Domů     NOVINKY
Databáze plastů je na světě: Obsahuje přes 16 000 chemikálií
Veronika Tyrková 15.5.2024
FOTO: Unsplash

Sdílíme s nimi každou část našich životů, o jejich složení toho ale víme málo. Evropský Projekt PlastChem se rozhodl všechny chemikálie obsažené v plastech spočítat, a číslo překvapilo i největší pesimisty.

To je ta špatná zpráva. Dobrá naopak je, že celosvětová dohoda o ukončení plastového zamoření je na dohled..

Plastový svět už neokupují jenom barbíny, sami v něm žijeme. Největší problém představuje otázka: Kam s nimi? Podle Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj je celosvětová míra recyklace plastů pouhých 9 %.

Stojí za tím i fakt, že plasty tvoří různorodá směsice přísad, z nichž ne všechny jsou k opětovnému zpracování vhodné. Jaké přesně to jsou ovšem není snadné odpovědět. S cílem vytvořit komplexní databázi všech známých chemikálií nacházející se v plastových produktech, vůbec první svého druhu, se proto rozhodl Projekt PlastChem složený z výzkumníků z Norska a Švýcarska.

 

Horší, než jsme doufali

Zpráva OSN z roku 2023 odhadovala, že s plastovými výrobky je spojeno více než 13 000 chemických látek. Číslo, k jakému došli výzkumníci z PlastChem, nabídlo černější scénář. Identifikovali zatím přes 16 000 chemikálií – od barviv, změkčovadel a stabilizátorů po přísady zaručující pružnost nebo ohnivzdornost – a zdaleka nejsou s počítáním u konce.

Zjištěné látky byly následně roztříděny podle známých účinků na zdraví a životní prostředí. Zatímco asi o 10 000 z nich není dostatek informací k určení jejich potenciálních rizik, pro další část jsou už důkazy pádné.

A nejde o skupinu zrovna zanedbatelnou. Jak uvedl vedoucí projektu, profesor Martin Wagner z Norské univerzity vědy a techniky, „zarážející pro nás bylo, že nejméně 25 % těchto chemikálií je považováno za rizikové.“.

 

Levné, ale drahé

Z toho vyplývá, že více než 4 200 chemických látek v databázi představuje riziko, ať už z důvodu špatného rozkládání v přírodě, tendence hromadit se v lidském těle nebo jejich toxicity. Vytvoření databáze přitom nebylo samoúčelné.

Poslouží coby jeden z podkladů pro mezinárodní jednání o smlouvě, která by používání a výrobu plastů měla omezit.

Už před dvěma lety se na Shromáždění OSN pro životní prostředí (UNEA) 175 států zavázalo, že do roku 2024 vypracuje mezinárodní, právně závaznou smlouvu proti plastovému znečištění. Jednání probíhají, pokrok je ale pomalý.

Otevřená tak zůstává nejen otázka dodržení časového plánu, ale i nakolik ambiciózní výsledná smlouva bude. V úvahu připadají jak omezení výroby plastů, tak postupné vyřazování problematických látek, či zjednodušení jejich receptury.

Související články
Společnost OpenAI slaví. Nedávno totiž světu představila nový model umělé inteligence o1-preview, která dokáže uvažovat jako člověk. Namísto běžných situací by však měla najít uplatnění především v profesionální sféře. Jedná se o první model z nové řady, který má ambici zlepšit schopnosti strojového uvažování a řešení složitých problémů – zejména v oblastech vědy, kódování nebo […]
Udržitelnost byla dřív jen mantrou nadstavby lepšího života pro dobro přírody, dnes se týká všech. Šest fakult Jihočeské univerzity v Českých Budějovicích dokonce společně chystá otevření bakalářského studijního programu „Management udržitelnosti“ pro lepší spolupráci mezi akademiky a neakademiky. To přispěje k rozvoji trvale udržitelného přístupu v praxi. Ale kromě toho na jihu Čech mají plné hard-disky […]
Teplota oceánu u Velkého bariérového útesu dosáhla v posledním desetiletí nejvyšší hodnoty za posledních čtyři sta let. Podle odborníků je situace alarmující. „Útes je v nebezpečí, a pokud se neodkloníme od současného kurzu, naše generace bude pravděpodobně svědkem zániku jednoho z těchto velkých přírodních divů,“ uvedl autor nejnovější studie, Benjamin Henley. „Pokud si dáte všechny […]
Vědci z centra CATRIN Univerzity Palackého v Olomouci vyvinuli nový senzor pro měření v rozmezí od 10 do 90 stupňů Celsia. Na revoluční technologii spolupracovali s odborníky ze Západočeské univerzity (ZČU) v Plzni a Vysoké školy báňské – Technické univerzity Ostrava (VŠB-TUO). Základem je nový grafenový derivát, díky kterému je senzor přesný a spolehlivý, zároveň […]
Jen v Česku si míchu poraní až tři stovky lidí ročně. Následky narušení tohoto křehkého spletence nervových vláken jsou zpravidla nevratné. Anebo ne? Kristýna Kárová z Ústavu experimentální medicíny AV ČR se možnostmi regenerace axonů po míšním poranění intenzivně zabývá.   Potřebuju podrbat na nose, vyhodnotí mozek a vyšle motorickou drahou míchy signál do svalů […]
reklama
Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
reklama
Copyright © RF-Hobby.cz
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz