K usvědčení pachatele trestného činu policii stále nejvíce pomáhají otisky prstů zlodějů, násilníků a vrahů. Tradiční forenzní metody jejich snímání však mohou poškodit důkazy, případně jsou škodlivé pro životní prostředí.
Nyní vědci přišli s revolučním sprejem, který žádnou z těchto negativních vlastností nemá, využívá totiž protein z medúzy..
Díky nalezeným otiskům prstů je identifikováno více pachatelů než prostřednictvím analýzy DNA, a to zejména v případech, kdy je pachatel neznámý. Navíc je tato metoda výrazně levnější i rychlejší. Ke snímání otisků slouží vyšetřovatelům toxické prášky, které ovšem mohou poškodit důkazy DNA, nebo petrochemická rozpouštěla, například PFAS (perfluorované a polyfluorované látky), které jsou někdy označovány jako věčné chemikálie, jež významně škodí životnímu prostředí. Proto je snaha jejich využívání co nejvíce omezit.
Fosforeskující medúza
Z toho důvodu vědci vyvinuli forenzní sprej, který využívá protein GFP neboli zelený fluorescenční protein, který byl izolován z medúz, konkrétně ze severoamerické pohárovky Aequorea victoria. Ten fosforeskuje zeleně, pokud je vystaven modrému světlu.
Vědci si nejsou jistí, k jakému účelu světélkování medúzám slouží, nejpravděpodobněji k zastrašení predátorů. GFP již dříve způsobil revoluci v biologii, díky němu bylo totiž možné vizualizovat biologické procesy v buňkách a zvířatech.
Ploštěnky, žabí pulci a zebřičky byli přeprogramování s využitím tohoto proteinu.
Forenzní sprej na bází GFP ukáže otisky prstů za pouhých 10 sekund. Navíc je netoxický a rozpustný ve vodě. Mohl by výrazně urychlit a zefektivnit forenzní vyšetřování. „Tento sprej je bezpečnější, udržitelnější a funguje rychleji než stávající technologie a lze jej použít i na otisky prstů staré týden,“ vysvětluje profesor Tony James, chemik z University of Bath, který se na výzkumu podílel.
Jemný sprej zabraňuje rozstřikům, které by otisky mohly učinit neprůkaznými, nešpiní jako prášek a dobře funguje i na drsných površích, jako je cihla, kde je obecně obtížnější otisky sejmout.
Rychleji usvědčený zločinec
Vědecký tým vytvořil dvě barevné varianty spreje, žlutou a červenou, nazývané LFP-Yellow a LFP-Red, které se váží na chemikálie v potu a oleje v kůži. Ty uzamknou na místě molekuly barviva, které pak vyzařují fluorescenční záři viditelnou pod modrým světlem.
„Dvě různé barvy k dispozici znamenají, že sprej lze použít na různě barevné povrchy. Doufáme, že v budoucnu budeme vyrábět více barev,“ říká k tomu profesor James.
Profesor Chusen Huang ze Shanghai Normal University v Číně, který stojí v čele výzkumu, na jehož základě byl forenzní sprej vyvinut, to komentuje: „Doufáme, že tato technologie skutečně zlepší odhalování důkazů na místech činu.“ Závěry jejich studie byly publikovány v odborném časopise Journal of the American Chemical Society.
Výzkumný tým spolupracuje s výrobními společnostmi a doufá, že forenzní barviva budou brzy komerčně dostupná.