Domů     Příroda
Dají se viry považovat za živé? A kde je hranice?
Veronika Tyrková 24.7.2024
FOTO: Unsplash

„Alkoholové desinfekce na ruce zabíjí většinu bakterií, virů a plísní již do několika sekund.“ poutá většina reklam na desinfekce. Každý takovou viděl, zvlášť v posledních letech. Tyto náhodné reklamy nepřímo odpovídají na otázku, zda se viry řadí mezi živé organismy.

Jen co je živé, dá se zabít. Nebo se to z tohoto reklamního tvrzení dá alespoň odvodit. Ovšem o pravosti tohoto tvrzení to nevypovídá vůbec nic..

S otázkou živosti virů to není tak jednoduché. Debata o ní se vede několik desítek let a stále bez zdárného konce. Objevy posledních 20 let ale do debaty vnáší několik důležitých poznatků.

Co znamená býti virem

Ať už jsou nebo nejsou viry živé, jedno je jisté – jsou nejúspěšnějšími stvořeními na planetě. Na Zemi existuje 1030 virů které, kdybychom vyskládali do řady vedle sebe, by se natáhly na délku 100 milionů světelných let!

Což je pro představu 500krát šířka naší galaxie. Také je důležité zmínit, že zabijí globálně triliony organismů denně. Přesto, že jsou viry docela různorodé, všechny sdílejí několik společných znaků.

Charakterizuje je hlavně to, že nesou některý typ genetické informace obalenou proteinovým kabátem, tedy kapsidem. Bez metabolismu, způsobu samostatného pohybu a bez ambicí se vznášejí prostředím ve víře, že narazí na vhodného hostitele, kterého by mohly využít k reprodukci.

Definice životnosti

Co je zprvu vyčleňuje ze živých organismů je fakt, že se mohou množit jen za pomoci hostitelské buňky. Kromě toho nemají ani prostředky k samostatnému pohybu, i když existují výjimky v podobě některých virů rostlin, které si skrze zdroje hostitelské buňky produkují některé proteiny pohybu.

Na druhou stranu, i když potřebují buňku k množení, pořád to je funkční způsob, jak se rozmnožit. Také vynikají důležitým atributem živých organismů, a to tím, že stejně jako oni, i viry podléhají evoluci a vyvíjejí se.

Objev obřích virů

V roce 2003 byl poprvé v amébě Acanthamoeba polyphaga určen zástupce nové, dosud přehlížené skupiny virů. Jednalo se o mimivirus (APMV) patřící do skupiny virů, kterým se přezdívá obří viry neboli megaviry.

Vzorek byl odebrán z vodní věže ve Spojeném království. Původně byly díky jejich velikosti mylně určeny v roce 1992 jako bakterie nebo malá archea. Nikoho totiž nenapadlo, že by virus mohl být tak velký, že by byl pozorovatelný pod světelným mikroskopem.

Až po 10 letech byl určen jako virus a pojmenován “mimivirus“ podle toho, že napodobuje (mimikuje) mikroby. Až do jeho objevu se velikost všech známých virů pohybovala maximálně do 200 nm, ale obří viry jsou dvakrát větší.

Byly tak dlouho přehlíženy nejen proto, že nikoho nenapadlo, že by mohly být obecně tak velké, ale i proto, že v experimentech při separaci viru ze vzorku byly díky své velikosti vyfiltrovány. Poté, co vědci už věděli „co hledat“, se nalézaly obří viry všude, včetně řek, jezer, střev prasat nebo ústní dutiny lidí.

Ve všech těchto místech ovšem musejí být přítomné jednobuněčné organismy, často améby, které mohou obří viry infikovat.

Více se dočtete v čísle 8/2024.

Autorka: Marika Davídková

Související články
Tváří v tvář klimatické změně odborníky zaměstnává otázka, jak nakrmit rostoucí populaci. V minulém století nás zachránily pesticidy a chemické hnojení, v tom současném je nadějí úprava genů. Brzy tak můžeme pěstovat brambory odolné vůči horku, nebo rýži, která přežije záplavy. Jak to ale bývá, revoluce někdy požírá vlastní děti. V roce 2023 spláchly Indii silné monzunové deště. Zatopené […]
„Předpokládám, že jsem změnil svět,“ nechal se slyšet Joe Farman, jeden z autorů studie, která před 40 lety oznámila objev díry v ozonové vrstvě klenoucí se nad Antarktidou. Nepřeháněl. Objev změnil mezinárodní vztahy, způsob, jakým žijeme i výrobky, které nakupujeme. Ať už to bylo globální oteplování, nebo okyselování oceánů, v posledním půlstoletí lidstvo čelilo hned několika vážným […]
Autismus je jako strašák společnosti. Zatímco podvědomě s sebou nese předsudky z předsudků, konkrétně už ovlivňuje schopnost dítěte komunikovat, navazovat vztahy a zapojit se do běžných aktivit. Někteří jedinci s poruchami autistického spektra (PAS) vykazují mimořádné schopnosti, například v matematice, jazycích nebo umění, jiní čelí výzvám, které komplikují jejich každodenní život. Právě dnes si připomínáme […]
V Maďarsku a na Slovensku byla potvrzena ohniska slintavky a kulhavky. Poslední hlášené místo se přitom nachází jen asi 40 km od hranic s Českem. Nemoc postihující sudokopytníky je extrémně nakažlivá a pro zamezení jejímu šíření je nutné vybíjet celé chovy. Podaří se Česku vyhnout zavlečení nemoci? Slintavka a kulhavka (SLAK) je extrémně nakažlivá nemoc […]
Příroda 30.3.2025
Donald Trump dlouhodobě popírá existenci klimatické krize a označuje ji za „obrovský podvod“. Je tak do značné míry ironií, že právě změna klimatu je jednou z hlavních hybných sil jeho snahy ovládnout Grónsko a Panamský průplav. Ihned krátce po svém zvolení do Bílého domu Trump vystupňoval své požadavky na anexi zmíněných oblastí Spojenými státy. Jeho […]
reklama
Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
reklama
Copyright © RF-Hobby.cz
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz