím (bez autocitací). Roman Pavela, který […]
Nálezy krápníků, jež vznikají srážením minerálů z kapající vody, v jeskyních hluboko pod Arabským poloostrovem dávají tušit, že toto nehostinné místo mohlo být v dávné minulosti zeleným rájem oplývajícím bujnou vegetací, řekami a jezery a mohlo fungovat jako křižovatka mezi Afrikou a Asii. Arabská poušť, která pokrývá téměř celý Arabský poloostrov, je se svojí rozlohou […]
Příroda 24.4.2025
Země se rozechvěje. Ne z otřesů, ale z bilionů drobných nožek, které si prorazí cestu na povrch. Po sedmnácti letech ticha se do východní části Spojených států vrátí jedna z největších generací periodických cikád – Brood XIV. Tento přírodní fenomén přinese nezapomenutelný orchestr života, který nadchne vědce, fotografy i milovníky přírody.   Cikády Brood XIV […]
Historie Příroda 24.4.2025
Z hustého porostu různých druhů hrášků se vynořil chlap v kněžském rouchu. Do zahrady rozhodně nepřišel pro zdravou svačinku, jeho cílem byla věda! „Tenhle je hranatý, támhleten zas kulatý. Zajímavé,“ kněz odložil motyku a vše si pečlivě zapsal. Revoluční nápad, využít statistiku v zahradě, zdá se přineslo pochopení toho, proč hrášek vypadá tak jak vypadá. Učitel spolu s knězem […]
reklama
Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
reklama
Copyright © RF-Hobby.cz
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz