Domů     Historie
Věštecký trans si staří Mayové zřejmě navozovali i pomocí tabáku
Zdroj: Antiquity Publications by A. Negrin

Na archeologickém nalezišti Cotzumalhuapa v dnešní Guatemale byla objevena sbírka předhispánských keramických váz. Chemická analýza v některých z nich objevila stopy nikotinu. Mayové tabák s velkou pravděpodobností využívali k navození hlubokého spánku a dosažení věšteckých transů spojených s vizemi..

Archeologická zóna Cotzumalhuapa se nachází na pacifickém podhůří jižní Guatemaly. Jedná se o předkolumbovskou mayskou archeologickou zónu, datovanou převážně do pozdního klasického období (650 až 950 n.l.) ačkoli byla obsazena již od středního předklasického období a k jejímu velkém rozvoji pak začalo docházet už v průběhu pozdního předklasického období.

V době největšího rozkvětu byla Cotzumalhuapa hlavním městem, které se rozkládalo na více než 10 km2.

Tvořily ho tři hlavní části, El Baúl, Bilbao a El Castillo s rozsáhlými osadami mezi nimi a kolem nich. Spojovaly je kamenné dlážděné cesty a mosty, jejichž hlavní konstrukce sestávaly z hliněné výplně a pečlivě vybraných kamenů.

Na nalezišti byly objeveny pozůstatky více než 200 staveb a 187 sochařských monumentů. Mezi ně patří skalní rytiny, stély, oltáře, kolosální hlavy a sochy, a to jak samostatně stojící, tak i ty, které jsou součástí architektury, například schodů, sloupů či dlažebních kostek.

Vyspělá kultura s pokročilým sochařstvím

Typickým znakem této kultury je mimořádná míra realismu v reprezentaci lidských postav. Ty vykazují silné a vysoce individualizované rysy obličeje v kombinaci plochým, ale dobře proporcionálně zpracovaným tělem, často zachycených v dynamických pózách.

Doplněny jsou o tak zvané řečové svitky, zde ve tvaru lián zdobených ovocem a květinami, které plní stejnou funkci jako bubliny u úst komiksových hrdinů. Hieroglyfické znaky, často vepsané do kruhových kartuší, nebyly rozluštěny.

Zdroj: WikiCommons by Simon Burchell

Cotzumalhuapa byla sídlem mocného státu, který vykonával politickou kontrolu nad rozsáhlou oblastí tichomořského pobřeží, pozůstatky soch této kultury lze nalézt na 200 km pobřeží. Nyní vědci podrobili chemické analýze vzorky seškrabané z vnitřků sedmi váz, nalezených poblíž akropole El Baúl v letech 2006 a 2007. Tři z nich byly pozitivní na stopy tabáku.

Ačkoliv dle raně koloniálních zpráv v Mezoamerice k užívání tabáku docházelo, fyzické důkazy až dosud chyběly.

Tabák jako součást „šamanských“ rituálů

„Věděli jsme, že tabák byl velmi důležitou látkou používanou pro různé rituální a terapeutické účely ve starověké Mezoamerice a v celém Novém světě,“ vysvětluje Oswaldo Chinchilla Mazariegos, docent antropologie a ředitel vysokoškolských studií archeologie na Yale University, který se na studii podílel.

„Archeologické důkazy jsou však vzácné, protože zbytky tabáku se zřídka dobře uchovávají,“ dodává. Výsledky vědce překvapily, zejména z toho důvodu, že nádoby, v nichž byly stopy nikotinu objeveny, měly vysoký, úzký tvar, jaký je typický spíše pro karafy k uchovávání tekutin.

Odborníci na základě toho vyvozují, že tabák, místo aby byl kouřen jako sušený list nebo šňupán ve formě prášku, mohl být konzumován rovněž ve formě tekutého nálevu. Případně mohli pít tekutý nápoj, zatímco kouřili či šňupali tabák.

Vysoké koncentrace nikotinu mohou být toxické až smrtelné, nápojová směs svědčí o tom, že byl tabák používán během rituálů k navození hlubokého spánku s vizemi a věšteckých transů. Vzhledem k tomu, že nádoby byly objeveny poblíž pozůstatků potní lázně, mohly být využívány rovněž při očistných rituálech.

Štítky:
Související články
V lokalitě Cañada Seca na západě Argentiny objevili vědci hrob, který vedle koster nejméně 24 lidí obsahoval i částečnou kostru vyhynulého druhu lišky. Zkoumání naznačují, že byla zřejmě oblíbeným „domácím“ mazlíčkem, proto se jí dostalo pocty být pohřbená spolu se svými „páníčky“. Naleziště, nacházející se asi 210 kilometrů jižně od argentinského města Mendoza, bylo objeveno […]
Zhruba 5200 let staré Ötziho přírodně mumifikované tělo bylo nalezeno roku 1991 v Ötztalských Alpách, odtud pochází jeho jméno. Je nejstarší známou evropskou, přírodně zachovanou, mumií, která nabízí nebývalý pohled na Evropany doby měděné. Nyní se vědci zaměřili na zkoumání jeho tetování a techniky, pomocí které vznikla. Ötzi měřil kolem 160 centimetrů a vážil asi […]
Včera, 8. dubna 2024, bylo možné pozorovat úplné zatmění Slunce v Mexiku, Spojených státech a Kanadě. Podle všeho byli už dávní Mayové schopni předvídat tento jev, který pro ně představoval umírání slunečního boha, a přijmout opatření, aby nenastal konec světa. Zatmění Slunce je astronomický jev, který nastane, když Měsíc vstoupí mezi Zemi a Slunce, takže […]
Nový archeologický výzkum, jenž probíhá v ruinách starořímského města Pompeje, které roku 79 zničila erupce sopky Vesuv, odhalil také několik domů, které byly v době výbuchu sopky v rekonstrukci. To vědcům umožnilo seznámit se se stavebními postupy, které Římané používali. Možná bychom se jimi měli nechat inspirovat… Starořímské město Pompeje se nacházelo v Neapolském zálivu. […]
Mělo „srdce“ z kamene, a svou rozlohou předčilo i starověký Řím. Vynikalo totiž majestátními stavbami, důmyslným obchodem i nerostným bohatstvím. Dnes je považováno za kolébku dávné moudrosti, která však na své rozluštění stále ještě čeká. Civilizace, která zde v klasickém období sídlila, totiž představuje pro archeology a vědce těžší oříšek než Mayové. Její jazyk nám […]
reklama
Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
reklama
Copyright © RF-Hobby.cz