Domů     Příroda
Podivuhodné chobotnice: Hraví, zlomyslní, ale hlavně vysoce inteligentní bezobratlí
Veronika Tyrková 15.5.2024
FOTO: Unsplash

V životě chobotnice, velmi inteligentního živočicha, nevyhnutelně nastanou chvíle, kdy se nudí. V důsledku toho se zabaví hrou s různými předměty, které bohužel nejsou k snědku anebo jízdou na medúzách.

Také mohou nastat situace, kdy jsou podrážděné, a to pak samice střílejí mušlemi po jiných chobotnicích, častěji však po samcích. V mnoha ohledech jsou nám, lidem, velmi podobné, a zároveň se od nás v extrémně liší..

Je známým faktem, že mají chobotnice mezi bezobratlými živočichy neobvykle vysokou inteligenci, která je srovnatelná s inteligencí papoušků, krkavcovitých, šimpanzů nebo některých kytovců. Díky jejich nadprůměrné inteligenci někdy vytvářejí až anekdotické příhody.

Popudlivé chobotnice

Chobotnice a některé druhy ryb občas loví kořist spolu, protože je to pro ně výhodné jak z morfologické, tak strategické stránky. Při těchto příležitostech se stává, že chobotnice ryby praští, a to mimo jiné pravděpodobně i proto, aby je vyrušily a kořist tak získaly pro sebe.

Tým pod vedením Eduarda Sampaio z Lisabonské univerzity zaznamenal toto neobvyklé chování chobotnic modrých (Octopus cyanea) na pobřeží Izraele a Egypta v různá roční období. Spolupracující druhy ryb odstrčily chobotnice chapadlem při lovu v téměř 10 případech.

Z ekologického pohledu to dává určitý smysl, protože chobotnice při tom vynaloží minimum energie a získá okamžitou výhodu, zato rybu to může stát úlovek. Toto strkání do ryb má ale vedle ekologického i jiné vysvětlení – dle pozorování lze vyvodit, že – jednoduše řečeno – chobotnice do ryb strká jízlivě “jen tak“ za to, že jí jindy spolupracující ryba ukradla kořist a chce ji za to zároveň potrestat.

 Disciplína: vrh mušlí

Jak je známo, chobotnice umí využívat různé předměty, řešit logické hádanky a ledakterý problém celkem rychle vyřešit. U australského jihovýchodního pobřeží, když máme štěstí, můžeme sledovat, jak po sobě chobotnice sydneyské (Octopus tetricus) házejí mušle a bahno.

Na lokalitě Jervis Bay žije neobvykle velký počet chobotnic, takže behaviorální ekologové zde mají příležitost sledovat mezi nimi různé interakce.

Kromě období páření se běžně chobotnice nepotkávají, a tak je velice zajímavé pozorovat některé typy jejich chování. David Scheel s týmem procházeli záznamy chobotnic z několika dní a pozorovali třeba přes stovku případů házení mušlí.

Chobotnice k tomu používali svůj sifon, takže dokázaly házet předměty přes odpor vody celkem značnou rychlostí. Sifon k házení musely přizpůsobit speciálním natočením těla. Byly tak schopné mířit. Je potřeba si uvědomit, že házet věci ve vodě, a to i na malou vzdálenost, je velice těžké.

Fakt, že chobotnice trefily svůj cíl, tedy jinou chobotnici v 17 % případů, je skvělý výkon. Častěji házely mušle samice po samcích a dělo se tak často při snaze samce dotknout se samice nebo se s ní pářit.

Zároveň se dá říct, že naštvanější samice házely urputněji a přesněji než ty klidnější. A jak se to pozná? Agrese je u chobotnic obecně spojená se změnou barvy do tmavšího odstínu, a právě tato změna barvy předcházela daným hodům.

Autorka: Marika Davídková

 

 Více o chobotnicích se dočtete v čísle 6/2024.

Související články
Vědci z Biologického centra Akademie věd ČR našli během letoška čtyřicet nových sladkovodních virů, které napadají vodní mikroorganismy. První, který se jim podařilo izolovat a podrobně popsat, dostal jméno podle jihočeské metropole – Budvirus. Jedná se o takzvaný obří virus, který napadá jednobuněčné vodní řasy skrytěnky. Výzkumníci potvrdili, že tento virus má významnou roli v ekosystému, protože […]
Ostatní Příroda 21.11.2024
Vědci z Biologického centra Akademie věd ČR společně s portugalskými odborníky odlovili dvě dosud největší ryby, které byly kdy uloveny ve sladkých vodách Portugalska. Jednalo se o sumce velké, z nichž jeden měřil 222 cm a vážil 76,5 kg a druhý měl 228 cm a 91,5 kg. Sumec velký (Silurus glanis) je přitom ve vodách  jižní Evropy […]
Ostatní Příroda 20.11.2024
Když u břehů Mauriciu poprvé přistála evropská loď, námořníci se mohli potrhat smíchy: Jídlo jim tam chodilo samo naproti! Ptáci velcí jako krocani se dali bezelstně ubíjet, neutíkali a svá vejce nechávali ležet na zemi. Tím blbounu nejapnému začaly odtikávat hodiny – o století později už jako druh neexistoval. Nejbližším žijícím příbuzným doda zůstává holub […]
Ostatní Příroda 19.11.2024
Mořští biologové strávili 20 let zkoumáním hlubokomořského tvora, kterého pojmenovali Bathydevius caudactylus, aby nyní potvrdili, že se jedná o zcela nový, dosud neobjevený druh. Mořský plž, obývající hlubiny východního severního Tichého oceánu, připomíná průhlednou kapuci a jako ochranu před predátory využívá bioluminiscenci. Na rozdíl od běžných mořských plžů, kteří žijí na mořském dně případně u […]
Jsou pouhým okem neviditelné, bez chuti a bez zápachu. Nemáte šanci je v jídle postřehnout, přitom jde o vysoce nebezpečné karcinogeny. Z přírody se vymýtit nedají. Jistou naději ale dávají výzkumy biologických metod boje proti plísním, které aflatoxiny tvoří. Počátkem 60. let minulého století postihla britské chovatele drůbeže nečekaná rána. Ve velkém jim hynuly především krůty. Vypadalo to […]
reklama
Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
reklama
Copyright © RF-Hobby.cz
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz