Domů     Objevy
Rychlejší detekce otisků prstu díky medúzám
Zdroj: WikiCommons

K usvědčení pachatele trestného činu policii stále nejvíce pomáhají otisky prstů zlodějů, násilníků a vrahů. Tradiční forenzní metody jejich snímání však mohou poškodit důkazy, případně jsou škodlivé pro životní prostředí.

Nyní vědci přišli s revolučním sprejem, který žádnou z těchto negativních vlastností nemá, využívá totiž protein z medúzy..

Díky nalezeným otiskům prstů je identifikováno více pachatelů než prostřednictvím analýzy DNA, a to zejména v případech, kdy je pachatel neznámý. Navíc je tato metoda výrazně levnější i rychlejší. Ke snímání otisků slouží vyšetřovatelům toxické prášky, které ovšem mohou poškodit důkazy DNA, nebo petrochemická rozpouštěla, například PFAS (perfluorované a polyfluorované látky), které jsou někdy označovány jako věčné chemikálie, jež významně škodí životnímu prostředí. Proto je snaha jejich využívání co nejvíce omezit.

Fosforeskující medúza

Z toho důvodu vědci vyvinuli forenzní sprej, který využívá protein GFP neboli zelený fluorescenční protein, který byl izolován z medúz, konkrétně ze severoamerické pohárovky Aequorea victoria. Ten fosforeskuje zeleně, pokud je vystaven modrému světlu.

Vědci si nejsou jistí, k jakému účelu světélkování medúzám slouží, nejpravděpodobněji k zastrašení predátorů. GFP již dříve způsobil revoluci v biologii, díky němu bylo totiž možné vizualizovat biologické procesy v buňkách a zvířatech.

Ploštěnky, žabí pulci a zebřičky byli přeprogramování s využitím tohoto proteinu.

Zdroj: WikiCommons

Forenzní sprej na bází GFP ukáže otisky prstů za pouhých 10 sekund. Navíc je netoxický a rozpustný ve vodě. Mohl by výrazně urychlit a zefektivnit forenzní vyšetřování. „Tento sprej je bezpečnější, udržitelnější a funguje rychleji než stávající technologie a lze jej použít i na otisky prstů staré týden,“ vysvětluje profesor Tony James, chemik z University of Bath, který se na výzkumu podílel.

Jemný sprej zabraňuje rozstřikům, které by otisky mohly učinit neprůkaznými, nešpiní jako prášek a dobře funguje i na drsných površích, jako je cihla, kde je obecně obtížnější otisky sejmout.

Rychleji usvědčený zločinec

Vědecký tým vytvořil dvě barevné varianty spreje, žlutou a červenou, nazývané LFP-Yellow a LFP-Red, které se váží na chemikálie v potu a oleje v kůži. Ty uzamknou na místě molekuly barviva, které pak vyzařují fluorescenční záři viditelnou pod modrým světlem.

„Dvě různé barvy k dispozici znamenají, že sprej lze použít na různě barevné povrchy. Doufáme, že v budoucnu budeme vyrábět více barev,“ říká k tomu profesor James.

Profesor Chusen Huang ze Shanghai Normal University v Číně, který stojí v čele výzkumu, na jehož základě byl forenzní sprej vyvinut, to komentuje: „Doufáme, že tato technologie skutečně zlepší odhalování důkazů na místech činu.“ Závěry jejich studie byly publikovány v odborném časopise Journal of the American Chemical Society.

Výzkumný tým spolupracuje s výrobními společnostmi a doufá, že forenzní barviva budou brzy komerčně dostupná.

Štítky:
Související články
Vědci z Biologického centra Akademie věd ČR našli během letoška čtyřicet nových sladkovodních virů, které napadají vodní mikroorganismy. První, který se jim podařilo izolovat a podrobně popsat, dostal jméno podle jihočeské metropole – Budvirus. Jedná se o takzvaný obří virus, který napadá jednobuněčné vodní řasy skrytěnky. Výzkumníci potvrdili, že tento virus má významnou roli v ekosystému, protože […]
Jsou pouhým okem neviditelné, bez chuti a bez zápachu. Nemáte šanci je v jídle postřehnout, přitom jde o vysoce nebezpečné karcinogeny. Z přírody se vymýtit nedají. Jistou naději ale dávají výzkumy biologických metod boje proti plísním, které aflatoxiny tvoří. Počátkem 60. let minulého století postihla britské chovatele drůbeže nečekaná rána. Ve velkém jim hynuly především krůty. Vypadalo to […]
Buňky jsou synonymem něčeho tak malého, že nestačí ani lupa, abychom si je mohli prohlédnout. Bez mikroskopu pro náš zrak neexistují. Jenže to není tak úplně pravda. Některé buňky jsou tak velké, že je lze pohodlně pozorovat pouhým okem. A to není jejich jediná zvláštnost. O setkání s jednobuněčnými obry věděla své jistá paní Marie Harrisová […]
Objevy Ostatní Technika 11.11.2024
Martin Ševeček z Fakulty jaderné a fyzikálně inženýrské ČVUT v Praze se svým týmem úspěšně otestoval materiály pokrytí jaderného paliva, které mohou poskytnout provozovatelům ekonomický benefit, a v krajním případě i dodatečný čas pro zvládnutí jaderné havárie. Poslední rok podroboval zkouškám různé varianty palivových proutků na MIT, jedné z nejlepších technických škol na planetě. Výsledky několika běžících […]
NOVINKY Objevy Technika 7.11.2024
Google dosáhl významného pokroku ve vývoji kvantových počítačů. S procesorem Sycamore nyní dokáže překonat nejlepší superpočítače na světě při provádění složitých a specifických výpočtů. Tento procesor s 67 kvantovými bity (qubity) vykazuje novou úroveň výpočetní síly díky pokročilým operacím, které vstupují do tzv. fáze slabého šumu. Je to důležitý milník v oblasti kvantových výpočtů, protože […]
reklama
Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
reklama
Copyright © RF-Hobby.cz
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz