Domů     Historie
Tradwifes: Dokonalé hospodyňky na sociálních sítích

Sociálními sítěmi, především na Tik Toku se šíří trend, který velebí roli tradiční manželky, která se stará o domácnost, děti a manžela, vaření a uklízení ji dokonale naplňují a ještě přitom perfektně vypadá.

Fenomén vyvolává obdiv milionů sledujících, stejně jako kritiku. Dorazí i k nám?.

V 50. letech 20. století vládl v rodinách, zejména ve Spojených státech amerických, model, kdy manžel chodil do práce, zatímco manželka zůstávala doma a starala se o domácnost a o děti. Nyní se tento trend, pod názvem „tradwifes“ neboli tradiční manželky, vrací.

Na sociálních sítích lze nalézt mnoho vyznavaček tohoto trendu, které tvrdí, že pracující ženy ohrožují svoji rodinu. Jednou z nich je i pětadvacetiletá Estee Williamsová, kterou zdobí blond lokny a dokonalý make-up, stejně jako šaty s nabíranými rukávy a květinovým vzorem přepásané stuhou.

V jednom ze svých videí na TikToku se snažila vysvětlit, co to vlastně znamená být tradwife: „Je to žena, která se řídí tradičními genderovými rolemi. Muž je ten, kdo pracuje a přináší peníze, zatímco žena se stará o domácnost a o sebe.

A také uklízí a vaří.“ Aby se vyhnula kritice, že tento trend podkopává feministické snahy o rovné rozdělení práce v domácnosti a boj za stejné příležitosti pro ženy i muže, Williamsová prohlásila, že tradwife není podřízena muži, vykonává pouze jinou, ovšem neméně důležitou, práci než on.

Nejdůležitější životní role

Také tvrdí, že se tradiční manželky nepokoušejí zrušit právo žen na práci, pouze představují možnost volby pro ty, které věří, že jejich nejdůležitější životní rolí je být manželkou a matkou a pečovat o domácnost.

Na popularitě začal trend tradiční manželky získávat od poloviny roku 2018, jeho pravý boom na sociálních sítích ale nastal až během covidu, když byli lidé zavření ve svých domovech bez možnosti úniku.

Nový rozměr pak hashtagu #tradwife dala sociální síť TikTok, kde dosáhl přes 300 milionů shlédnutí a z některých tradičních manželek udělal hvězdy sociálních sítí.

Trend je však ve Spojených státech spojován s ultrakonzervativní pravicí a muži, kteří si myslí, že by se ženy měly podřídit svému manželovi a rodit co nejvíce dětí. Dalším ze silných vlivů je pak náboženské založení těchto žen a jejich rodin, v Americe jde často o mormony, kteří nepraktikují sex před manželstvím, mají mnohačetné rodiny, nekouří, nepijí víno, čaj ani kávu a manželský slib si dávají na věčnost.

Má se za to, že ženy, které se staly tradičními manželkami, se tak rozhodly proto, že již byly unavené z náročného kombinování práce a rodinného života. Řada z nich však věří, že péče o rodinu a domácnost je přirozenou rolí ženy.

Dojení krav s dokonalým make-upem

Další úspěšnou tradwife je bývalá baletka Hannah Neelemanová, která žije na farmě v Utahu, kde vychovává osm děti, denně pro rodinu vaří a peče, nevynechá příležitost zacvičit si a dbá na svůj vzhled.

Vedle toho všeho zvládá i dojit krávy. Její farma pak prodává maso, pečivo a domácí potřeby. Na sociálních sítích ji lze nalézt pod hashtagem ballerinafarm. Její rodina je součástí mormonské komunity, každou neděli tak pravidelně jezdí do kostela.

Ve videích však není poznat, že si tento životní styl mohou dovolit jen proto, že její manžel pochází z bohaté rodiny, ani to, že jí s farmou pomáhá spousta lidí či fakt, že si díky spolupracím a počtu sledujících přijde na pěkné peníze.

Kritici jí vyčítají, že se snaží o návrat k tradicím usedlíků z 19. století bez ohledu na to, jaké bylo skutečné postavení ženy v té době. Vdané ženy tehdy ve Spojených státech neměly právní subjektivitu, nesměly vlastnit majetek či rozhodovat o dětech, a dokonce ani neměly právo na plné občanství.

Na tradwifes příliš ateistické Česko

„Náboženské základy nelze ignorovat,“ říká americká novinářka Jo Piazzová, autorka a moderátorka podcastu Under the Influence, která se fenoménem tradwifes zabývá. „Zásady tradičních manželek, které říkají, že ženy by se měly podřizovat manželům a vzdát se veškeré svobody, jsou přímo spojeny s extrémními patriarchálními evangelickými názory,“ domnívá se Piazzová a před trendem tradičních manželek varuje.

Vzhledem k tomu, že Česko patří k nejateističtějším národům světa, možná tímto trendem české ženy až tak ohrožené nejsou.

Navíc u nás tradice domácích hospodyněk, které pečují o domácnost, zatímco manžel chodí do práce a vydělává, v 50. letech 20. století vzniknout nemohla. V éře komunismu byly ženy nahnány do továren a péči o děti a domácnost musely zvládat vedle toho.

Tak to v řadě domácností, které si nemohou dovolit žít jen z jednoho platu, funguje i dnes, jen se muži více zapojují doma, než jak tomu bylo dříve.

Stačí život hospodyňky ke štěstí?

Americká feministka a spisovatelka Betty Friedanová, autorka knihy The Feminine Mystique, kterou publikovala v roce 1963, kritizovala tradiční manželky už v době, kdy jimi být nebylo volbou. Tyto ženy se potýkaly s nenaplněností.

Ačkoliv měly být šťastné a spokojené díky péči o manžela, děti a domácnost, něco jim v životě chybělo. Podle Friedanové jejich nespokojenost pramenila z omezené životní role, kdy být tradiční manželkou mělo být jediným smyslem jejich života.

Zdroj: The Guardian, Time.

Foto: CreativeCommons
Zdroje informací: The Guardian, Time
Štítky:
Související články
Pokusy o extrakci DNA z mumií starověkého Egypta nebyly dlouho příliš úspěšné, ukázalo se totiž, že mumifikace zřejmě rozpad DNA urychluje. Nyní se však odborníkům podařilo sekvenovat genom obyvatele Staré říše, starý 4 800 let. Pochází tedy z doby, kdy vznikaly pyramidy. Co prozradil? Genom se snažily extrahovat z egyptských mumií četné laboratoře. V roce […]
Žádná novinka to vlastně není, určité druhy hmyzu se k léčení používaly už ve starověku a tato zkušenost se leckde uchovala dodnes v lidové tradici. Jenže medicína si musela pár století počkat na vývoj metod schopných potvrdit nebo vyvrátit tradované účinky. Výsledky jsou zajímavé…   Stalo se za I. světové války: S americkými jednotkami se v roce 1917 […]
Historie 29.6.2025
Drsní a silní bojovníci, tak nějak bývají Keltové zapsáni v obecném povědomí. Tedy, ne že by nebyli, avšak na přelomu věků, kdy nastala zlatá keltská éra, nebyli v tomto ohledu výjimkou. Nové objevy však přinášejí možná překvapivé informace o tom, jakým způsobem některé keltské kmeny žily. Nový objev z jihozápadní Anglie přináší zajímavý vhled do […]
Doba kamenná, bronzová, železná i římská. Jeskyně, keltské hroby, zlaté prsteny a mamutí mládě. A k tomu knihy, které generace čtenářů neodložily, dokud nedočetly do poslední stránky. Výstava Pravěká dobrodružství Eduarda Štorcha, otevřená od 26. června v Nové budově Národního muzea, představuje fascinující svět českého autora, který spojil literaturu, pedagogiku a archeologii v jeden poutavý […]
Malomocenství neboli lepra činila po dlouhá staletí ze svých obětí znetvořená monstra, kterých se zdraví panicky báli. Dlouho se mělo za to, že na americký kontinent nemoc zanesli evropští kolonizátoři. Nejnovější mezinárodní výzkum však dospěl ke zcela jiným závěrům, existuje tam nejméně tisíc let! Jak je to možné? Lepra, známá také jako Hansenova choroba, je […]
reklama
Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
reklama
Copyright © RF-Hobby.cz
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz