Domů     Medicína
Kůže je schopna produkovat vlastní protilátky

Lidská kůže a sliznice hrají zásadní roli v ochraně těla před nepřátelským prostředím okolního světa, mechanickým poškozením, ale i průnikem bakterií a virů. Nejinak je tomu i u ostatních zvířecích druhů.

Kůže proto získala řadu unikátních vlastností, které ji umožňují plnit tuto ochrannou funkci. Jedná se také o největší orgán v lidském těle, a tak jsou její schopnosti klíčové pro přežití celého organismu..

Kůže má neomezenou schopnost regenerace, protože epidermální (kožní) kmenové buňky si udržují svoji schopnost neomezeného dělení po celý život. Umožňují tak neustálou obměnu a regeneraci pokožky, ale také zacelení případných povrchových zranění.

Kožní kmenové buňky se tak často využívají i při dalších experimentech, při kterých jsou přeměněny zpět na nediferencované kmenové buňky, jež teoreticky umožňují obnovu libovolného orgánu v těle.

Ochrana před patogeny

Lidská kůže na svém povrchu hostí celý ekosystém bakterií a dalších mikroorganismů. Aby se s nimi vypořádala, udržují pot a maz mírně kyselé prostředí s pH mezi 4 a 6 a navíc obsahují i antibakteriální látky.

Jejich složení se přitom mění podle toho, čemu je kůže vystavena. Součástí hlubších vrstev kůže jsou i Langerhansovy buňky, které vznikají v kostní dřeni a do kůže jsou následně dopraveny krví. Tyto buňky dále podporují imunitní reakci kůže, kdy zachycují příchozí patogeny a vystavují je T-lymfocytům, což jsou specifické bílé krvinky, jež patogeny následně likvidují. Bez Langerhansových buněk by T-lymfocyty nemusely všechny patogeny zachytit.

Bakterie Staphylococcus epidermis na kůži

Nyní však výzkumníci ze Stanfordské univerzity v čele s Intou Gribonikaovou prokázali, že kůže je přímo schopna produkovat vlastní protilátky. Dosud se obecně předpokládalo, že protilátky jsou do kůže transportovány krví na základě imunitní reakce celého organismu.

Přičemž k jejich produkci dochází zejména v lymfatických uzlinách, brzlíku a dalších orgánech. Kůže pak představovala „bitevní pole“ a první linii obrany, která se snažila zabránit pronikání těchto látek dále do těla a jejich šíření krví.

Důležitá součást imunitního systému

Stávající experimenty na myších však prokázaly, že kůže obsahuje takzvané terciální lymfoidní orgány, které zajišťují tvorbu protilátek přímo v níi, a to v mnohem větší míře, než se dosud čekalo. Protilátky jsou navíc specificky zaměřeny na konkrétní hrozbu, které je kůže vystavena.

Toto chování přitom bylo pozorováno i v případě, kdy vědci u myší cíleně „vypnuli“ Langerhansovy buňky genetickou modifikací. Tvorba protilátek a jejich boj s patogeny pokračoval i tak. Ukazuje se, že funkce kůže v imunitní reakci organismu je mnohem komplexnější a také autonomnější.

V budoucnu by tyto její vlastnosti mohly být využity k řízené tvorbě protilátek například v podobě očkování. Drtivá většina dnes produkovaných očkovacích látek se vpichem vpraví přímo do krve a tvorba protilátek probíhá v mízních uzlinách.

Pokud by v budoucnu byla očkovací látka například nastříkaná formou aerosolu na odhalené místo kůže nebo sliznice, může spustit imunitní reakci a tvorbu protilátek přímo v kůži. Dle velikosti exponované plochy by se pak dala řídit i rychlost tvorby protilátek.

V neposlední řadě by takové očkování bylo snáze aplikovatelné a očkovací látky levnější.

Zdroj: Nature

Foto: Pixabay, WikiCommons by Janice Carr
Zdroje informací: Nature
Štítky:
Související články
Mluví se o nich jako o svatém grálu. Lék Ozempic, primárně určený na léčbu diabetu 2. typu, a další podobného typu se ukázaly jako spása pro všechny lidi s nadváhou a obezitou. Prootže se po nich hubne. Ukazuje se, že chrání i před kardiovaskulárními onemocněními, a dokonce by si měly poradit i s Alzheimerovou nemocí. […]
V lidském těle probíhá řada procesů, které zajišťují jeho správné fungování. Českým vědcům se podařilo zjistit, že rakovinné buňky umí jeden z těchto procesů zneužít ve svůj prospěch, což jim umožňuje snadněji se v těle šířit. Dobrou zprávou je, že by tento objev mohl přispět k vývoji nových postupů protirakovinné léčby. Pro fungování lidského těla […]
Medicína Příroda 26.6.2025
Světově uznávaný botanik a vědec Roman Pavela přichází s trojicí nových bylinných čajů, které spojují tradiční znalosti s moderním výzkumem. Ve spolupráci s firmou Rakytník Cvrček připravil směsi zaměřené na duševní pohodu, trávení a hubnutí i ženské zdraví. Všechny čaje mají vědecky ověřené účinky a navazují na předchozí úspěšné produkty, které si získaly oblibu nejen […]
Míra demence ve stárnoucí populaci celosvětově roste, a tak není divu, že se lidé snaží najít všemožné způsoby, jak zajistit, aby u nich ke ztrátě duševních schopností, které demenci provází, nedošlo. Věda ukazuje, že zdravé stravovací návyky by mohly kognitivní funkce mozku i paměť ochránit. Co jíst? Studie v lednovém čísle odborného časopisu Nature Medicine […]
Medicína 22.6.2025
Vědci objevili nový přístup, který by mohl pomoci lidem trpícím traumatickými vzpomínkami nebo jinými psychickými obtížemi spojenými se špatnými zážitky. Podle jejich výzkumu lze negativní vzpomínky oslabit tím, že se aktivují pozitivní asociace. Mezinárodní tým výzkumníků provedl studii na 37 dobrovolnících. Nejprve jim byly předloženy náhodná nesmyslná slova, která si měli spojit s negativními obrázky, […]
reklama
Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
reklama
Copyright © RF-Hobby.cz
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz