Domů     NOVINKY
Databáze plastů je na světě: Obsahuje přes 16 000 chemikálií
Veronika Tyrková 15.5.2024
FOTO: Unsplash

Sdílíme s nimi každou část našich životů, o jejich složení toho ale víme málo. Evropský Projekt PlastChem se rozhodl všechny chemikálie obsažené v plastech spočítat, a číslo překvapilo i největší pesimisty.

To je ta špatná zpráva. Dobrá naopak je, že celosvětová dohoda o ukončení plastového zamoření je na dohled..

Plastový svět už neokupují jenom barbíny, sami v něm žijeme. Největší problém představuje otázka: Kam s nimi? Podle Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj je celosvětová míra recyklace plastů pouhých 9 %.

Stojí za tím i fakt, že plasty tvoří různorodá směsice přísad, z nichž ne všechny jsou k opětovnému zpracování vhodné. Jaké přesně to jsou ovšem není snadné odpovědět. S cílem vytvořit komplexní databázi všech známých chemikálií nacházející se v plastových produktech, vůbec první svého druhu, se proto rozhodl Projekt PlastChem složený z výzkumníků z Norska a Švýcarska.

 

Horší, než jsme doufali

Zpráva OSN z roku 2023 odhadovala, že s plastovými výrobky je spojeno více než 13 000 chemických látek. Číslo, k jakému došli výzkumníci z PlastChem, nabídlo černější scénář. Identifikovali zatím přes 16 000 chemikálií – od barviv, změkčovadel a stabilizátorů po přísady zaručující pružnost nebo ohnivzdornost – a zdaleka nejsou s počítáním u konce.

Zjištěné látky byly následně roztříděny podle známých účinků na zdraví a životní prostředí. Zatímco asi o 10 000 z nich není dostatek informací k určení jejich potenciálních rizik, pro další část jsou už důkazy pádné.

A nejde o skupinu zrovna zanedbatelnou. Jak uvedl vedoucí projektu, profesor Martin Wagner z Norské univerzity vědy a techniky, „zarážející pro nás bylo, že nejméně 25 % těchto chemikálií je považováno za rizikové.“.

 

Levné, ale drahé

Z toho vyplývá, že více než 4 200 chemických látek v databázi představuje riziko, ať už z důvodu špatného rozkládání v přírodě, tendence hromadit se v lidském těle nebo jejich toxicity. Vytvoření databáze přitom nebylo samoúčelné.

Poslouží coby jeden z podkladů pro mezinárodní jednání o smlouvě, která by používání a výrobu plastů měla omezit.

Už před dvěma lety se na Shromáždění OSN pro životní prostředí (UNEA) 175 států zavázalo, že do roku 2024 vypracuje mezinárodní, právně závaznou smlouvu proti plastovému znečištění. Jednání probíhají, pokrok je ale pomalý.

Otevřená tak zůstává nejen otázka dodržení časového plánu, ale i nakolik ambiciózní výsledná smlouva bude. V úvahu připadají jak omezení výroby plastů, tak postupné vyřazování problematických látek, či zjednodušení jejich receptury.

Související články
Říká se mu velbloud rostlinné říše, protože je suchovzdorný, což je při současných klimatických změnách u plodin nedocenitelnou vlastností. Čirok v naší zemi zatím málo známe, ale je pátou nejpěstovanější obilninou světa. Čirok je v České republice proti majoritním obilninám – pšenici, rýži a kukuřici, zatím okrajový, globálně však představuje významnou zemědělskou plodinu. Základem výživy […]
Dětská kreativita má své kořeny mnohem hlouběji v historii, než jsme si kdy mysleli. Nové výzkumy ukazují, že mnoho jeskynních kreseb z doby ledové mohly vytvořit děti. Tyto objevy mění naše představy o kulturním a společenském životě pravěkých komunit. Analýza jeskynního umění z doby mladého paleolitu, včetně kreseb v jeskyních Margot ve Francii a Las […]
Tým profesora Jana Havlíčka z katedry zoologie bude v rámci nového mezinárodního projektu zkoumat význam čichu novorozenců pro úspěšný začátek a udržení kojení. Úspěšné kojení je zásadní pro přežití, růst a zdraví dítěte. Světová zdravotnická organizace udává, že přibližně polovina matek na celém světě má potíže se zahájením kojení. Proto je po dobu prvních šesti […]
Češi za rok najedou téměř 76 miliard kilometrů. Ukázala to analýza, kterou pomocí dat z STK zpracoval odborný datový tým společnosti Cebia, která je známá především tím, že pomáhá motoristům bojovat proti podvodům při prodeji ojetin prostřednictvím kontroly jejich historie. Hypoteticky se tak Češi ročně dostanou 515krát ke Slunci, 197 tisíc krát k Měsíci či […]
NOVINKY Objevy Technika 12.12.2024
Robotika opět pokročila na další úroveň. Vědci z Fakulty elektrotechnické ČVUT vyvinuli systém, díky kterému se humanoidní roboti mohou pohybovat mezi lidmi přirozeně a bezpečně. Třeba i hrát stolní hry. Tento přelomový algoritmus, nazvaný Harmonious, umožňuje humanoidům nejen reagovat na své okolí, ale také být empatickými společníky, kteří v reálném čase přizpůsobují své pohyby aktuálním […]
reklama
Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
reklama
Copyright © RF-Hobby.cz
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz