Domů     Příroda
I papoušci mluví nářečím
FOTO: Clément Bardot / Creative Commons / CC BY-SA 4.0

V evropských parcích jsou kromě cvrlikání sýkorek a vrkání holubů stále častěji slyšet i méně obvyklé ptačí zvuky – papoušci, kteří na sebe vesele pokřikují. Ještě zajímavější je, že i když jde o stejný druh, jejich pozdravy znějí jinak v Bruselu, Barceloně či v Aténách..

Exotické druhy, jako jsou papoušci mniší z Jižní Ameriky nebo alexandři malí z Asie, začaly dělat společnost evropským ptákům už zhruba před 50 lety. Jejich předci zřejmě ulétli chovatelům, někteří byli i záměrně vypuštěni.

Populaci alexandrů malých ve Francii prý založili jedinci, kteří kdysi uprchli z přepravek na letišti. Oběma druhům se v evropských parcích daří dobře. Přispívají k tomu i poměrně mírné zimy, které jsou v posledních letech stále častější.

V Česku zatím žije jen jedna menší polodivoká skupina papoušků mniších na jižní Moravě. Odborníci však předpokládají, že je jen otázkou času, kdy začneme papoušky vídat i v dalších parcích u nás.

Nemusejí si rozumět

Doktorand Stephen Tyndel z Institutu pro evoluční antropologii v Lipsku spolu s kolegy z Institutu Maxe Plancka strávil dlouhé hodiny pořizováním nahrávek štěbetání papoušků mniších. Vybrali si osm měst ve čtyřech zemích, konkrétně v Itálii, Belgii, Řecku a Španělsku.

Analýza dat nebyla jednoduchá. Papoušci mniší totiž mají mimořádně flexibilní hlasový repertoár. Napodobují se navzájem a daří se jim také imitovat lidskou řeč. Z široké škály zvukových projevů se vědci zaměřili právě na krátká kontaktní volání.

V jeho znění překvapivě našli podstatné rozdíly mezi ptáky z jednotlivých měst. I když jsou pro lidské ucho těžko postřehnutelné, zkušený pozorovatel by mohl zaznamenat, že v Bruselu jsou ptačí pozdravy kratší a pronikavější než v jiných městech.

Pro papoušky samotné to znamená, že by ptákům z jiných částí Evropy nemuseli automaticky rozumět. A se svými jihoamerickými příbuznými už by nejspíš společnou řeč nenašli vůbec.

Dialekty z náhodných chyb

Stephena Tyndela nezajímala jen města jako celek, ale i případné rozdíly mezi jednotlivými parky. Dalo se totiž předpokládat, že určitý dialekt bude typický pro skupinu ptáků žijících na jednom místě. To se ale neprokázalo, podle zvukových nahrávek mluví papoušci mniší v rámci jednoho města vždy stejně.

Jak tedy došlo ke vzniku dialektů v jednotlivých městech? Vědci z Institutu Maxe Plancka předpokládají, že se na sebe postupně nabalovaly drobné variace ve způsobu komunikace různých jedinců. A jelikož jsou tito ptáci velmi společenští a rádi se napodobují, tak se tyto odchylky zafixovaly a předaly dalším generacím.

Také se nedá vyloučit, že se mezi papoušky zakládajícími kolonie vyskytl nějaký jedinec s odlišným hlasovým projevem, který od něj ostatní převzali.

Autorka: Kateřina Pavelcová

Více se dočtete v čísle 7/2024.

Související články
Tváří v tvář klimatické změně odborníky zaměstnává otázka, jak nakrmit rostoucí populaci. V minulém století nás zachránily pesticidy a chemické hnojení, v tom současném je nadějí úprava genů. Brzy tak můžeme pěstovat brambory odolné vůči horku, nebo rýži, která přežije záplavy. Jak to ale bývá, revoluce někdy požírá vlastní děti. V roce 2023 spláchly Indii silné monzunové deště. Zatopené […]
„Předpokládám, že jsem změnil svět,“ nechal se slyšet Joe Farman, jeden z autorů studie, která před 40 lety oznámila objev díry v ozonové vrstvě klenoucí se nad Antarktidou. Nepřeháněl. Objev změnil mezinárodní vztahy, způsob, jakým žijeme i výrobky, které nakupujeme. Ať už to bylo globální oteplování, nebo okyselování oceánů, v posledním půlstoletí lidstvo čelilo hned několika vážným […]
Autismus je jako strašák společnosti. Zatímco podvědomě s sebou nese předsudky z předsudků, konkrétně už ovlivňuje schopnost dítěte komunikovat, navazovat vztahy a zapojit se do běžných aktivit. Někteří jedinci s poruchami autistického spektra (PAS) vykazují mimořádné schopnosti, například v matematice, jazycích nebo umění, jiní čelí výzvám, které komplikují jejich každodenní život. Právě dnes si připomínáme […]
V Maďarsku a na Slovensku byla potvrzena ohniska slintavky a kulhavky. Poslední hlášené místo se přitom nachází jen asi 40 km od hranic s Českem. Nemoc postihující sudokopytníky je extrémně nakažlivá a pro zamezení jejímu šíření je nutné vybíjet celé chovy. Podaří se Česku vyhnout zavlečení nemoci? Slintavka a kulhavka (SLAK) je extrémně nakažlivá nemoc […]
Příroda 30.3.2025
Donald Trump dlouhodobě popírá existenci klimatické krize a označuje ji za „obrovský podvod“. Je tak do značné míry ironií, že právě změna klimatu je jednou z hlavních hybných sil jeho snahy ovládnout Grónsko a Panamský průplav. Ihned krátce po svém zvolení do Bílého domu Trump vystupňoval své požadavky na anexi zmíněných oblastí Spojenými státy. Jeho […]
reklama
Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
reklama
Copyright © RF-Hobby.cz
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz